Księżniczka Beatrix i książę Claus, 1966 rok
Fot. Bettmann / Contributor/GettyImages
Królewskie życie

Powiedzieli sobie „tak” w oparach gazu łzawiącego. Historia miłości księżniczki Beatrix i niemieckiego dyplomaty

Książę Claus złamał klątwę ciążącą nad holenderską rodziną królewską

Maria Elas 7 października 2022 18:36
Księżniczka Beatrix i książę Claus, 1966 rok
Fot. Bettmann / Contributor/GettyImages

Ich małżeństwu sprzeciwiała się prawie cała Holandia. Jednakże Beatrix była pewna swojego wyboru. Jak mówiła: „Być może historia jeszcze pokaże, że wybór tego małżonka był moją najlepszą decyzją”. Jak się okazało, miała rację. Raz znienawidzony wybranek księżniczki został pokochany przez naród.

Nazistowskie młodzieżówki i służba dla Wehrmachtu

Książę Claus urodził się 6 września 1926 roku jako Klaus-Georg Wilhelm Otto Friedrich Gerd von Amsberg w zamku Dötzingen w Niemczech. Jego rodzicami byli szlachcic Claus Felix von Amsberg i baronowa Gösta von dem Bussche-Haddenhausen. Jego ojciec od 1928 do II wojny światowej prowadził duże gospodarstwo rolne w Tanganice (dawniej Niemiecka Afryka Wschodnia). To właśnie tam Claus i 6 jego sióstr spędzili dzieciństwo, a następnie przenieśli się z powrotem do Niemiec, gdzie opiekowali się nimi dziadkowie ze strony matki.

Jako chłopiec Claus wstąpił do nazistowskich młodzieżówek, w tym Jungvolk i Hitlerjugend. W 1944 roku ukończył szkołę i został powołany do niemieckiej armii, gdzie spędził trzy miesiące. Nigdy nie brał udziału w walkach i został złapany przez Amerykanów we Włoszech, a następnie umieszczony w obozie dla jeńców w Ghedi, gdzie pracował jako tłumacz i kierowca. Po wojnie Claus stanął przed powołanym przez aliantów sądem denazyfikacyjnym, który całkowicie oczyścił go w kwestii przynależności do młodzieżowych organizacji nazistowskich, co umożliwiło mu powrót do Niemiec. Po repatriacji ukończył szkołę w Lüneburgu oraz studia prawnicze w Hamburgu. Następnie wstąpił do niemieckiego korpusu dyplomatycznego i pracował w Santo Domingo i na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Właśnie wtedy poznał księżniczkę Beatrix.

Czytaj również: Wielka Brytania. Księżna Kate obiektem ataku. Kobieta nie przebierała w słowach

Księżniczka Beatrix i książę Claus, 1966 rok
Fot. Bettmann / Contributor/GettyImages

Księżniczka Beatrix i książę Claus, 1966 rok

Początki miłości Beatrycze i Clausa

Claus i księżniczka Beatrix po raz pierwszy spotkali się w Sylwestra 1962 roku w niemieckim mieście Bad Driburg na obiedzie wydanym przez hrabiego von Oeynhausen-Sierstorpff, który był ich dalekim krewnym. Według biografów 24-letnia Beatrix i 35-letni Klaus zostali sobie oficjalnie przedstawieni, jednakże tuż po zapoznaniu powrócili do swojego grona znajomych, nie spędzając ze sobą zbyt dużo czasu. Ich kolejne spotkanie wyglądało jednak zupełnie inaczej. Drogi następczyni tronu oraz niemieckiego dyplomaty skrzyżowały się powtórnie w czerwcu 1964 roku na przyjęciu przedślubnym księżniczki Sayn-Wittgenstein-Berleburg Tatiany, oraz księcia Hesji Moritza. Według „Le Figaro” Claus zakochał się, gdy księżniczka posłała w jego stronę zaledwie jeden uśmiech. Wkrótce okazało się, że i ona nie była względem niego obojętna.

Ich związek utrzymywano w tajemnicy przez prawie rok, kiedy to 1 maja 1965 roku ukazały się zdjęcia pary, których przyłapano na spacerze w ogrodach przy pałacu Drakensteyn. Wieści o wybranku księżniczki rozeszły się bardzo szybko, a pamiętające niemiecką okupację i wojnę holenderskie media nie oszczędzały słów na jego temat. W wielu artykułach podkreślane były korzenie dyplomaty, wypominając mu przynależność do nazistowskich młodzieżówek oraz służbę w Wehrmachcie. Dociekliwi dziennikarze doszukali się także informacji, że jeden z jego wujów był oficerem Goebbelsa.

