Księżna Camilla nadała księżniczce Annie honorowy tytuł doktora prawa
Fot. Andrew Milligan/Press Association/East News
Królewskie życie

Wielka Brytania. Konflikt między księżniczką Anną i księżną Camillą rozpoczęło złamane serce

Żona i siostra przyszłego króla do dziś nie darzą się sympatią

Marta Nawacka 29 października 2022 15:37
Księżna Camilla nadała księżniczce Annie honorowy tytuł doktora prawa
Fot. Andrew Milligan/Press Association/East News

O księżniczce Annie mówi się, że jest najbardziej pracowitą członkinią brytyjskiej rodziny królewskiej, jest również niezwykle oddana swojej rodzinie. Nie każdy jednak wie, że przed laty między jedyną córką księcia Filipa i królowej Elżbiety II, a obecną żoną jej brata, króla Karola III, rozpoczął się konflikt, który zapoczątkowało... złamane serce. Księżniczka została porzucona przez ukochanego właśnie dla Camilli Parker-Bowles. Dziś siostrę monarchy łączą z nim bliskie stosunki, do bratowej wciąż jednak żywi niechęć...

Niespełniona miłość księżniczki Anny

Zanim córka królowej Elżbiety II i księcia Filipa wyszła za Marka Philipsa, jej serce skradł brytyjski wojskowy. W 1970 roku księżniczka Anna miała 20 lat i mocno wierzyła w to, że to właśnie Andrew Parker-Bowles zostanie jej mężem. On jednak ulokował swoje uczucia gdzie indziej... Jego wybranką była Camilla Shand, dzisiejsza księżna Kornwalii. To właśnie dla niej brygadier porzucił zakochaną w nim Annę. Mężczyzna miał spotykać się ze swoją ukochaną jeszcze zanim poznał córkę królowej i ostatecznie w 1973 roku się z nią ożenił.

Według królewskich biografów księżniczka Anna była wtedy dla Andrew pewnego rodzaju pocieszeniem, w trakcie chwilowego rozstania z Camillą. Po latach córka królowej Elżbiety II i księcia Filipa wybaczyła mężczyźnie swoje złamane serce. Dzisiaj łączą ich bliskie stosunki, a Andrew Parker-Bowles został nawet chrzestnym córki księżniczki, Zary Phillips. Anna nigdy jednak nie wybaczyła tego ciosu Camilli i kiedy okazało się, że kobieta zostanie jej bratową, nie kryła swojego niezadowolenia.

Czytaj też: Wielka Brytania. Królowa małżonka nie lubiła Kate? Cieszyła się z jej rozstania z Williamem

Ślub Camilli Shand i Andrew Parker-Bowlesa, 4.07.1973
Fot. Frank Barratt/Keystone/Getty Images

Ślub Camilli Shand i Andrew Parker-Bowlesa, 4.07.1973

Księżniczka Anna i Andrew Parker-Bowles, 20.06.2013, Ascot
Fot. Mark Cuthbert/UK Press via Getty Images
Księżniczka Anna i Andrew Parker-Bowles, 20.06.2013, Ascot

Konflikt między księżniczką Anną i księżną Camillą

Nawet na ślubie księcia Karola i księżnej Camilli w 2005 roku księżniczka Anna nie miała do bratowej przyjaznego nastawienia. Nie chciała także pozować do wspólnych zdjęć. „Zimne zachowanie Anny było dla Camilli bardzo stresujące”, przyznają królewscy biografowie. Również księżna Kornwalii nie pałała do siostry swojego męża sympatią. „Może romans Anny i Andrew dawno się skończył, ale zawsze byli sobie bardzo bliscy i nadal pozostają. To z kolei nieco rozsierdza Camillę”, tłumaczyła Penny Junor, dworska ekspertka.

Mimo że w towarzystwie obie bliskie księciu Karolowi kobiety zachowują się wobec siebie nienagannie, to podobno w ich relacjach dalej panuje chłód. Konflikt między księżniczką Anną i księżną Camillą dodatkowo się zaostrzył, kiedy siostra przyszłego króla dowiedziała się, że chce on po objęciu tronu uczynić swoją żonę królową. Córka królowej Elżbiety II nigdy nie kryła swojej niechęci do tego pomysłu i bez ogródek miała powiedzieć bratowej, że w oczach Brytyjczyków nigdy nie będzie ona prawdziwą królową. Podjęta przez jej matkę na kilka miesięcy przed śmiercią decyzja o przyznaniu księżnej Kornwalii tytułu królowej małżonki musiała być więc dla księżniczki Anny wielkim ciosem... Z pewności nie poprawiła też relacji między paniami.  

Zobacz także: Wielka Brytania. Okładka biografii księcia Harry'ego trafiła do sieci. Wyznaczono datę premiery

Księżna Camilla i Andrew Parker-Bowles, Cheltenham, 12.03.2014
Fot. Danny E. Martindale/Getty Images

Księżna Camilla i Andrew Parker-Bowles, Cheltenham, 12.03.2014

Księżna Camilla, Msza z okazji 90. urodzin królowej Elżbiety II
Fot. Utrecht Robin/ABACAPRESS.COM/EAST NEWS

Księżna Camilla, Msza z okazji 90. urodzin królowej Elżbiety II

Księżniczka Anna wizytuje akademię wojskową
Fot. i-Images/Eyevine/East News
Księżniczka Anna wizytuje akademię wojskową

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.