Książę Harry, Invictus Games, 22.04.2022
Fot. Chris Jackson/Getty Images for the Invictus Games Foundation
Królewskie życie

Wielka Brytania. Okładka biografii księcia Harry'ego trafiła do sieci. Wyznaczono datę premiery

Tytuł książki nie napawa optymizmem...

Maria Elas 28 października 2022 14:41
Książę Harry, Invictus Games, 22.04.2022
Fot. Chris Jackson/Getty Images for the Invictus Games Foundation

Oficjalna okładka książki księcia Harry’ego została opublikowana w sieci. Już sam tytuł wzbudził wiele emocji wśród wyczekujących premiery internautów. Biografia ukaże się w księgarniach 10 stycznia 2023 roku w 16 językach, w tym polskim. Część dochodu ze sprzedaży książę Sussex zamierza przekazać na organizacje charytatywne, w tym „Sentebale” i „WellChild”.

Długo oczekiwana premiera biografii księcia Harry'ego

Książka miała pierwotnie zostać wydana pod koniec 2022 roku, a kiedy została ogłoszona, książę Harry obiecał, że będzie ona stanowiła „dokładne i całkowicie zgodne z prawdą sprawozdanie z mojego życia z pierwszej ręki”. Markus Dohle, dyrektor generalny wydawnictwa Penguin Random House, powiedział, że młodszy z synów króla Karola III „odbywa niezwykle poruszającą, osobistą podróż od traumy do uzdrowienia, która zainspiruje miliony ludzi na całym świecie”.

Zapowiadając swoją książkę w 2021 roku, książę Harry powiedział, że pisze ją „nie jako książę, którym się urodziłem, ale jako człowiek, którym się stałem”. Jak komentował również później „Przez lata nosiłem wiele kapeluszy, dosłownie i w przenośni, i mam nadzieję, że opowiadając swoją historię – wzloty i upadki, błędy, wyciągnięte wnioski – mogę pomóc pokazać, że bez względu na to, skąd pochodzimy, łączy nas więcej, niż nam się wydaje” – dodał. „Jestem głęboko wdzięczny za możliwość podzielenia się tym, czego nauczyłem się w ciągu mojego dotychczasowego życia”.

Czytaj też: Wielka Brytania. Tajemnice testamentu księcia Filipa. Kto otrzyma największy spadek?

Książę Harry, Trumna z ciałem królowej Elżbiety II przybyła do Pałacu Westminsterskiego
Fot. RIGI/BackGrid UK /East News

Książę Harry, wrzesień 2022 roku

Kontrowersyjny tytuł biografii

Książę Harry i księżna Meghan opuścili Wielką Brytanię i osiedlili się na stałe w Stanach Zjednoczonych w 2020 roku. Zrezygnowali wtedy także ze swoich królewskich funkcji, co wywołało ogólne oburzenie wśród Brytyjczyków. Chociaż w oświadczeniu wydanym po ich wyjeździe obiecali, że nadal będą wspierać królową i monarchię, zaledwie rok po przeprowadzce za ocean udzielili kontrowersyjnego wywiadu w programie prowadzonym przez Oprah Winfrey. Książę nie szczędził w nim słów na temat swoich złych relacji z ojcem oraz ze starszym bratem, a Meghan opowiedziała o tym, jak zimno była traktowana przez Windsorów. Jednym z najcięższych zarzutów, jakie przedstawili, było jednak oskarżenie jednego z członków rodziny królewskiej o rasizm względem ich syna Archiego. Księżna Sussex zdradziła „kiedy byłam w ciąży, były obawy i rozmowy o tym, jak ciemna może być jego skóra, kiedy się urodzi”.

Mimo wielu prób uciszenia Sussexów kontynuowali oni udzielanie wywiadów, w których to, co krok zdradzali coraz więcej szczegółów na temat prywatnego życia członków rodziny królewskiej, co skutkuje rosnącą wokół nich liczby kontrowersji. Sam tytuł książki jest dość kontrowersyjny. Wydaje się on nawiązywać do angielskiego wyrażenia „heir and a spare” (spadkobierca i kopia zapasowa), którym określa się dwoje dzieci pochodzących z monarchii lub szlachty, gdzie to pierwsze uzyskuje tytuł, a drugie jest tylko po to, by podtrzymać ciągłość linii rodzinnej na wypadek, gdyby coś się stało temu pierwszemu. Wydaje się, że to powiedzenie idealnie opisuje relacje panujące pomiędzy księciem Harrym oraz jego starszym bratem, księciem Williamem. Ponadto w książce opisane zostać mają być szczegóły z dzieciństwa Harry’ego, w tym tragiczna śmierć jego matki, a także czas spędzony w wojsku i służbę w Afganistanie oraz jego życie jako męża i ojca.

Dochód uzyskany ze sprzedaży „Spare” zostanie przekazany na cele charytatywne. Półtora miliona dolarów zasili „Sentebale”, organizację, którą Harry założył wraz z księciem Seeiso z Lesotho w spuściźnie ich matek. Organizacja ta wspiera wrażliwe dzieci i młodzież w Lesotho i Botswanie dotkniętych HIV/AIDS. Kolejne 300 tys. funtów przekazane zostanie na rzecz „WellChild”, która umożliwia opiekę nad dziećmi i młodymi ludźmi ze złożonymi problemami zdrowotnymi w ich domach zamiast w szpitalach. Harry patronuje tej organizacji od 15 lat.  

Zobacz także: Wielka Brytania. Królowa małżonka nie lubiła Kate? Cieszyła się z jej rozstania z Williamem

Meghan Markle, książę Harry
Fot. Backgrid/East News

Książę Harry i księżna Meghan, 2022 rok

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.