EN_01515279_0019, książę Karol, Książę Karol z żoną z wizyta w Ukraińskiej Katedrze Katolickiej w Londynie
Fot. Jamie Lorriman/The Daily Telegraph/Press Association/East News
Królewskie życie

Zaskakujący wynik badań. Niemal połowa Brytyjczyków nie chce, by książę Karol zasiadł na tronie

Uważają, że powinien ustąpić miejsca księciu Williamowi

Marta Nawacka 8 kwietnia 2022 14:40
EN_01515279_0019, książę Karol, Książę Karol z żoną z wizyta w Ukraińskiej Katedrze Katolickiej w Londynie
Fot. Jamie Lorriman/The Daily Telegraph/Press Association/East News

Choć opinia mieszkańców Wielkiej Brytanii o księciu Karolu zdaje się poprawiać, to rodacy royalsów... nie chcą widzieć najstarszego syna królowej Elżbiety II na tronie. Blisko połowa Brytyjczyków wyraziła takie zdanie w najnowszym badaniu Ipsos. Poznajcie szczegóły.

Brytyjczycy nie chcą, by książę Karol zasiadł na tronie

W tym roku królowa Elżbieta II świętuje Platynowy Jubileusz, czyli 70-lecie sprawowania rządów. Ostatni stan zdrowia monarchini zdaje się jednak pogarszać, co generuje plotki o rychłej abdykacji władczyni, która miałaby nastąpić po obchodach jubileuszu w czerwcu. Po Elżbiecie pierwszy w kolejce do tronu jest jej najstarszy syn, książę Karol. Jakiś czas temu królowa podjęła również decyzję, że gdy przejmie władzę, wówczas jego żona, księżna Camilla, otrzyma tytuł Królowej Małżonki.

Jak wiadomo, książę Karol nie cieszył się zbyt dużą sympatią poddanych. Najnowsze badanie Ipsos również nie napawa optymistycznie... Wynika z niego,że blisko połowa, bo aż 42 proc. Brytyjczyków nie chce, by najstarszy syn królowej Elżbiety II zasiadł na tronie. Uważają oni także, że książę Walii po śmierci monarchini powinien abdykować ustępując miejsca swojemu synowi, księciu Williamowi, który jest następny w linii sukcesji do brytyjskiego tronu. 24 proc. badanych z kolei twierdzi, że Karol powinien przejąć władzę po matce, a 29 proc. w ogóle nie ma na ten temat zdania. Dodatkowo 48 proc. mieszkańców Wielkiej Brytanii jest przekonanych, że następca tronu wykonuje w kraju dobrą pracę i jest społeczeństwu przydatny. Przeciwnych tej kwestii jest 19 proc. badanych, a 27 proc. nie ma zdania.

Czytaj też: Na jaw wyszły kompromitujące fakty z życia Karola. Książę miał pisać listy do przestępcy seksualnego

EN_01493855_0041, książę Karol, 81. rocznica Bitwy o Anglię, 19.08.2021
Fot. Rex Features/East News

Książę Karol, 2021, 81. rocznica Bitwy o Anglię, 19.08.2021

Jak Brytyjczycy postrzegają członków rodziny królewskiej?

Zaskakiwać może fakt, że pomimo tego, iż niemal połowa badanych nie chce, by książę Karol zasiadł na tronie, to jego wizerunek w oczach Brytyjczyków się poprawia. Z zapytanych 2055 osób aż 43 proc. miało pochlebne zdanie o najstarszym synu królowej Elżbiety II. To wzrost o 11 punktów procentowych w porównaniu do badań z 2018 roku. Podobną poprawę zauważono w stosunku do księżnej Camilli: 36 proc. badanych ocenia jej działania pozytywnie.

A jak jest w przypadku samej monarchini? Ta może się pochwalić sympatią na poziomie 69 proc. Książęca para Cambridge również jest lubiana: książę William cieszy się pozytywną opinią 64 proc., a księżna Kate 60 proc. ankietowanych. Gorzej mają się sprawy w przypadku Sussexów. Książę Harry zanotował spadek poparcia aż o 35 punktów procentowych w stosunku do 2018 roku: teraz jest to zaledwie 30 procent. Jego żona, księżna Meghan, jest popierana zaledwie przez 24 proc. Brytyjczyków, do daje 16 punktów procentowych mniej niż w 2018 roku.  

Zobacz także: Meghan Markle straciła bliską osobę. Oddała jej hołd w wyjątkowy sposób

Księżna Camilla i książę Karol na mszy dziękczynnej za życie księcia Filipa, 29.03.2022
Fot. Tim Rooke/Shutterstock/Rex Features/East News

Księżna Camilla i książę Karol na mszy dziękczynnej za życie księcia Filipa, 29.03.2022

Źródło: polishexpress.co.uk

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…