KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Mijają 73 lata od ślubu królowej Elżbiety II i księcia Filipa. Ich miłość przetrwała największe burze

Poznaj tajemnice najsłynniejszego małżeństwa na świecie!

Redakcja VIVA! 20 listopada 2020 06:44

Wydają się wieczni – jak brytyjskie królestwo. Miłość królowej Elżbiety II i księcia Filipa przetrwała największe burze. Zmieniły się epoki i mody, a oni trwają. Jak się poznali? Kto kogo kochał bardziej? I kim są dzisiaj dla siebie? Oto tajemnice najsłynniejszego małżeństwa na świecie, które dziś obchodzi swoją 73. rocznicę ślubu.

Wasza Królewska Mość, Jego Królewska Wysokość książę Filip miał samochodowy wypadek!”, na dźwięk tych słów serce Elżbiety II stanęło. Gdy 17 stycznia tego roku 97-letni książę Filip wyjeżdżał z królewskiej rezydencji w Sandringham, w jego samochód uderzyło inne auto. Przewrócony samochód księcia wylądował w rowie. Gdy królowa pomyślała, że mąż może zniknąć z jej życia, poczuła strach. Przecież ich małżeństwo wydaje się trwalsze od imperium!

Miłość 13-latki

Jest rok 1939. Królewski jacht odpływa od wybrzeży Dartmouth. Na jego pokładzie 13-letnia Elżbieta wraz z rodzicami – królem Jerzym VI i Elżbietą, Królową Matką. Dziewczynka macha do wysportowanego młodzieńca, który siedzi w łódce odprowadzającej królewski statek. To 18-letni Filip Mountbatten, książę Grecji, oficer marynarki, który oprowadzał ją po szkole wojskowej. Potem zjedli razem obiad. Dla Elżbiety, wychowywanej w rygorze królewskiego dworu, kontakt z młodym mężczyzną to rarytas. Macha i woła do przystojnego chłopaka: „Mój książę wiking”. Potem płacze. Jest normalną zakochaną nastolatką.

Listy zakochanych

To będzie długa i bolesna miłość. Na razie trwa II wojna światowa. Młody książę Filip pływa na okręcie marynarki wojennej, kilkunastoletnia Elżbieta siedzi w pałacu i, jak inne angielskie kobiety, robi na drutach skarpety dla ukochanego. Młody oficer pisze do niej listy. W dzień, bo wieczorami w portach hula jak inni marynarze. Plotkarze donoszą, że ma kilka romansów. Jest playboyem w mundurze oficera marynarki. Ale ze strony młodej Elżbiety to prawdziwe uczucie. Tak szczere, że decyduje się przeciwstawić rodzicom. Dla nich Filip jest biedny, bez wykształcenia i ma podejrzane koneksje. Jego trzy siostry wychodzą za mąż za hitlerowskich oficerów! Królowa Matka krytykuje, że jest szorstki, niewykształcony, a w dodatku źle usposobiony. Jego garderoba jest „godna pożałowania”, martwi się król. Lecz Elżbieta okazuje siłę charakteru, wymusza na królu, aby zaprosił Filipa na Boże Narodzenie do Sandringham. „Siedemnastoletnia Elżbieta była ożywiona jak nigdy wcześniej”, pisze jej niania i biografka Marion Crawford. Młodzi tańczą przy dźwiękach gramofonu, oglądają wspólnie filmy, książę Filip zaczyna przyzwyczajać się do myśli, że będzie mężem przyszłej królowej.

Tajne zaręczyny

Zaręczają się w 1946 roku za plecami króla i królowej. „To był magiczny moment. Zarzuciłam mu ręce na szyję i pocałowałam”, wspomni po latach królowa Elżbieta II. Filipa nie stać na pierścionek zaręczynowy, więc jego matka wyłamuje trzy diamenty z zabytkowej tiary i każe oprawić. Księżniczka Elżbieta jest zachwycona, za to jej rodzice są wściekli. Zabierają ją na kilka miesięcy do Afryki. Chcą, żeby zapomniała o narzeczonym. Ale muszą skapitulować przed siłą jej uczucia. Oficjalnie młodzi zaręczają się 21 kwietnia 1947 roku.

Milczący rozporek

Król Jerzy VI ulega córce, ale nie traci zdrowego rozsądku. Każe zbadać życie kandydata na męża. Gdy czyta raport, włosy jeżą mu się na głowie. Filip jest przystojniakiem bez grosza. Tuż przed ślubem w 1947 roku na koncie ma sześć funtów i dziesięć pensów oraz jedenaście funtów kapitańskiego żołdu tygodniowo. Pożycza pieniądze od rodziny i przyjaciół, hula w nocnych klubach Londynu. Jest miłośnikiem pięknych kobiet. Elżbiecie trafiło się imperium i mąż playboy. Towarzysz jego nocnych wypadów do wyuzdanego lokalu Thursday Club w Soho, Larry Adler, słynny amerykański muzyk jazzowy, komentuje zgryźliwie: „Masz szczęście, że twój rozporek nie potrafi mówić”.

