Książę Harry, Meghan Markle pod zamkiem Windsor, 2022
Fot. Kirsty O'Connor/Press Association/East News
Królewskie życie

Wielka Brytania. Prawdziwy powód odejścia Harry'ego i Meghan z rodziny królewskiej. Na jaw wyszły nowe fakty

Co donoszą zagraniczne media?

Marta Nawacka 27 września 2022 14:13
Książę Harry, Meghan Markle pod zamkiem Windsor, 2022
Fot. Kirsty O'Connor/Press Association/East News

W 2020 roku książę Harry i jego żona, księżna Meghan, podjęli decyzję o odejściu z królewskiego dworu i rozpoczęciu życia na własny rachunek. Decyzja książęcej pary odbiła się szerokim echem. Teraz na jaw wychodzą kolejne fakty, dla których Sussexowie mieli się zdecydować na rezygnację z królewskich obowiązków i wyprowadzkę do Stanów Zjednoczonych. Co donoszą media?

Książę Harry i księżna Meghan zrezygnowali z pełnienia królewskich obowiązków

Kiedy Sussexowie zdecydowali się opuścić brytyjską rodzinę królewską i zacząć życie na własny rachunek, Pałac Buckingham informował: „Rozmowy z parą książęcą są na początkowym etapie. Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądała ich przyszłość. Ich potrzeba podążania własną drogą jest zrozumiała, ale proces ograniczania obowiązków królewskich Harry’ego i Meghan jest złożony”. Małżonkowie wyprowadzili się do Stanów Zjednoczonych, a z czasem powitali na świecie drugie dziecko, córkę Lilibet.

Od kiedy zdecydowali się na odejście z dworu, książę Harry i księżna Meghan udzielili także szokujących wywiadów, w których oskarżali rodzinę królewską o złe traktowanie. Po śmierci królowej Elżbiety II 8 września 2022 roku media postanowiły ponownie przyjrzeć się prawdziwym powodom decyzji książęcej pary. Jakiś czas temu na jaw wyszło, że rezygnację Sussexów książę William i księżna Kate przyjęli z dużą ulgą. „Jak zdradził mi informator, William i Kate również poczuli ulgę, że „dramat minął”, kiedy Harry i Meghan odeszli”, zdradziła ekspertka od rodziny króleskiej, Katie Nicholl, w Vanity Fair.

Rzeczonymi dramatami miały być wywoływane przez żonę księcia Harry'ego skandale, kiedy jeszcze pełnili królewskie obowiązki. Pałac miał nieustannie łagodzić kolejne wpadki księżnej Meghan, podkreślano jej trudny charakter, nieprzestrzeganie etykiety, a nawet... mobbing w stosunku do pracowników.

Czytaj też: Księżna Kate ma problemy ze zdrowiem?

Księżna Kate, książę William, książę Harry i księżna Meghan, 10.09.2022, Windsor
Fot. Chris Jackson - WPA Pool/Getty Images

Księżna Kate, książę William, książę Harry i księżna Meghan, 10.09.2022, Windsor

Prawdziwa przyczyna odejścia Sussexów z dworu

Prawdziwy powód rezygnacji księcia Harry'ego i księżnej Meghan z królewskich obowiązków powrócił po śmierci królowej Elżbiety II. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie stosunki Sussexów z pracownikami miały być ostatecznym powodem, który skłonił małżonków do odejścia z dworu. Według informatora magazynu The Times, para miała problemy zarówno z mediami, jak i personelem pałacu. „Były ciągłe walki z mediami i oczekiwano, że cały zespół będzie po jego stronie. Harry zawsze był opisywany na Twitterze. Każde drobne wykroczenie było wielką sprawą”. Dodatkowo brak zaufania księcia i jego żony do pracowników miał powodować napiętą atmosferę już od dłuższego czasu. „Zdecydowanie nie ufał dworzanom w Pałacu Buckingham i pałacu swojego ojca”, dodaje źródło The Times.

Przed przyjazdem swojej ukochanej do Wielkiej Brytanii, książę Harry długo musiał zabiegać o zabezpieczenie ochroniarzy. Jak podaje jego prywatny sekretarz, Ed Lane Fox, księżna Meghan miała potrzebować natychmiastowej ochrony, ale jej zatwierdzenie trwało ponad dwa miesiące. „Ed musiał stoczyć ogromną bitwę, aby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zrozumiało, że Harry nie będzie w stanie przeżyć bez ochrony policji”, zdradza informator i dodaje: „Ed zrobił dla niej niesamowite rzeczy za kulisami, ale żadna z nich nie została doceniona”.

Mimo wielkich starań o to, by włączyć Meghan Markle do brytyjskiej rodziny królewskiej, relacje Sussexów z pałacowym personelem miały się z czasem pogorszyć tak bardzo, że małżonkowie podjęli decyzję o wyprowadzce i odłączeniu się od dworskiego życia. Według doniesień już na koniec 2017 roku starszy doradca miał zwrócić parze uwagę w związku z tym, jak traktują pracowników, a jesienią 2018 roku Jason Knauf, szef komunikacji, miał już być tym poważnie zaniepokojony. Pomiędzy księżną Meghan a pracownikami miało podobno dojść do poważnego starcia, którego powodem było... złe dobranie prasy uczestniczącej w jednym z wydarzeń w Londynie. Choć na początku 2021 roku pracownicy księżnej Sussex wydali oświadczenia, w których zaprzeczają oskarżeniom, to niepochlebne opinie o Meghan i jej zachowaniu względem personelu cały czas wracają.  

Zobacz także: Wielka Brytania. Tak wygląda nagrobek królowej Elżbiety II. Pałac Buckingham opublikował zdjęcie

Książę Harry, Meghan Markle, uroczystości pożegnalne Elżbiety II
Fot. KIRSTY O'CONNOR/AFP/East News

Książę Harry, i księżna Meghan, uroczystości pożegnalne królowej Elżbiety II, 10.09.2022

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.