Księżniczka Anna, Timothy Laurence w dniu ślubu w Szkocji, 12.12.1992 rok
Fot. NICHOLAS READ / Rex Features/EAST NEWS
NIEZWYKŁE HISTORIE

Księżniczka Anna i Timothy Laurence: najbardziej tajemnicze małżeństwo wśród Windsorów

Co wiemy o drugim mężu córki królowej?

Konrad Szczęsny 11 listopada 2022 14:30
Księżniczka Anna, Timothy Laurence w dniu ślubu w Szkocji, 12.12.1992 rok
Fot. NICHOLAS READ / Rex Features/EAST NEWS

Jedni mogą powiedzieć, że byli sobie przeznaczeni. Inni, że o tej miłości zadecydował czysty przypadek. Ona jest najbardziej pracowitym członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej. On unika błysku fleszy, wspiera ukochaną i wiernie trwa u jej boku od ponad 30 lat. Księżniczka Anna i jej drugi mąż Timothy Laurence trzymają się z dala od medialnego zgiełku. Wiadomo że lubią swoje towarzystwo, zaś wypełnianie obowiązków to dla nich priorytet. I może właśnie to jest receptą na udany, długoletni związek...? Choć ten, gdy się rodził, wywołał w Wielkiej Brytanii nie lada skandal...

Księżniczka Anna: ciche romanse, sport i kąśliwe poczucie humoru

Urodziła się dwa lata po księciu Karolu, 15 sierpnia 1950 roku. Niegdyś druga w kolejce do brytyjskiego tronu, ostatecznie spadła dopiero na 16. miejsce. W linii sukcesji wyprzedzili ją nie tylko młodsi bracia: Andrzej oraz Edward, lecz także ich dzieci i wnuki. 

Mimo że księżniczka Anna w młodości wcale nie prowadziła grzecznego i przykładnego życia (w 1970 roku miała romans z Andrew Parkerem Bowlesem, późniejszym mężem Camilli Shand, obecnie małżonki księcia Karola), nigdy nie lubiła rozgłosu. W przeciwieństwie do starszego brata, ceniła sobie dyskrecję. 

Podobno od zawsze była ulubienicą księcia Filipa. Może dlatego, że poza nią mąż królowej doczekał się wraz z Elżbietą II tylko synów? A może dlatego, że poza kąśliwym poczuciem humoru, podzielali również wspólne pasje, takie jak jeździectwo? Faktem jest, że księżniczka Anna w 1976 roku jako pierwsza przedstawiciela brytyjskiej rodziny królewskiej wzięła udział w letnich Igrzyskach Olimpijskich – wówczas organizowanych w Montrealu. Dosiadała wtedy konia należącego do swojej matki - Goodwilla. Mimo że nie zdobyła na nich niczego, i tak zapisała się na kartach historii. Wcześniej sięgnęła za to po złote medale na mistrzostwach Europy w 1971 i 1975 roku.

Do dziś zresztą ma związek z jeździectwem. Nie dość, że patronuje Brytyjskiej Organizacji Olimpijskiej, to jeszcze jest członkinią Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Na tym jednak nie koniec! W jej ślady poszła córka, Zara Tindall, która w 2012 roku na Igrzyskach Olimpijskich, które odbywały się wówczas w Londynie, wywalczyła srebrny medal. Wręczyła jej go zresztą właśnie matka.

I to również z tą dyscypliną sportową był związany pierwszy mąż księżniczki Anny...

Czytaj także: Jest kompletnym przeciwieństwiem Elżbiety II. Poznajcie zbuntowaną księżniczkę Annę!

Księżniczka Anna, Timothy Laurence w dniu ślubu w Szkocji, 12.12.1992 rok
Fot. Martin Keene - PA Images/PA Images via Getty Images

Księżniczka Anna, Timothy Laurence w dniu ślubu w Szkocji, 12.12.1992 rok

Księżniczka Anna i Mark Philips: wspólna pasja, dwójka dzieci i głośne rozstanie

Kapitan Mark Philips i księżniczka Anna poznali się w 1968 roku podczas zawodów Olympic Equestrian. On zresztą w 1972 roku reprezentował Wielką Brytanię na Igrzyskach Olimpijskich (dyscyplina: jeździectwo). W styczniu 1973 roku oficjalnie ogłoszono, że są para. Zaręczyli się cztery miesiące później, ślub zaś wzięli 14 listopada w Opactwie Westminsterskim. Ona przybyła na uroczystość bryczką. Miała na sobie prostą, jedwabną suknię w kolorze kości słoniowej, projektu Maureen Baker. Do ołtarza poprowadził ją dumny i rozradowany ojciec, książę Filip.

Ślub księżniczki Anny i kapitana Marka Philipsa oglądało w telewizji około 500 milionów osób na całym świecie. Rekord ten udało się pobić dopiero Kate i Williamowi. Doczekali się dwójki dzieci. W 1977 roku na świat przyszedł ich syn, Peter. Cztery lata później urodziła się córka Zara. I już niedługo potem zaczęto spekulować, że w ich związku nie dzieje się najlepiej... W 1985 roku media obiegła sensacyjna informacja, że mąż księżniczki ma dziecko z inną. Chodziło o Heather Tonkin, nauczycielkę sztuki z Nowej Zelandii. Wszystko potwierdziły przeprowadzone w 1991 roku testy na ojcostwo.

