Ich miłość trwała zaledwie kilka lat

Gabriela Czernecka 19 kwietnia 2022 15:57

Wbrew powszechnemu przekonaniu rozwody w brytyjskiej rodzinie królewskiej już dawno przestały być rzadkością. Choć jeszcze sto lat temu mało kto był w stanie wyobrazić sobie związek księżniczki bądź księcia z rozwodnikiem, to dzisiaj nikt już nie ma wątpliwości, że te czasy minęły. Dobrym tego dowodem może być małżeństwo księcia Karola z księżną Camillą czy związek księcia Harry'ego z Meghan Markle. Rzecznik pałacu Buckingham informował, że członkowie rodziny królewskiej, Davina Windsor i jej mąż, Gary Lewis, rozwiedli się po czternastu latach małżeństwa. Jednak nie są jedynymi royalsami, którzy zdecydowali się zakończyć małżeństwo...

Królewskie rozwody - Davina Windsor

Niedawno podano do publicznej wiadomości, że Davina Windsor i jej mąż Gary Lewis rozwiedli się po czternastu latach małżeństwa. Para wspólnie wychowywała ośmioletnią córkę Sennę Kowhai oraz sześcioletniego Tane Mahytę. Co ciekawe, parze udało się utrzymać informację o rozwodzie w tajenicy przez rok! „Lady Davina i Gary Lewis rozwiedli się rok temu”, wyznał rzecznik pałacu w rozmowie z magazynem Hello!.

Przypomnijmy, że Lady Davina jest córką pierwszego kuzyna królowej Elżbiety II, Duka Gloucester. Obecnie jest 30. w kolejne do brytyjskiego tronu. Gary'ego Levisa poznała w 2000 roku podczas podróży po Bali. Para wzięła ślub w 2004 roku w prywatnej kaplicy w Pałacu Kensington. Małżeństwo po ślubie zamieszkało w Auckland. Niestety, właśnie dobiegło końca. Davina Windsor i Gary Lewis nie są jednak jedyną parą w rodzinie królewskiej, która zdecydowała się na rozwód. 

Czytaj też: 

Rozwód w brytyjskiej rodzinie królewskiej: księżniczka Małgorzata

Rozwody w brytyjskiej rodzinie królewskiej nie są niczym zaskakującym. Choć sama królowa nigdy nie zdecydowałaby się na ten krok, gdyż dla niej małżeństwo to świętość podobnie jak korona, to aż troje z czwórki jej dzieci zdecydowało się na ten krok. Zanim jednak byliśmy świadkami najbardziej burzliwego związku księcia Karola i księżnej Diany i ich (najgłośniejszego!) rozwodu w royal family, warto wspomnieć o księżniczce Małgorzacie, siostrze królowej Elżbiety II.

Jej związek z  Anthonym Armstrongiem Jonesem zapisał się w historii rodziny królewskiej z kilku powodów. Po pierwsze, księżniczka Małgorzata długo szukała tego jednego. Jej wielką prawdziwą miłością był żonaty oficer Royal Air Force, Pete Townsend. Dla niej porzucił rodzinę, rozwiódł się i oświadczył, ale niestety, ze względu na groźbę utraty praw do tronu młodsza siostra królowej Elżbiety z ogromnym bólem serca odrzuciła jego propozycję. Chwilę później na horyzoncie pojawił się genialny fotograf Anthony, który swoim szalonym trybem życia szybko podbił serce Małgorzaty. Ceremonia ich ślubu w 1960 roku była transmitowana w telewizji. 

Gdy spodziewali się pierwszego dziecka, Antony'emu Armstrongowi-Jonesowi nadano tytuł Lorda Snowdon, by przyszły potomek księżniczki miał odpowiedni tytuł i honory. Ich syn  David urodził się 3 listopada 1961 roku, zaś córka, Sarah Chatto 1 maja 1964 roku. Związek lorda Snowdona i księżniczki Małgorzaty obfitował w skandale i kontrowersje. Lord słynął z zamiłowania do całonocnych imprez i licznych romansów, nie tylko z kobietami. Był podejrzewany o romans z architektami wnętrz, Nicholasem Haslamem i Tomem Parrem. Księżniczka Małgorzata w końcu miała dość niewiernego męża. Para rozwiodła się w 1978 roku.

Po raz pierwszy od czasów Henryka VIII związek w rodzinie królewskiej zakończył się rozwodem. Przypomnijmy że rozwód Henryka VIII i Katarzyny Aragońskiej doprowadził do powstania Kościoła anglikańskiego. Brak męskiego potomka w małżeństwie z Katarzyną Aragońską skłonił króla do wystąpienia u papieża o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Prośba spotkała się z odmową, więc w 1534 roku za zgodą parlamentu i prymasa Anglii Thomasa Cranmera ogłoszono niezależność Kościoła Anglii od Rzymu oraz zatwierdzono małżeństwo Henryka i Anny Boleyn, drugiej z sześciu żon władcy. 444 lata później decyzję o rozwodzie podjęła księżniczka Małgorzata. Po tym zdarzeniu królewskie rozwody przestały już być taką rzadkością. 

