Królowa Elżbieta II, księżna Camilla, 3.06.2019, pałac Buckingham, Londyn
Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images
Królewskie życie

Wielka Brytania. Elżbietę II i Camillę przez lata łączyły chłodne relacje. Monarchini nie akceptowała synowej

Jedna rzecz wszystko zmieniła...

Maria Elas 24 września 2022 17:42
Królowa Elżbieta II, księżna Camilla, 3.06.2019, pałac Buckingham, Londyn
Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images

Wraz z objęciem tronu przez Karola, Camilla została zgodnie z życzeniem królowej Elżbiety II królową małżonką. Chociaż przez lata była obecna na dworze, rodzina królewska często traktowała ją ozięble. Jej sytuacji zdecydowanie nie pomagała relacja z monarchinią, która była w stosunku do niej bardzo zdystansowana. Jednak w ostatnich latach życia relacja władczyni i jej synowej znacznie się poprawiła... Co stało za tą nagłą zmianą?

Camilla Parker-Bowles nie cieszyła się dobrą reputacją

Karol III odziedziczył koronę po śmierci swojej matki, królowej Elżbiety II. Królową małżonką została mianowana jego żona, Camilla Parker-Bowles, która towarzyszy Karolowi od ponad 20 lat. Para związała się oficjalnie po śmierci pierwszej żony swojego ukochanego, Diany Spencer, chociaż wcześniej uwikłani byli w pozamałżeński romans. Przez wiele lat Camilli nie udawało się naprawić swojej reputacji. Nie była ona ciepło odebrana ani przez Brytyjczyków, ani przez członków rodziny królewskiej. Według wielu źródeł nie pomógł nawet ślub z następcą tronu w 2005 roku.

Autorka Angela Levin zbierała informacje o życiu Camilli na dworze od 2015 r. W biografii „Camilla,Duchess of Cornwall: From Outcast to Queen Consort” opowiada ona o wyzwaniach, jakie czekały drugą żonę Karola III po wstąpieniu do rodziny królewskiej. Jednym z trudniejszych było zdecydowanie przekonanie do siebie królowej Elżbiety II, nie tylko jako przyszłej członkini brytyjskiej rodziny królewskiej, ale także jako wybranki jej syna. We fragmentach publikacji, które zostały udostępnione w Internecie, przeczytać możemy o relacjach między zmarłą monarchinią a żoną króla Karola III, często przedstawionych z nowej perspektywy.

Czytaj też: Wielka Brytania. Na co choruje król Karol III? Lekarze zdradzają prawdę o stanie zdrowia monarchy

Camilla Parker Bowles czego nie wiesz o księżnej
Fot. Rex Features/East News

Król Karol III i królowa małżonka Camilla, 10.06.2022, Kornwalia

Król Karol III i królowa Camilla, 9.09.2022
Fot. Samir Hussein/WireImage

Król Karol III i królowa Camilla, 9.09.2022

Historia relacji królowej Elżbiety II i Camilli Parker-Bowles

W „The Daily Telegraph” opublikowano fragment książki, w którym przeczytać możemy, że duży wpływ na niechęć Elżbiety II do Camilli była opinia matki monarchini, Elżbiety Bowes-Lyon. To ponoć właśnie ona najbardziej sprzeciwiała się związkowi swojego wnuka. Jak pisał królewski biograf, Robert Jobson, Królowa Matka nie znosiła Camilli do tego stopnia, że „imienia Camilli nie wolno było wypowiadać” w jej obecności. Według źródła była ona bowiem w bardzo dobrych relacjach z pierwszym mężem kobiety, Andrew Parker-Bowlesem. Naciskała także, by Karol poślubił Dianę. Finalnie jej życzenie się spełniło, jednak nie mogła przewidzieć romansów, które zrodziły się krótko po ich ślubie.

Jedną z prób, którą para podjęła w sprawie przełamania niechęci Królowej Matki do Camilli było zaproszenie jej na uroczystość 50. Urodzin Karola w 1998 roku. Z tej okazji książęta Willliam i Harry wysłali swojej prababci ręcznie robione zaproszenia, jednakże matka Elżbiety II kategorycznie odmówiła pojawienia się na tej samej imprezie, co Camilla. Tę samą postawę przyjął książę Filip. Lucia Santa Cruz, wieloletnia przyjaciółka Camilli uważała, że traktowanie, którego doświadczała, było skutkiem uprzedzeń i obaw, że Karol jako przyszły król chciał ożenić się z rozwódką o niższym statusie społecznym.

Jak mówiła: „Kiedy Camilla wyszła za mąż za Andrew Parkera Bowlesa, zwykła przyjeżdżać z nim do Balmoral. Cudownie się z nią [Królową Matką] dogadywali… Jednak kiedy małżeństwo się nie udało, a ona była już z księciem Karolem, została odrzucona i poniosła za to całą winę, co było bardzo niesprawiedliwe”. Przez kilka kolejnych lat sytuacja Camilli się nie poprawiała. Nie została nawet zaproszona na ślub najmłodszego brata swojego partnera, księcia Edwarda, w 1999 roku. Była ona jednak zdeterminowana i podejmowała wszelkie próby, by w końcu zostać zaakceptowaną.

Zobacz także: Wielka Brytania. Prawda o relacjach rodziny królewskiej na pogrzebie. Zgoda była tylko na pokaz?

Ślub Karola i Camilli, 9.04.2005
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

Ślub Karola i Camilli, 9.04.2005

Pierścionek, który zmienił wszystko

Punktem zwrotnym w jej życiu był dzień zaręczyn Karola z wybranką swojego serca. Oświadczył się on Camilli pierścionkiem, który został mu podarowany przez… jego matkę! Królowa Elżbieta II podarowała swojemu synowi na tę okazję pierścionek warty 100 tys. funtów. Ten prezent był jasnym sygnałem, że monarchini w końcu zaakceptowała wybór swojego syna. Późniejsze relacje na linii Camilla – Elżbieta II były znacznie cieplejsze. Księżna Kornwalii wydawała się wybaczyć wszelkie urazy, których doświadczała we wcześniejszych latach jej związku z najstarszym synem władczyni.

Ponoć podczas pandemii koronawirusa relacje królowej Elżbiety II i teraźniejszej królowej małżonki także uległy znacznej poprawie. Z powodu niemożliwości bezpośredniego spotkania się, obie rozmawiały ze sobą, używając Internetu, między innymi platformy Zoom. Camilla okazała się także być wielkim wsparciem dla monarchini po śmierci księcia Filipa. Po stracie męża władczyni mogła liczyć na pomoc księżnej Kate, swojej córki Anny, żony księcia Edwarda, hrabiny Sophie oraz właśnie Camilli. Wydawało się to jasne, że po latach starań żona księcia Karola w końcu została zaakceptowana jako pełnoprawna członkini brytyjskiej rodziny królewskiej

Czytaj również: Rose Hanbury była posądzana o romans z Williamem. Kate nie darowała tego byłej przyjaciółce

Królowa Elżbieta II, Karol, Camilla, 2.09.2006
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

Królowa Elżbieta II, Karol, Camilla, 2.09.2006

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.