Królowa Elżbieta nie żyje
Fot. Chris Jackson - WPA Pool/Getty Images
Z OSTATNIEJ CHWILI

Wielka Brytania: Królowa Elżbieta II nie żyje. Najdłużej panująca monarchini na świecie miała 96 lat

Brytyjska rodzina królewska w żałobie...

Gabriela Czernecka 8 września 2022 19:40
Królowa Elżbieta nie żyje
Fot. Chris Jackson - WPA Pool/Getty Images

Elżbieta II królowa Wielkiej Brytanii nie żyje. Oficjalna wiadomość pojawiła się właśnie na Twitterze brytyjskiej rodziny królewskiej. Królowa Elżbieta II z dynastii Windsorów zmarła, mając 96 lat. Była  najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie. Cały kraj pogrążony jest w żałobie. 

Królowa Elżbieta II nie żyje 

Wiadomość o śmierci Elżbiety II obiegła świat po godzinie 19. polskiego czasu. Królowa Wielkiej Brytanii zmarła mając 96 lat. Jako pierwszy o śmierci królowej dowiedział się jej osobisty sekretarz, sir Christopher Geidt. Elżbieta II była najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Ten rekord pobiła w 2016 roku, a w 2016 stała się najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie. Matka czwórki dzieci, kochająca babcia, prababcia. Dla korony poświęciła jednak własne szczęście. Dziś poinformowano o jej śmierci...

Elżbieta II - ciekawostki

Większość Brytyjczyków nie wyobraża sobie bez niej dalszego rozwoju kraju. Królową została zaledwie w wieku 25 lat. W ciągu 60 lat panowania przeżyła 12 prezydentów USA i 6 papieży. Podobno podczas koronacji miała pomalowane usta na niebiesko, by na monochromatycznym ekranie telewizora wyglądały na czerwone. Nie posiada paszportu, a mimo to podróżuje po krajach na całym świecie i nie posiada prawa jazdy, a i tak wielokrotnie widziano ją za kółkiem. Nie boi się także korzystać ze współczesnej technologii. W 1976 roku wysłała swojego pierwszego maila, a w 2009 roku od Baracka Obama otrzymała iPoda.

Elżbieta II - koronacja

Koronację królowej Elżbiety II świętowano na całym świecie. Ta miała zaledwie 25 lat, gdy musiała się zmierzyć z przytłaczającą i ważną funkcją oraz śmiercią ojca. Mimo, że już w dniu śmierci króla wstąpiła na tron, to jej koronacja miała miejsce dopiero 16 miesięcy później. Do tej roli Elżbieta II przygotowywała się miesiącami. Długo powtarzała cały przebieg ceremonii - od noszenia ciężkiej korony przy śniadaniu po przechadzanie się po korytarzach pałacu z przypiętymi do ramion materiałami. Nic dziwnego, że w dniu koronacji wydawała się odprężona, zrelaksowana i sprawiała wrażenie w pełni świadomej obowiązków, jakie ją czekają.  Choć dla milionów fanów ten dzień wydawał się idealny, z perspektywy młodziutkiej, 25-letniej wówczas Elżbiety łatwo nie było. 

Elżbieta II ubrana była w szkarłatny płaszcz narzucony na satynową suknię. Tren niosło jej aż sześć druhen. Z ciekawostek korona, którą założono królowej podczas koronacji ważyła ponad dwa kilogramy, co utrudniało jej poruszanie się. Po latach królowa przyznała, że bała się, że przez nią złamie kręgosłup! Co więcej szaty, w które była odziana również były uciążliwe i choć tren pomagały nieść druhny, zadanie nie było wcale takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. na miejsce koronacji przybyła Złotą Karetą, zbudowaną w 1792 roku, ważącą cztery tony. 

Zobacz także: Książę Harry przyleciał do królowej bez Meghan Markle, a książę William bez księżnej Kate. Dlaczego?

