królowa Elżbieta II po śmierci Filipa
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Tak wyglądały ostatnie chwile księcia Filipa. Królowa Elżbieta II czuwała przy nim do samego końca...

Książę Edynburga odszedł spokojnie w zaciszu domu...

Gabriela Czernecka 12 kwietnia 2021 06:33
królowa Elżbieta II po śmierci Filipa
Fot. Getty Images

Książę Filip zmarł w piątek 9 kwietnia 2021 roku. Jego śmierć mocno poruszyła nie tylko Wielką Brytanię, ale i cały świat. Książę, który zdawał się być niezniszczalny odszedł w wieku 99 lat. The Telegraph ujawnia szczegóły jego ostatnich chwil. Książę Edynburga odszedł spokojnie, a królowa Elżbieta II towarzyszyła mu do samego końca…

Ostatnie chwile księcia Filipa

Nagła śmierć księcia Filipa mocno wstrząsnęła całą Wielką Brytanią. Od piątku pod królewskimi posiadłościami gromadzą się fani rodziny królewskiej, którzy oddają hołd księciu FIlipowi w postaci bukietów kwiatów, listów i kartek z kondolencjami. Krótkie oświadczenia wydały same dzieci księcia Filipa, wspominając jego ogromną rolę w ich wychowaniu i to, jak wspaniałym był człowiekiem. Hrabina Wessex, synowa księcia Filipa ujawniła, jak czuje się teraz królowa, mówiąc że monarchini stara się zajmować myśli czymś innym: „Myśli przede wszystkim o innych”. Z kolei książę Andrzej wyznał, że królowa „kontempluje”.  

ZobaczKsiążę Filip i królowa Elżbieta II byli małżeństwem 74 lata. Ich miłość przetrwała największe burze

Według The Telegraph monarchini czuwała u boku męża do samego końca. Daily Mail z kolei dodaje, że królowa szybko odrzuciła wszelkie propozycje zabrania księcia Filipa do szpitala, jak tylko jego stan zdrowia uległ pogorszeniu. Dlaczego? Według informatora magazynu, książę Filip chciał odejść spokojnie w zaciszu „domu”. Jak podaje Daily Mail, stan zdrowia księcia Filipa pogorszył się już w czwartek wieczorem.

Książę Filip nie żyje, tak wyglądał na ostatnich zdjęciach
Fot. JUSTIN TALLIS/AFP/EAST NEWS

Przypomnijmy, że jeszcze kilka tygodni temu książę Filip przebywał w szpitalu, gdzie przeszedł operację serca. Jak najszybciej chciał wówczas powrócić do zamku Windsor: „Przez większość czasu podczas tych czterech tygodni, które spędził w szpitalu, próbował dostać się z powrotem do domu (…). Nie było mowy, żeby chciał umrzeć w szpitalu”, mówi źródło magazynu. 

Zobacz takżeKsiążę Karol złożył hołd księciu Filipowi. Padły wyjątkowo poruszające słowa...

Jak zgodnie podkreśla cała brytyjska prasa, książę chciał odejść we własnym domu w otoczeniu najbliższych. Zależało mu by, odejść „na własnych zasadach”. Według tabloidów monarchini osobiście zadzwoniła do swoich dzieci: księcia Karola, księcia Andrzeja, hrabiego Edwarda i księżniczki Anny oraz choć do niektórych wnuków, w tym księcia Williama i księcia Harry’ego, by przekazać tę smutną wiadomość zanim upublicznią ją media. Zależało jej, by najbliżsi dowiedzieli się o tym od niej, a nie od mediów.

Pogrzeb księcia Filipa odbędzie się w najbliższą sobotę, 17 kwietnia o godzinie 16.00 polskiego czasu.  

Książę Filip nie żyje. Jaki był mąż Elżbiety II?
Fot. Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…