Namiętność księżniczki

Ślub następuje 20 listopada 1947 roku. Dwieście milionów osób na całym świecie siada przed radioodbiornikami, aby wysłuchać relacji z uroczystości. Noc poślubną państwo młodzi spędzają nad rzeką Test w posiadłości lorda Louisa Mountbattena i jego żony Edwiny. Do konsumpcji związku dochodzi na wielkim łożu w stylu Tudorów, ze ścian patrzą na to obrazy Salwadora Dalí. Elżbieta okazuje się namiętną kobietą. Do tego stopnia, że Filip skarży się kolegom z Thursday Club: „Nie mogę jej się pozbyć z łóżka. Wciąż jest obok mnie. Doprowadza mnie to do szału”. Filip łazi w piżamie po pałacu Buckingham i cierpi. Jego dusza playboya i marynarza dusi się pośród setek służby w pudrowanych perukach. Gdy w listopadzie 1948 roku rodzi się Karol, Filip szuka pocieszenia pośród kolegów w Soho. Coraz częściej zostawia młodą żonę samą.

Poślubiona monarchii

Panowanie Elżbiety II zaczyna się w Kenii. Jest rok 1952. Wyschnięta sawanna pod oślepiającym słońcem. Elżbieta siedzi na drzewie, filmuje nosorożca. Właśnie jest w podróży dookoła świata razem z Filipem i dziećmi. Wieczorem w ich myśliwskim domku pojawia się posłaniec. Przynosi tragiczną wiadomość. Jerzy VI, ojciec, nie żyje. Księżniczka Elżbieta jest na to przygotowana. Nie uroni ani łzy. Wie, że monarchini nie wypada. „Przykro mi, że zepsułam wam wakacje”, powie do towarzyszy podróży. „Musimy wracać”.

Wzrok gada

Tron zmienia. Elżbieta poświęca się pracy. Codziennie czyta setki stron państwowych dokumentów, bierze czynny, choć zakulisowy udział w polityce. Urodzi jeszcze Andrzeja i Edwarda, ale czy to owoce miłości, czy obowiązek królowej? Dzieciom królowa poświęca godzinę dziennie. Książę Karol z bólem wyzna w autobiografii: „Po długich i zimnych korytarzach pałacu Buckingham błąkałem się jak pies bez obroży”. Królowa ma opinię zasadniczej i konserwatywnej. Dystyngowana, trzyma ludzi na dystans. Wszyscy, którzy z nią obcują, potwierdzają, że nie potrafi wyrażać uczuć. „Gdy patrzy na ciebie, masz wrażenie, że nie istniejesz”, żali się jeden z jej byłych doradców. „Ona ma wzrok gada!”.

Niedozwolone miłości

Jak z tym radzi sobie książę Filip? Uczy się żyć w cieniu imperium. Ma własne rozległe życie erotyczne. Jego epicentrum są „rzymskie party”, gdzie dziesiątki nagich kobiet obsługują wysoko postawionych mężczyzn. Gdy królowa włada w pałacu Buckingham – gdzie ma 800 pokoi i 200 osób obsługi – książę Filip woli przebywać w skromniejszej rezydencji w Sandringham. Prowadzą osobne życia. Co śmielsi biografowie piszą, że i królowa pozwala sobie na niedozwolone miłości. Z lordem Porchester przez lata oddaje się swojej pasji – jeżdżeniu konno. Być może to on, nie książę Filip, jest ojcem księcia Andrzeja. Królową Elżbietę II i jej małżonka łączą rodzinne dramaty. Lata 90. XX wieku zapisują się czarno w historii korony. Trójka z czworga dzieci królowej rozwodzi się. Skandal w „świętej” rodzinie Windsorów. W tej sytuacji królowa jeszcze mocniej strzeże sakramentu swojego małżeństwa. Wie, że jej rozwód doprowadziłby monarchię do upadku.

Normalne życie

Z upływem lat Elżbieta i Filip powtórnie zbliżają się do siebie. W niepamięć idą małżeńskie zdrady. Dzisiaj są dla siebie prawdziwymi przyjaciółmi. Ona wciąż rezyduje w pałacu Buckingham, on po przejściu na emeryturę od oficjalnych obowiązków spędza czas w Wood Farm. Dni upływają mu na czytaniu, malowaniu akwarelami i odwiedzinach przyjaciół. Znów może robić to, na co ma ochotę, a nie co dyktuje protokół. Królowa, gdy pozwalają jej na to obowiązki, wsiada w helikopter i odwiedza męża. Mogą być ze sobą prywatnie. Jak prawdziwe małżeństwo. Ale ile potrwa ich sielanka? Razem królewska para liczy sobie 193 lata. Dwór i parlament ćwiczą już procedury na wypadek śmierci któregokolwiek z małżonków. Gdy pierwszy odejdzie książę, informację tę poda stacja BBC. Książę Filip nie chce państwowego pogrzebu w opactwie westminsterskim, woli być pochowany w Pałacu św. Jakuba. Żałoba królowej Elżbiety po śmierci męża potrwa osiem dni. Gdy umrze królowa, jej sekretarz, Christopher Geidt, zadzwoni do premiera i przekaże wiadomość: „London Bridge został opuszczony”. Premier poinformuje o śmierci przedstawicieli 51 państw, gdzie Elżbieta II sprawuje formalną lub symboliczną władzę. 24 godziny później dojdzie do oficjalnej proklamacji księcia Karola na króla Wielkiej Brytanii. Ale wszystkie te smutne rzeczy jeszcze przed nami. Na razie królowa jest wieczna. Razem z mężem są jak wspaniałe relikty minionej epoki. Jak dwa wielkie starożytne wieloryby żeglują po oceanie współczesnego świata. Gdy ich zabraknie, serca wszystkich ludzi staną na moment. ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!