Królowa Elżbieta II sylwetka, życie, dzieci
Fot. Chris Jackson - WPA Pool/Getty Images

królowa Elżbieta II i jej rodzina

Choć obowiązki królowej wypełniała godnie, zdaniem biografów nie najlepiej radziła sobie w robi matki. Dzieci Elżbiety II wychował przede wszystkim... książę Filip, któremu z pewnością zadanie ułatwiała obecność pełnoetatowej niani. Relacja między Elżbietą II i jej synem, księciem Karolem od lat była źródłem fascynacji Brytyjczyków. Niestety jego dzieciństwo przede wszystkim przebiegało na przygotowaniach do przejęcia tronu po mamie, Elżbiecie. Przypomnijmy, że królewska powinność spadła na Elżbietę w czasie, gdy jej dzieci były bardzo młode. Książę Karol urodził się zaledwie rok po ślubie Elżbiety i Filipa, w 1948 roku. Elżbietę wychowywano w czasach, gdy królewskie dzieci oddawano pod opiekę personelowi domowemu. Nikogo nie zdziwi więc informacja, że Karola wychowywały nianie.

Do niedawna niewielu w ogóle wiedziało, że królowa Elżbieta II ma córkę! Księżniczka Anna przyszła na świat w 1950 roku i jest jedynym dzieckiem królowej, które publicznie sprzeciwiło się opinii, że ich matka nie była troskliwa i zaangażowana. „Po prostu nie wierzę, że istnieją jakiekolwiek dowody, które sugerowałyby, że nie jest to troska, tylko udawanie”, powiedziała podczas wywiadu z BBC w 2002 roku.

Mówi się, że Anna jako jedyna córeczka królowej, była z nią bardzo zżyta. „Z jej miłością do koni, była w szczególnych stosunkach z mamą, która dawała jej porady dotyczące mody”, wyjawia historyk Robert Lacy. Wielu pisze, że Anna była jedynym dzieckiem Elżbiety II, któremu ta oferowała matczyne ciepło. 

Książę Andrzej jest trzecim dzieckiem królowej Elżbiety II. Urodził się w 1960 roku. Między nim a księciem Karolem jest 12 lat różnicy. Zanim więc urodził się książę Andrzej, Elżbieta była już na tronie od ośmiu lat! Jak zauważa Lacy: „wraz z biegiem czasu Elżbieta stała się cieplejsza i... bardziej elastyczna”. Zrezygnowała z części królewskich obowiązków, by móc więcej czasu spełniać ze swoimi dziećmi.

Na początku lat sześćdziesiątych zdecydowała, że wypełniła swój obowiązek wobec kraju i przez 18 miesięcy miała tzw. wolne od pracy, by cieszyć się rodziną, przede wszystkim książętami, Andrzejem i Edwardem. Bardzo często na materiałach kręconych w latach 60. faktycznie królową pokazuje się na wakacjach w Balmoral, w Szkocji, z siedmiomiesięcznym księciem Andrzejem. Książęta bardzo ciepło wypowiadają się o swojej matce. Gdy dorośli, również nie powiedzieli o niej złego słowa.

Czytaj też: Lekarze obawiają się o zdrowie Królowej Elżbiety II. W drodze do niej jest cała rodzina

Królowa Elżbieta II sylwetka, życie, dzieci
Fot. Dan Kitwood - WPA Pool /Getty Images

Królowa Elżbieta II i Filip

Księcia Filipa poznała, mając zaledwie 13 lat. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Choć wielu nie wróżyło im wspólnej przyszłości, oni na przekór wszystkim udowodnili, że łączy ich prawdziwa miłość. A przynajmniej tak było na początku... Ich ślub odbył się w opactwie westminsterskim 20 listopada 1947 roku.  Ich trudne małżeństwo pełne było wzlotów i upadków. Wielu uważało, że to najpiękniejsza para świata. Inni zaś,  że od lat jest to jedynie układ. Królowa jako głowa państwa była bardzo przywiązana do tradycji i czuła, że powinna dawać swoją osobą przykład poddanym. Jednak sekrety małżeństwa królowej nigdy nie opuszczą murów pałacu...

Monarchini zmarła nieco ponad rok po swoim mężu. Nigdy jej nie zapomnimy. 

Królowa Elżbieta nie żyje
Fot. Sean Gallup/Getty Images)
 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.