Separację pary oficjalnie ogłoszono w 1989 roku. W tym samym roku ujawniono listy, które pisali do siebie księżniczka Anna i Timothy Laurence. Nikt nie miał wątpliwości, że jej pierwsze małżeństwo nie ma szansy na przetrwanie. Trzy lata później byli już po rozwodzie. Do dziś utrzymują bardzo dobre, przyjacielskie wręcz relacje. Mark Philips w 1997 roku wziął ślub z koleżanką z drużyny jeździeckiej, w tym samym roku na świat przyszła ich córka Stephanie. Rozwiedli się po 15 latach. Później były mąż księżniczki Anny związał się z o 28 lat młodszą Lauren Hough.

Czytaj także: Mark Phillips i księżniczka Anna doczekali się dwójki dzieci. Dlaczego ich małżeństwo nie przetrwało?

Księżniczka Anna, Timothy Laurence, Windsor, Wielka Brytania, 06.11.2001 rok
Fot. Tim Graham Picture Library/Getty Images

Księżniczka Anna, Timothy Laurence, Windsor, Wielka Brytania, 06.11.2001 rok

Księżniczka Anna i Timothy Laurence: 30-letnie małżeństwo owiane tajemnicą

Mimo że jest od niej młodszy o pięć lat, nic nie stanęło na przeszkodzie, by połączyło ich gorące uczucie. Timothy Laurence był oficerem Royal Navy. Przyszłą żonę poznał w drugiej połowie lat 80., gdy pełnił służbę na HMY Britannia (dawny jacht brytyjskiej monarchini) – był więc adiutantem jej matki. Swego czasu pełnił również rolę osobistego masztalerza (osoba zajmująca się końmi w stadninach; starszy stajenny mający nadzór nad personelem i powierzonymi końmi) królowej Elżbiety II. O tym, że łączy go intymna relacja z córką monarchini, mówiło się od końca lat 80. XX wieku. Pisali do siebie listy, w których nie brakowało płomiennych wyznań. Zostały one skradzione z teczki księżniczki Anny i były publikowane w gazetach. Cztery miesiące po tym obyczajowym skandalu córka monarchini ogłosiła separację z pierwszym mężem.

Ślub z Timothym Laurencem wzięli w 1992 roku, osiem miesięcy po rozwodzie księżniczki Anny z pierwszym mężem. Dla niego było to pierwsze małżeństwo. Dla niej drugie. Informację o zaręczynach podano do publicznej wiadomości 5. grudnia 1992 roku. Przysięgę złożyli tydzień później. Uroczystość miała charakter prywatny i odbyła się w Crathie Church w wiosce Ballater w Szkocji, niedaleko królewskiej rezydencji Balmoral. Małżeństwo zostało zawarte w obrządku Kościoła Szkocji, ponieważ ten w przeciwieństwie do swojego angielskiego odpowiednika, dopuszcza udzielanie ślubów rozwodnikom. Tego dnia córka monarchini miała na sobie prostą, kremową sukienkę do kolan i żakiet oraz czarne buty, zaś we włosy wpięła kwiaty. Z kolei pan młody był w mundurze Royal Navy. 

Tak jak Mark Philips, także i drugi mąż księżniczki Anny nie otrzymał tytułu książęcego. Jednak w 2011 roku nadano mu tytuł szlachecki Rycerza Komandora Królewskiego Orderu Wiktorii. Timothy Laurence nie wszedł do ścisłego grona członków rodziny królewskiej, w praktyce więc nie może samodzielnie reprezentować monarchini (w przeciwieństwie do żon synów królowej) oraz w sytuacjach oficjalnych jest przedstawiany jako mąż córki Elżbiety II. 

Wiernie towarzyszy żonie w trakcie oficjalnych wystąpień. Jednak podobnie jak ona, ceni sobie prywatność, z dala od medialnego zgiełku i błysku fleszy. Para nie doczekała się dzieci, jednak od 30 lat tworzą zgodne, kochające się małżeństwo. I oboje są dowodem na to, że mimo trudności, warto walczyć o miłość...  

Źródło: Vogue.pl, British-Royal-Family.Blogspot.com, Plejada

Czytaj także: Konflikt między księżniczką Anną i księżną Camillą rozpoczęło złamane serce. Poznaj jego kulisy

Księżniczka Anna, Timothy Laurence, Badminton, Wielka Brytania, 02.05.2010 rok
Fot. Indigo/Getty Images

Księżniczka Anna, Timothy Laurence, Badminton, Wielka Brytania, 02.05.2010 rok

Księżniczka Anna, Timothy Laurence, Londyn, Wielka Brytania, 13.03.2015 rok
Fot. Chris Jackson/Getty Images

Księżniczka Anna, Timothy Laurence, Londyn, Wielka Brytania, 13.03.2015 rok

Księżniczka Anna, Timothy Laurence, Londyn, Wielka Brytania, 10.07.2018 rok
Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images

Księżniczka Anna, Timothy Laurence, Londyn, Wielka Brytania, 10.07.2018 rok

Księżniczka Anna i Timothy Laurence na mszy dziękczynnej za życie księcia Filipa, 29.03.2022
Fot. Tim Rooke/Shutterstock/Rex Features/East News

Księżniczka Anna i Timothy Laurence na mszy dziękczynnej za życie księcia Filipa, 29.03.2022

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.