KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Spektakularne śluby i równie głośne rozwody. Te małżeństwa w royal family nie przetrwały... 

Ich miłość trwała zaledwie kilka lat

Gabriela Czernecka 28 sierpnia 2019 18:57

Rozwody w brytyjskiej rodzinie królewskiej wbrew temu, co myśli większość, już dawno przestały być rzadkością. Jeszcze sto lat temu nikt nie wyobrażał sobie związku księcia bądź księżniczki z rozwodnikiem. Dziś nikt nie ma wątpliwości, że te czasy już minęły, czego dowodem z pewnością może być związek księcia Harry'ego z Meghan Markle czy małżeństwo księcia Karola z księżną Camillą. Niedawno rzecznik pałacu Buckingham poinformował, że członkowie royal family, Davina Windsor i jej mąż Gary Lewis rozwiedli się po czternastu latach małżeństwa. Nie są jednak jedynymi w rodzinie królewskiej, którzy zdecydowali się zakończyć swój związek...

Królewskie rozwody - Davina Windsor

Niedawno podano do publicznej wiadomości, że Davina Windsor i jej mąż Gary Lewis rozwiedli się po czternastu latach małżeństwa. Para wspólnie wychowywała ośmioletnią córkę Sennę Kowhai oraz sześcioletniego Tane Mahytę. Co ciekawe, parze udało się utrzymać informację o rozwodzie w tajenicy przez rok! „Lady Davina i Gary Lewis rozwiedli się rok temu”, wyznał rzecznik pałacu w rozmowie z magazynem Hello!.

Przypomnijmy, że Lady Davina jest córką pierwszego kuzyna królowej Elżbiety II, Duka Gloucester. Obecnie jest 30. w kolejne do brytyjskiego tronu. Gary'ego Levisa poznała w 2000 roku podczas podróży po Bali. Para wzięła ślub w 2004 roku w prywatnej kaplicy w Pałacu Kensington. Małżeństwo po ślubie zamieszkało w Auckland. Niestety, właśnie dobiegło końca. Davina Windsor i Gary Lewis nie są jednak jedyną parą w rodzinie królewskiej, która zdecydowała się na rozwód. 

Rozwód w brytyjskiej rodzinie królewskiej: księżniczka Małgorzata

Rozwody w brytyjskiej rodzinie królewskiej nie są niczym zaskakującym. Choć sama królowa nigdy nie zdecydowałaby się na ten krok, gdyż dla niej małżeństwo to świętość podobnie jak korona, to aż troje z czwórki jej dzieci zdecydowało się na ten krok. Zanim jednak byliśmy świadkami najbardziej burzliwego związku księcia Karola i księżnej Diany i ich (najgłośniejszego!) rozwodu w royal family, warto wspomnieć o księżniczce Małgorzacie, siostrze królowej Elżbiety II.

Jej związek z  Anthonym Armstrongiem Jonesem zapisał się w historii rodziny królewskiej z kilku powodów. Po pierwsze, księżniczka Małgorzata długo szukała tego jednego. Jej wielką prawdziwą miłością był żonaty oficer Royal Air Force, Pete Townsend. Dla niej porzucił rodzinę, rozwiódł się i oświadczył, ale niestety, ze względu na groźbę utraty praw do tronu młodsza siostra królowej Elżbiety z ogromnym bólem serca odrzuciła jego propozycję. Chwilę później na horyzoncie pojawił się genialny fotograf Anthony, który swoim szalonym trybem życia szybko podbił serce Małgorzaty. Ceremonia ich ślubu w 1960 roku była transmitowana w telewizji. 

Gdy spodziewali się pierwszego dziecka, Antony'emu Armstrongowi-Jonesowi nadano tytuł Lorda Snowdon, by przyszły potomek księżniczki miał odpowiedni tytuł i honory. Ich syn  David urodził się 3 listopada 1961 roku, zaś córka, Sarah Chatto 1 maja 1964 roku. Związek lorda Snowdona i księżniczki Małgorzaty obfitował w skandale i kontrowersje. Lord słynął z zamiłowania do całonocnych imprez i licznych romansów, nie tylko z kobietami. Był podejrzewany o romans z architektami wnętrz, Nicholasem Haslamem i Tomem Parrem. Księżniczka Małgorzata w końcu miała dość niewiernego męża. Para rozwiodła się w 1978 roku.

