Koronawirus
Fot. AdobeStock
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus w Polsce. Kiedy nastąpi odmrażanie gospodarki? Padły możliwe daty

„Obostrzenia już przynoszą efekty”

Ksenia Krasko 17 listopada 2020 10:04
Koronawirus
Fot. AdobeStock

W odpowiedzi na wzrost nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, Mateusz Morawiecki informował w ostatnich tygodniach o wprowadzeniu szeregu obostrzeń, które mają powstrzymać dalszy rozwój wirusa SARS-CoV-2. Decyzją rządu, zamknięte są restauracje i bary, a także sklepy w galeriach handlowych. Kiedy może zapaść decyzja o odmrożeniu gospodarki?

Koronawirus w Polsce. Kiedy odmrożenie branży handlowej?

Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, poinformowała podczas rozmowy z PAP, że przygotowywane są nowe wytyczne, które umożliwią ponowne otwarcie sklepów meblowych. Jak dodała, powstała lista dodatkowych obostrzeń, które mają zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem. Portal money.pl nie wyklucza, że sklepy z meblami otworzą się już 21 listopada, a nie 29 listopada, jak inne.

„Premier zobowiązał się do przedstawienia tych obostrzeń Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej, która może je przyjąć lub odrzucić w zależności od sytuacji epidemicznej kraju”, przekazała Semeniuk. „Jeżeli liczba zakażeń będzie spadać, mam nadzieję, że branżę meblarską będziemy mogli jako pierwszą zacząć odmrażać”, podkreśliła minister, wskazując, że decyzja może zapaść już w środę.

Na pytania o ewentualne poluzowanie obostrzeń, lub wręcz przeciwnie – wprowadzenie lockdownu – odpowiedział także rzecznik rządu. „Te dane, które do nas spływają, potwierdzają, że dalszy krok w najbliższych dniach nie będzie potrzebny, a na pewno nie w tym tygodniu”, podkreślił na antenie Polskiego Radia. Piotr Müller wskazał też, że pod koniec tego tygodnia widoczne będą efekty ostatnich ograniczeń.

Poinformował także, że nauka w trybie online dla wszystkich uczniów niezmiennie obowiązuje do 29 listopada. „Będziemy decyzję zapewne podejmować pod koniec tego tygodnia, przyszłego, do kiedy ten stopień nauki zdalnej przedłużać lub nie przedłużać. Tutaj decyzji jeszcze nie ma, ale lada dzień zapadną”, przekazał, pytany o dalsze plany rządu. Jak dodał, wprowadzone obostrzenia „już przynoszą efekty”.

W Polsce wykryto łącznie ponad 730 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem, ponad dziesięć tysięcy osób zmarło. 

Źródło: TVP Info, Money.pl, Na Temat

Koronawirus, obostrzenia 4.11.2020
Fot. Twitter

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.