Królowa Elżbieta II portret, królowa Elżbieta II, książę FIlip
Fot. getty Images
POŻEGNANIE

Tak wyglądały ostatnie dni życia księcia Filipa. Elżbieta II była przygotowana na jego śmierć

„Wiele razy myślała o tej chwili”, zdradza jej były współpracownik

Konrad Szczęsny 14 kwietnia 2021 20:44
Królowa Elżbieta II portret, królowa Elżbieta II, książę FIlip
Fot. getty Images

Odszedł, pozostawiając po sobie wielką pustkę. Książę Filip zmarł w piątek 9. kwietnia 2021 roku. Miał 99 lat. Do końca czuwała przy nim żona. Według najnowszych informacji, Elżbieta II była przygotowana na odejście męża. Wiadomo też, jak wyglądały ostatnie dni życia jej ukochanego...

Tak wyglądały ostatnie dni życia księcia Filipa. Jego stan pogorszył się w czwartek

O tym, jak wyglądały ostatnie chwile życia księcia Filipa, poinformowała media w minioną sobotę 10. kwietnia żona hrabiego Edwarda, najmłodszego syna zmarłego i Elżbiety II. Hrabina Sophie zrobiła to tuż po tym, jak opuściła zamek w Windsorze, w którym odszedł mąż królowej. Ujawniła, jak monarchini zniosła śmierć ukochanego, z którym była w związku małżeńskim przez 74 lata...

„Królowa była niesamowita”, podkreśliła w rozmowie z korespondentem „Sky news”. Z kolei dzień później, po nabożeństwie w kaplicy w Windsorze, była nieco bardziej wylewna. W rozmowie z dziennikarzami podkreśliła, że książę Filip zgasł bardzo spokojnie, zaś małżonka czuwała przy nim do końca.

„To było dla niego wyzwalające i takie delikatne. To było tak, jakby ktoś wziął go za rękę i odszedł razem z nim. Bardzo, bardzo spokojnie. I to wszystko, czego każdy sobie życzy, prawda?”, pytała retorycznie w rozmowie z ITV News.

Czytaj także: Tak wyglądały ostatnie chwile księcia Filipa. Królowa Elżbieta II czuwała przy nim do samego końca...

książę Filip, książę Filip nie żyje
Fot. Getty Images

Książę Filip zmarł w piątek 9. kwietnia 2021 roku w zamku w Windsorze. Miał 99 lat

Z kolei teraz media ujawniły kolejne szczegóły, dotyczące ostatnich dni małżonka Elżbiety II. Jeszcze w trakcie pobytu w szpitalu dokładał wszelkich starań, by jak najszybciej znaleźć się wśród najbliższych, którzy przebywali na zamku w Windsorze. Gdy udało mu się to w połowie marca, miał skwitować miesięczny pobyt w placówkach medycznych krótko: „było bardzo nudno”. 

Zanim nastąpiło najgorsze, książę Filip oddawał się ulubionym czynnościom. Do końca zachował trzeźwy umysł, konwersował chętnie z najbliższymi, czytał, korzystał z każdej danej mu chwili. Był w bardzo dobrym nastroju. 

„Cała rodzina była bardzo zadowolona, ​​wiedząc, że on i Jej Wysokość spotkali się razem w zamku Windsor”, podkreśla osoba z otoczenia rodziny królewskiej.

Niestety, stan męża Elżbiety II pogorszył się już w czwartek wieczorem. Zgodnie z jego życzeniem, stanowczo odrzucono jednak propozycję przewiezienia 99-latka do szpitala. Jego wolą było to, by odejść w domu, w otoczeniu tych, których kochał, „na własnych zasadach”... To marzenie udało się spełnić. 

Czytaj także: Ostatnia rozmowa ojca i syna. Książę Filip miał wyjątkową prośbę do księcia Karola

książę Filip, Królowa Elżbieta II
Fot. Ben Cawthra/Sipa USA/East News

Przy księciu Filipie do końca czuwała jego ukochana żona, królowa Elżbieta II

Królowa Elżbieta II była przygotowana na śmierć męża. Osobiście powiadomiła dzieci i wnuki, że zmarł

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak śmierć ukochanego zniosła Elżbieta II, która już za tydzień w środę, 21. kwietnia, skończy 95 lat. Wszak byli małżeństwem przez niemal 74 lata, stąd pustka w jej sercu musi być niewyobrażalna. Głos w sprawie zabrał były rzecznik prasowy monarchini, Charles Anson. W rozmowie z dziennikarzami magazynu „People” zapewnił, że królowa liczyła się z najgorszym możliwym scenariuszem, odkąd książę Filip zaczął zmagać się z bardzo poważnymi problemami zdrowotnymi. 

„Wiele razy myślała o tej chwili i wiedziała, że musi pozostać opanowana i spokojna. To wynika z jej temperamentu i doświadczenia”, twierdzi mężczyzna. 

Dodał, że przez lata pracy u jej boku nigdy nie widział Elżbiety II ulegającej skrajnym, silnym emocjom, takim jak niepokój czy rozpacz. Jej cechą charakterystyczną jest stoicki wręcz spokój.

„Zawsze była opanowana, nieważne, co się działo”, zaznacza Charles Anson.

Czytaj także: Czy po śmierci księcia Filipa królowa Elżbieta II abdykuje? Były pracownik ujawnia plany monarchini

Królowa Elżbieta II, książę Filip 2020
Fot. Rex Features/East News

Królowa Elżbieta II książę Filip byli małżeństwem przez niemal 74 lata. Pobrali się w 1947 roku (tu na bodaj ostatnim wspólnym zdjęciu, czerwiec 2020)

Były rzecznik prasowy królowej ma również bardzo dobre zdanioe o zmarłym mężu monarchini. Podkreśla, że tworzyli zgodne małżeństwo, któremu udało się wypracować idealny model funkcjonowania.

„Niektóre sprawy były naprawdę trudne, ale poradzili sobie z nimi. Filip bardzo poważnie traktował swoja rolę wspierania żony w jej królewskich obowiązkach”, podkreśla. Wiadomo także, że Elżbieta II może po śmierci księcia Filipa liczyć na swoich najbliższych, w tym szczególnie swojego następcę, księcia Karola.

Według brytyjskich tabloidów, gdy stało się najgorsze, królowej bardzo zależało, by osobiście powiadomić rodzinę o śmierci jej małżonka. W tym celu zadzwoniła do swoich dzieci: księcia Karola, księcia Andrzeja, hrabiego Edwarda i księżniczki Anny oraz do niektórych wnuków, w tym księcia Williama i księcia Harry’ego. Przekazała im druzgocącą wiadomość, zanim wystosowano oficjalne oświadczenie. „Zależało jej, by najbliżsi dowiedzieli się o tym od niej”, mówi osoba związana z Pałacem Buckingham. 

Pogrzeb księcia Filipa odbędzie się w najbliższą sobotę, 17 kwietnia o godzinie 16.00 polskiego czasu. Ujawniono już pierwsze szczegóły, w tym informacje na temat trumny, w której spocznie. Będzie ona naprawdę nietypowa...  

Czytaj także: Książę Filip przed śmiercią skomentował wywiad Harry'ego i Meghan. Padły mocne słowa...

książę Filip romanse
Fot. Getty Images
Książę Filip był dla Elżbiety II wsparciem, doradzał jej i ją wspierał. Królowa nazywała go swoją opoką

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.