Po raz pierwszy od czasów Henryka VIII związek w rodzinie królewskiej zakończył się rozwodem. Przypomnijmy że rozwód Henryka VIII i Katarzyny Aragońskiej doprowadził do powstania Kościoła anglikańskiego. Brak męskiego potomka w małżeństwie z Katarzyną Aragońską skłonił króla do wystąpienia u papieża o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Prośba spotkała się z odmową, więc w 1534 roku za zgodą parlamentu i prymasa Anglii Thomasa Cranmera ogłoszono niezależność Kościoła Anglii od Rzymu oraz zatwierdzono małżeństwo Henryka i Anny Boleyn, drugiej z sześciu żon władcy. 444 lata później decyzję o rozwodzie podjęła księżniczka Małgorzata. Po tym zdarzeniu królewskie rozwody przestały już być taką rzadkością. 

Królewskie rozwody - księżniczka Anna

Na kolejną przełomową decyzję dotyczącą zakończenia związku brytyjska rodzina królewska nie czekała długo. Czternaście lat później księżniczka Anna, jedyna córka królowej Elżbiety II rozwiodła się z kapitanem Markiem Philipsem. Poznali się podczas jeździeckich igrzysk Olympic Equestrian w 1968 roku. On był zapalonym jeźdźcem, ona uwielbiała jazdę konną. Nic dziwnego, że połączyła ich prawdziwa miłość. W maju 1973 roku ogłoszono ich zaręczyny, a sześć miesięcy później odbył się królewski ślub. Mark Philips odmówił przyjęcia tytułu od Królowej co oznaczało, że ich przyszłe dzieci również nie będą go mieć. W 1977 roku na świat przyszedł syn pary Peter, a w 1981 roku córka Zara.

Kilka lat po narodzinach Zary na jaw wyszło, że w małżeństwie księżniczki nie dzieje się najlepiej. Para rzadko pojawiała się publicznie, a coraz częściej pojawiały się plotki, że w ich związku od miesięcy brakowało miłości, rzadko spędzali razem czas. Na jaw wyszło także, że nie są już sobie wierni. W 1989 roku na jaw wyszło, że księżniczka Anna spotyka się z Timothym Lawrence'em. 4 miesiące później córka królowej ogłosiła separację z Markiem Philipsem. Para rozwiodła się w 1992 roku. Księżniczka Anna szybko otrząsnęła się po rozwodzie, jeszcze w tym samym roku poślubiając drugiego i obecnego męża, Timothy'ego Laurence'a.

Królewskie rozwody - książę Karol

Mówi się, że to właśnie księżniczka Anna zapoczątkowała w rodzinie królewskiej serię rozwodów. W tym samym roku, w którym rozwiodła się z Markiem Philipsem, ogłoszono separację księcia Karola z Dianą Spencer. To z pewnością był najgłośniejszy królewski rozwód w historii współczesnej. Ich rozstanie, ale i cały związek był najbardziej medialnym, burzliwym i przepełnionym skandalami w royal family. Starszy o trzynaście lat od Diany Karol przez cały czas małżeństwa kochał Camillę Parker-Bowles: „Było nas troje w tym małżeństwie, więc było trochę”, mówiła Diana w jednym z wywiadów. Po czteroletniej separacji rozwód orzeczono 28 sierpnia 1996 roku. Małżeństwo, które wielu uważało za idealne rozpadło się...

Królewskie rozwody - książę Andrzej

Klątwa rozwodu w rodzinie królewskiej dopadła także trzecie dziecko królowej Elżbiety II, księcia Andrzeja. Choć wydawało się, że w końcu znalazł prawdziwą miłość, ich związek również nie stronił od skandali i zakończył się po zaledwie sześciu latach, bowiem już w 1992 roku małżeństwo ogłosiło separację. Co ciekawe, z Sarah Ferguson znał się od dziecka, ale nigdy nie łączyło ich nic więcej niż przyjaźń. W 1985 roku ich spotkanie w Zamku Windsor zaaranżowała księżna Diana. Para szybko zdecydowała się na kolejny krok w swej relacji.

Wydawało się, że tworzą udane małżeństwo, ale okazało się, że to tylko pozory. Jeszcze na początku lat 90. pojawiły się doniesienia o zdradach Sarah (nazywanej często Fergie). Te szybko zostały okraszone dowodami - paparazzi uwiecznili na zdjęciach księżną wraz z kochankiem, który całował jej stopy. W 1992 roku oficjalnie stwierdzono separację książęcej pary. W końcu cztery lata później zdecydowali się na rozwód. „Wyliczyliśmy z Sarah, że widywaliśmy się 40-50 dni w roku. Trudno się dziwić, że tak to się wszystko skończyło”, tłumaczył książę. Mimo rozpadu małżeństwa, Sarah i Andrzej wciąż są serdecznymi przyjaciółmi. Żadne z nich nigdy nie weszło ponownie w związek małżeński. 

Zobaczcie zaręczynowe fotografie królewskich par!  ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!