Zobacz także: 

Królewskie rozwody - księżniczka Anna

Na kolejną przełomową decyzję dotyczącą zakończenia związku brytyjska rodzina królewska nie czekała długo. Czternaście lat później księżniczka Anna, jedyna córka królowej Elżbiety II rozwiodła się z kapitanem Markiem Philipsem. Poznali się podczas jeździeckich igrzysk Olympic Equestrian w 1968 roku. On był zapalonym jeźdźcem, ona uwielbiała jazdę konną. Nic dziwnego, że połączyła ich prawdziwa miłość. W maju 1973 roku ogłoszono ich zaręczyny, a sześć miesięcy później odbył się królewski ślub. Mark Philips odmówił przyjęcia tytułu od Królowej co oznaczało, że ich przyszłe dzieci również nie będą go mieć. W 1977 roku na świat przyszedł syn pary Peter, a w 1981 roku córka Zara.

Kilka lat po narodzinach Zary na jaw wyszło, że w małżeństwie księżniczki nie dzieje się najlepiej. Para rzadko pojawiała się publicznie, a coraz częściej pojawiały się plotki, że w ich związku od miesięcy brakowało miłości, rzadko spędzali razem czas. Na jaw wyszło także, że nie są już sobie wierni. W 1989 roku na jaw wyszło, że księżniczka Anna spotyka się z Timothym Lawrence'em. 4 miesiące później córka królowej ogłosiła separację z Markiem Philipsem. Para rozwiodła się w 1992 roku. Księżniczka Anna szybko otrząsnęła się po rozwodzie, jeszcze w tym samym roku poślubiając drugiego i obecnego męża, Timothy'ego Laurence'a.

Królewskie rozwody - książę Karol

Mówi się, że to właśnie księżniczka Anna zapoczątkowała w rodzinie królewskiej serię rozwodów. W tym samym roku, w którym rozwiodła się z Markiem Philipsem, ogłoszono separację księcia Karola z Dianą Spencer. To z pewnością był najgłośniejszy królewski rozwód w historii współczesnej. Ich rozstanie, ale i cały związek był najbardziej medialnym, burzliwym i przepełnionym skandalami w royal family. Starszy o trzynaście lat od Diany Karol przez cały czas małżeństwa kochał Camillę Parker-Bowles: „Było nas troje w tym małżeństwie, więc było trochę”, mówiła Diana w jednym z wywiadów. Po czteroletniej separacji rozwód orzeczono 28 sierpnia 1996 roku. Małżeństwo, które wielu uważało za idealne rozpadło się...

Czytaj również: 

Królewskie rozwody - książę Andrzej

Klątwa rozwodu w rodzinie królewskiej dopadła także trzecie dziecko królowej Elżbiety II, księcia Andrzeja. Choć wydawało się, że w końcu znalazł prawdziwą miłość, ich związek również nie stronił od skandali i zakończył się po zaledwie sześciu latach, bowiem już w 1992 roku małżeństwo ogłosiło separację. Co ciekawe, z Sarah Ferguson znał się od dziecka, ale nigdy nie łączyło ich nic więcej niż przyjaźń. W 1985 roku ich spotkanie w Zamku Windsor zaaranżowała księżna Diana. Para szybko zdecydowała się na kolejny krok w swej relacji.

Wydawało się, że tworzą udane małżeństwo, ale okazało się, że to tylko pozory. Jeszcze na początku lat 90. pojawiły się doniesienia o zdradach Sarah (nazywanej często Fergie). Te szybko zostały okraszone dowodami - paparazzi uwiecznili na zdjęciach księżną wraz z kochankiem, który całował jej stopy. W 1992 roku oficjalnie stwierdzono separację książęcej pary. W końcu cztery lata później zdecydowali się na rozwód. „Wyliczyliśmy z Sarah, że widywaliśmy się 40-50 dni w roku. Trudno się dziwić, że tak to się wszystko skończyło”, tłumaczył książę. Mimo rozpadu małżeństwa, Sarah i Andrzej wciąż są serdecznymi przyjaciółmi. Żadne z nich nigdy nie weszło ponownie w związek małżeński. 

Zobaczcie zaręczynowe fotografie królewskich par!  

1/5
Rozwody w brytyjskiej rodzinie królewskiej, zaręczynowe zdjęcia rodziny królewskiej
Copyright @East News
1/5

Separację księcia Karola z Dianą Spencer ogłoszono w 1992 roku. To z pewnością był najgłośniejszy królewski rozwód w historii współczesnej. Ich rozstanie, ale i cały związek był najbardziej medialnym, burzliwym i przepełnionym skandalami w royal family.

2/5
zaręczyny księżniczki Anny z Markiem Philipsem
Copyright @Getty Images
2/5

W 1989 roku księżniczka Anna ogłosiła separację z Markiem Philipsem. Para rozwiodła się w 1992 roku.

3/5
zaręczyny księcia Andrzeja i księżnej Sarah
Copyright @East News
3/5

Klątwa rozwodu w rodzinie królewskiej dopadła także trzecie dziecko królowej Elżbiety II, księcia Andrzeja.Choć wydawało się, że w końcu znalazł prawdziwą miłość, ich związek również nie stronił od skandali i zakończył się po zaledwie sześciu latach, bowiem już w 1992 roku ogłosili separację.

4/5
zaręczyny księżniczki Małgorzaty i Petera Townsenda
Copyright @East News
4/5

Księżniczka Małgorzata i Pete Townsend wzięli ślub w 1960 roku. Para rozwiodła się w 1978 roku.

5/5
Davina Windsor i Gary Lewis
Copyright @East News
5/5

Davina Windsor i jej mąż Gary Lewis rozwiedli się po czternastu latach małżeństwa. Para wspólnie wychowywała ośmioletnią córkę Sennę Kowhai oraz sześcioletniego Tane Mahytę.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.