książę Andrzej, królowa Elżbieta II, Epsom, Wielka Brytania, 01.06.2013 rok
Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images
Królewskie życie

Wielka Brytania. Książę Andrzej był ulubionym dzieckiem królowej Elżbiety II. Jak wyglądała jego relacja z matką?

Czy rzeczywiście był ulubieńcem monarchini?

Maria Elas 24 września 2022 19:51
książę Andrzej, królowa Elżbieta II, Epsom, Wielka Brytania, 01.06.2013 rok
Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images

Książę Andrzej powrócił do życia publicznego po śmierci królowej Elżbiety II. Chociaż po stawianych mu zarzutach dotyczących wykorzystywania seksualnego stracił w oczach wielu osób, przez lata był uważany za ulubione dziecko monarchini. Czy jednak naprawdę tak było?

Dzieciństwo księcia Andrzeja

Książę Andrzej urodził się siedem lat po objęciu tronu przez Elżbietę w 1960 roku jako trzecie dziecko pary królewskiej. W wywiadzie dla CNN królewski komentator Richard Fitzwilliams wyjaśnił: „Kiedy urodzili się książę Karol i księżniczka Anna, królowa nie była w stanie spędzać z nimi czasu” z powodu nagłego awansu na stanowisko głowy państwa. Jednak kiedy po 10 latach przerwy na świat przyszedł Andrzej, jej harmonogram był znacznie mniej napięty, co pozwoliło jej spędzać z nim czas bardziej regularnie. „Była niewiarygodnie zajętą, ale także dość nerwową nową mamą, więc pozwoliła niani zająć się dziećmi”, wyjaśniła królewska biografka Penny Junor. „Ale kiedy urodziła się druga partia dzieci (Andrzej i Edward), była zrelaksowana i profesjonalna oraz o wiele bardziej pewna siebie jako matka. Stąd to wszystko się bierze”, dodała biografka.

To prawdopodobnie te bliskie uczucia sprawiły, że królowa odwracała wzrok od złego zachowania syna. W książce „My Husband and I: The Inside Story of 70 Years of the Royal Marriage”, autorka Ingrid Seward ujawnia, że jako dziecko Andrzej „kopał psy” oraz „wyśmiewał strażników”. Książę Andrzej wysłany został do Heatherdown Preparatory School w Ascot, zaledwie 10 kilometrów od Windsoru, co oznaczało, że mógł częściej widywać się ze swoją rodziną. Fitzwilliams kontynuował: „Pojawiała się w szkole z jednym ochroniarzem, czasem nawet sama prowadziła samochód”. Według eksperta uczestniczyła ona także w różnych sportowych wydarzeniach i meczach swojego syna. Christopher Andersen, autor królewskich biografii twierdził, że to „rzeczy, których nigdy nie robiła ani dla Karola, ani dla Anny”.

W późniejszym życiu Andrzej poszedł w ślady ojca i w 1979 roku wstąpił do marynarki wojennej. Szkolił się jako pilot helikoptera i brał udział w wojnie o Falklandy, po której wrócił do Wielkiej Brytanii jako bohater, z czego członkowie rodziny królewskiej byli dumni. Królewska ekspertka Katie Nicholl powiedziała w wywiadzie dla The Mirror: „Wrócił jako bohater i był złotym chłopcem rodziny królewskiej”.

Zobacz także: Wielka Brytania. Prawda o relacjach rodziny królewskiej na pogrzebie. Zgoda była tylko na pokaz?

Królowa Elżbieta II, książę Andrzej, księżniczka Anna, 1960 rok
Fot. Keystone-France\Gamma-Rapho via Getty Images

Królowa Elżbieta II, książę Andrzej, księżniczka Anna, 1960 rok

królowa Elżbieta II i książę Andrzej
Fot. Keystone/Hulton Archive/Getty Images

Królowa Elżbieta II i książę Andrzej, 1973 rok

Skandal z udziałem księcia Andrzeja

Wszystkie zasługi Andrzeja odeszły jednak w zapomnienie, gdy książę Yorku został pozwany w Nowym Jorku przez Virginię Roberts Giuffre, która twierdziła, że była seksualnie wykorzystywana przez księcia Andrzeja 20 lat temu, gdy była nastolatką. Giuffre twierdzi, że została sprzedana synowi królowej przez skazanych przestępców seksualnych Jeffreya Epsteina i Ghislaine Maxwell, gdy miała zaledwie 17 lat, co w świetle amerykańskiego prawa sprawia, że była niepełnoletnia. Książę Andrzej stanowczo zaprzeczył wszystkim zarzutom przeciwko niemu, jednakże po ujawnieniu powiązań z miliarderem-pedofilem Jeffreyem Epsteinem, królowa pozbawiła go królewskich tytułów, w tym kilku wojskowych i zakazała mu prowadzić życie publiczne.

Jednak pomimo wycofania się Andrzeja z życia publicznego, źródła donosiły, że pozostał on w bliskiej relacji z królową w życiu rodzinnym. Spędzał z nią dużo czasu, w szczególności w ostatnich miesiącach jej życia, podczas których cierpiała z powodu szeregu problemów zdrowotnych. Był też stale obecny w jej domu w zamku Windsor po śmierci swojego ojca, księcia Filipa, który zmarł w kwietniu ubiegłego roku, w wieku 99 lat. Według Richarda Kay z Daily Mail „jego bracia oraz księżniczka Anna byli wdzięczni za poświęcenie uwagi i zamieszkanie blisko zamku, dzięki którym mógł spędzać czas z ich matką”.

W dniu pogrzebu księcia Filipa, książę Andrzej również wykazał wiele wsparcia dla swojej matki. Kiedy królowa wkroczyła do Opactwa Westminsterskiego na nabożeństwo żałobne swojego ukochanego męża, księcia Filipa, zrobiła to, opierając się na ramieniu swojego zhańbionego syna. Zrezygnowała wtedy z towarzystwa swojego najstarszego syna, ówczesnego księcia, Karola i wnuka księcia Williama, by pozwolić Andrzejowi odegrać tę szczególną rolę podczas ceremonii. Chociaż wiele osób krytykowało wybór królowej, według źródła, monarchini powiedziała, że „jej życzeniem i ostateczną decyzją” było, aby to właśnie Andrzej, jej ukochany syn, poprowadził ją na ostatnie pożegnanie z mężem.  

Czytaj też: Wielka Brytania. Elżbietę II i Camillę przez lata łączyły chłodne relacje. Monarchini nie akceptowała synowej

Książę Andrzej, królowa Elżbieta II, Royal Ascot 2017, 22.06.2017
Fot. Chris Jackson/Getty Images

Książę Andrzej, królowa Elżbieta II, Royal Ascot 2017, 22.06.2017

Królowa Elżbieta II na mszy dziękczynnej za życie księcia Filipa, 29.03.2022
Fot. Pool The Times/Associated Press/East News

Królowa Elżbieta II i książę Andrzej na mszy dziękczynnej za życie księcia Filipa, 29.03.2022

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?