Andrew Parker-Bowles, Camilla Parker-Bowles
Fot. Wood/Express/Hulton Archive/Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

To nie był szczęśliwy związek. Tak wyglądało pierwsze małżeństwo Camilli Parker-Bowles

Kim był pierwszy mąż Camilli?

Gabriela Czernecka 21 września 2021 12:38
Andrew Parker-Bowles, Camilla Parker-Bowles
Fot. Wood/Express/Hulton Archive/Getty Images

O księżnej Camilli, choć wiedzie życie na świeczniku, wciąż niewiele wiadomo. Dziś cieszy się popularnością, w końcu uszczęśliwia przyszłego króla, ale przed laty zmagała się ze złą passą i ogromnym hejtem. Wszystko za sprawą romansu z księciem Karolem. Ich relacja zaczęła się, gdy Camilla była mężatką. Jej pierwszym mężem był Andrew Parker Bowles. Ich małżeństwo naznaczone było zdradami, ale czy kiedykolwiek się kochali?

Camilla Parker Bowles i Andrew Parker Bowles - jak się poznali?

Camilla Parker-Bowles i książę Karol poznali się w 1970 roku na meczu polo. Tę historię znają dziś chyba wszyscy. Parę szybko połączył gorący romans, który kontynuowali nawet, gdy najpierw Camilla stanęła na ślubnym kobiercu, a później sam książę. Nic dziwnego, że oboje nie zaznali szczęścia w małżeństwa. I o ile życie księcia Karola i księżnej Diany nieustannie obserwowane było przez media, o tyle życie prywatne Camilli nie cieszyło się takim zainteresowaniem. Nie znaczy to jednak, że nic się tam nie działo. W 1965 roku na jednej z imprez Camilla Shand poznała Andrew Parkera Bowlesa.

Zobacz: Na zgodę na ślub czekali siedem lat. Co stało na przeszkodziemiłości Camilli i Karola?

Kim był pierwszy mąż Camilli Parker Bowles? Andrew Parker Bowles był brytyjskim wojskowym. Służył w Korpusie Weterynaryjnym armii Królewskiej. W 1990 roku otrzymał stopień brygadiera. Królewski brygadzista szybko podbił serce Camilli. Para zaczęła się spotykać, ale oboje traktowali się dość niezobowiązująco. Szybko zaczęli mieć też problemy z wiernością. Rozstawali się i schodzili. W tamtym czasie Andrew wdał się w romans z księżniczką Anną, a Camilla z... księciem Karolem. Obie pary nie obnosiły się ze swoimi związkami. Camilla nie miała szans na małżeństwo z księciem, nie była bowiem odpowiednią partnerką dla następcy tronu. Andrew również nie był odpowiednią partią dla księżniczki Anny - był katolikiem. 

Andrew Parker-Bowles mąż  Camilla Parker-Bowles
Fot. Wood/Express/Hulton Archive/Getty Images

Pierwsze małżeństwo Camilli pełne zdrad i romansów

Te związki wraz z upływem czasu się wypaliły, a Andrew i Camilla znów do siebie wrócili i… znów się rozstawali. Choć para wciąż darzyła się uczuciem, to żadne z nich nie myślało o ożenku. W końcu zniecierpliwieni rodzice młodych postanowili przyspieszyć sprawę i 13 marca 1973 roku opublikowali w magazynie Times informację o zaręczynach. Jak ujawnia w rozmowie z Vanity Fair królewska biografka Sally Bedell Smith, Andrew Parker Bowles postawiony został w sytuacji bez wyjścia i w końcu oświadczył się Camilli. Ich ślub odbył się w lipcu 1973 roku. Na uroczystości pojawiły się przedstawicielki rodziny królewskiej - księżniczka Anna, księżniczka Małgorzata i Królowa Matka.

Zobacz także: Mark Phillips i księżniczka Anna doczekali się dwójki dzieci. Dlaczego ich małżeństwo nie przetrwało?

Choć Camilla chciała, by małżeństwo zmieniło jej wybranka, to sama też zaczęła mieć problemy z dochowaniem wierności. Biografowie piszą, że Camilla była w nim zakochana, ale gdy mąż przestał okazywać jej zainteresowanie, a coraz częściej szukał pociechy w romansach, sama podjęła taką samą próbę i tak jej sercem zawładnął książę Karol. Para mimo zdrad doczekała się dwójki dzieci - córki Laury Lopes i syna Toma. Co ciekawe, ojcem chrzestnym Toma jest następca tronu. 

Camilla i Andrew ogłaszając rozpad małżeństwa zgodnie powiedzieli, że jest to ich prywatna sprawa. Nie podali powodu rozstania, ale w oświadczeniu zaznaczyli, że już od lat oboje wiedli osobne życie. „Od wielu lat nic nas już nie łączyło”, mówili oboje po oficjalnym zakończeniu związku, które nastąpiło w 1995 roku. Jeszcze w tym samym roku Camilla Parker Bowles pojawiła się po raz pierwszy publicznie u boku księcia Karola. Z kolei Andrew Parker Bowles związał się z kobietą, z którą przez wiele lat zdradzał swoją żonę - w 1996 roku stanął na ślubnym kobiercu u boku Rosemary Pitman. Para wciąż utrzymuje ze sobą przyjacielskie relacje.  

Camilla Parker-Bowles mąż Andrew
Fot. Frank Barratt/Keystone/Getty Images

Camilla Parker-Bowles mąż
Fot. Andrew z Max Mumby/Indigo/Getty Images

Źródła: OprahDaily, MarieClaire; TheList.

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.