now-jork-przed-pandemia-koronawirusa-5
Fot. Luciano Mortula-LGM/AdobeStock
o tym się mówi

Nowy Jork już tak nie wygląda! Mieszkańcy miasta masowo się wyprowadzają…

Czy to koniec słynnej metropolii?

Redakcja VIVA! 17 listopada 2020 19:30
now-jork-przed-pandemia-koronawirusa-5
Fot. Luciano Mortula-LGM/AdobeStock

W wyniku pandemii koronawirusa ponad 300000 mieszkańców opuściło Nowy Jork w ciągu ostatniego miesiąca! Miasto zmienia swoje oblicze, a na ulicach wzrasta przestępczość. Dane uzyskane przez New York Post z US Postal Service ujawniły, że nowojorczycy masowo opuszczają słynną amerykańską metropolię. Skąd to wiadomo? Mieszkańcy Nowego Jorku złożyli 295 103 wniosków o zmianę adresu od 1 marca do 31 października - ale całkowita liczba osób wyjeżdżających jest prawdopodobnie znacznie wyższa.

Nowy Jork pustoszeje w trakcie pandemii

Odpowiedzialna za masową migrację jest oczywiście pandemia koronawirusa  - już w marcu rosnąca liczba zakażonych osób i  odnotowane w mieście zgony na covid-19 sprawiły, że wielu mieszkańców zaczęło opuszczać miasto. Przedsiębiorstwa zostały tymczasowo zamknięte, pracę w biurowcach zastąpiono pracą zdalną z domu, szkoły przestawiono na naukę zdalną, a brak turystyki odbił się na gospodarce. Podobno spadek w tym obszarze wynosi 90%. To przerażające liczby.

Według ekspertów monitorujących zmieniającą się demografię miasta, stres ekonomiczny, zamieszanie wokół szkół i poziom przestępczości przyczyniły się masowego exodusu mieszkańców. W Nowym Jorku odnotowano ponad 284 000 przypadków i 24 100 zgonów na covid-19. Takie dane musiały być alarmujące dla zdrowych mieszkańców, którzy za wszelką cenę chcieli uniknąć zachorowania. „Myślę, że ludzie się boją” - powiedział New York Post Michael Hendrix, dyrektor ds. polityki stanowej i lokalnej w Manhattan Institute. „Boją się złapania śmiertelnego wirusa, przestępczości i innych problemów związanych z jakością życia. Słyszymy też o śmieciach i czystości miasta”.

Nowojorczycy opuszczają swoje miasto

Raport Manhattan Institute wykazał, że 44% nowojorczyków zarabiających co najmniej 100 000 dolarów rocznie rozważało przeprowadzkę z miasta w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Większość respondentów wymieniła „koszty utrzymania” jako najważniejszy czynnik. „Ponad połowa nowojorczyków o wysokich dochodach pracuje całkowicie z domu, a prawie dwie trzecie uważa, że ​​będzie to nowa normalność dla miasta. Spośród osób rozważających wyjazd z Nowego Jorku 30% twierdzi, że możliwość pracy zdalnej zwiększa prawdopodobieństwo przeprowadzki ”- czytamy w raporcie. Raport ujawnił także, że tylko 38% respondentów uważa, że ​​jakość życia w mieście jest dobra lub znakomita, podczas gdy ten sam odsetek osób uważa, że ​​Nowy Jork zmierza w złym kierunku.

Wiele z najlepiej zarabiających nowojorczyków uciekło do eleganckiego, położonego na Long island Hamptons, zabierając ze sobą pieniądze… Mniej zamożni mieszkańcy przenieśli się do New Jersey, innych miejscowości na Long Island i hrabstwa Westchester. 

nowy-jork-pandemia-jak-wyglada-1
Fot. Lev Radin/Pacific Press/LightRocket/Getty Images

nowy-jork-pandemia-jak-wyglada-4
Fot. PAP/EPA

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.