Królowa Elżbieta II, życie, rodzina, co po śmierci
Fot. Geoff Pugh - WPA Pool /Getty Images
Królewskie życie

Wielka Brytania. Tak wygląda nagrobek królowej Elżbiety II. Pałac Buckingham opublikował zdjęcie

Monarchini spoczęła obok rodziców i ukochanego męża

Marta Nawacka 26 września 2022 18:16
Królowa Elżbieta II, życie, rodzina, co po śmierci
Fot. Geoff Pugh - WPA Pool /Getty Images

Uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II odbyły się w poniedziałek 19 września 2022 roku. Wówczas Brytyjczycy mogli towarzyszyć monarchini w jej ostatniej podróży do kaplicy św. Jerzego w zamku Windsor. Na oficjalnym profilu Pałacu Buckingham na Instagramie opublikowano zdjęcie jej miejsca pochówku. Jak wygląda nagrobek władczyni?

Pogrzeb królowej Elżbiety II

Monarchini zmarła 8 września 2022 roku, a jej pogrzeb odbył się jedenaście dni później, 19 września. W uroczystości uczestniczyła brytyjska rodzina królewska, m.in. książę William i księżna Kate wraz z dziećmi: księżniczką Charlotte i księciem Georgem, książę Harry i księżna Meghan oraz dzieci królowej Elżbiety II: książę Edward, książę Andrzej, księżniczka Anna oraz Karol, który po jej śmierci został królem i przyjął imię Karol III. Nie zabrakło także przywódców i prezydentów wielu krajów, którzy przybyli, by pożegnać władczynię.

Czytaj też: Wielka Brytania. Ostatni list królowej Elżbiety II dotarł do adresata. „Nie mogłyśmy powstrzymać łez”

Pogrzeb królowej Elżbiety II, kaplica św. Jerzego, Windsor, 19.09.2022
Fot. Richard Pohle - WPA Pool/Getty Images

Pogrzeb królowej Elżbiety II, kaplica św. Jerzego, Windsor, 19.09.2022

Jak wygląda nagrobek królowej Elżbiety II?

Wielogodzinny pogrzeb monarchini rozpoczęły uroczystości w Opactwie Westminsterskim, skąd trumna z ciałem władczyni wyruszyła w ostatnią drogę do kaplicy świętego Jerzego w zamku Windsor. Królowa Elżbieta II spoczęła obok swojego ukochanego, zmarłego 15 miesięcy wcześniej, męża, księcia Filipa oraz rodziców, króla Jerzego VI i Królowej Matki, Elżbiety Bowes-Lyon, oraz siostry, księżniczki Małgorzaty. Miejsce pochówku zdobi elegancki i prosty nagrobek, który doskonale odzwierciedla lubującą się w prostocie i skromności brytyjską monarchinię.

Na oficjalnym koncie instagramowym Pałacu Buckingham możemy zobaczyć zdjęcie przedstawiające miejsce pochówku królowej Elżbiety II i jej najbliższych. Widać na nim tablicę upamiętniającą i nagrobek w Kaplicy Pamięci Króla Jerzego VI, będącej częścią kaplicy. św. Jerzego w zamku Windsor. Według doniesień Daily Mail, grób monarchini ozdobiono pamiątkową czarną tablicą z belgijskiego marmuru. Wyryto na niej imiona władczyni, jej męża oraz rodziców.  

Zobacz także: Wielka Brytania. Książę Andrzej był ulubionym dzieckiem królowej Elżbiety II. Jak wyglądała jego relacja z matką?

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?