Decyzja o wyborze partnera nie przypadła do gustu nie tylko holenderskim mediom i ich odbiorcom, ale również i samej rodzinie królewskiej. Matka następczyni tronu, królowa Juliana chciała wysłać Clausa w delegację do Afryki, jednakże odstąpiła od tego planu, gdy jej córka podjęła strajk głodowy. Zamiast tego podjęte zostało śledztwo, w trackie którego zbadany miał być udział wybranka księżniczki w wojnie. Na czele komisji stanął historyk Loe de Jong, który nie miał wątpliwości co do niewinności Clausa: „Klaus von Amsberg nie może odpowiadać za to, że podobnie jak inni chłopcy z jego pokolenia został zwerbowany niemal siłą do hitlerowskich organizacji młodzieżowych”, powiedział de Jong.

Po oczyszczeniu Clausa z zarzutów para mogła się pobrać. Królowa Juliana i książę Bernhard oficjalnie ogłosili zaręczyny swojej córki 28 czerwca 1965 roku. Tego dnia także para narzeczonych udała się na spotkanie z dziennikarzami w ogrodzie, gdzie zaledwie miesiąc wcześniej zostali sfotografowani razem po raz pierwszy. Po zaręczynach wybranek księżniczki Beatrix zmienił pisownię swojego nazwiska z niemieckiego „Klaus von Amsberg” na holenderskie „Claus van Amsberg” oraz otrzymał holenderskie obywatelstwo.

Czytaj też: Starożytny Egipt: Hatszepsut, najpotężniejsza z czterech kobiet Faraonów

Księżniczka Beatrix i książę Claus po ogłoszeniu zaręczyn, 1965 rok
Fot. Potter/Daily Express/Hulton Archive/Getty Images

Księżniczka Beatrix i książę Claus po ogłoszeniu zaręczyn, 1965 rok

Ślub wśród dymu i protestów

10 marca 1966 roku w Amsterdamie odbył się ślub księżniczki Beatrix i Clausa van Amsberga. Chociaż księżniczka miała na sobie jedwabną suknię, którą pomagała zaprojektować oraz tiarę, która była holenderską pamiątką królewską, z pewnością nie był to ślub z bajki. Najpierw odbyła się ceremonia cywilna, którą poprowadził burmistrz miasta w ratuszu Prinsenhof. Później młodzi małżonkowie wsiedli do złotej karocy i udali się na ślub religijny, który odbył się w Westerkerk. Ta droga jednak okazała się znacznie trudniejsza do pokonania, niż było to planowane. Wokół karocy zebrał się protest zorganizowany przez anarchistyczno-artystyczną grupę Provo. Zebrani głośno krzyczeli i skandowali hasła takie jak „Claus, 'raus!” (Claus, won!) oraz „Mijn fiets terug!” (oddaj mi mój rower!). To drugie nawiązywało do czasów niemieckiej okupacji, podczas której niemieccy żołnierze kradli rowery należące do Holendrów.

W pewnym momencie w szybę pojazdu rzucono także martwego kurczaka z namalowaną swastyką. Po pewnym czasie do akcji wkroczyła policja, odpowiadając gazem łzawiącym na rzucane w stronę karocy bomby dymne. Parze udało się ewentualnie dotrzeć do świątyni. Ceremonię prowadził pastor Hendrik Jan Kater, który nie pozwolił zastraszyć się groźbom ze strony przeciwników związku następczyni tronu z niemieckim dyplomatą.

Zobacz także: Wielka Brytania. Harry i William nie pogodzą się? Książę Sussex miał odrzucić propozycję brata

Ślub księżniczki Beatrix i księcia Clausa, 10.03.1966
Fot. Henri Bureau/Sygma/Corbis/VCG via Getty Images

Ślub księżniczki Beatrix i księcia Clausa, 10.03.1966

Zwrot o 180 stopni i złamanie klątwy

Na cel swojej podróży poślubnej Beatrix i Claus wybrali Meksyk. Po powrocie z miesiąca miodowego zamieszkali w pałacu Drakensteyn. Księżniczka kontynuowała swoje obowiązki, jednakże jej mąż ukrył się w cieniu i nie pokazywał się publicznie przez ponad rok, do czasu, gdy pojawił się w ratuszu, by zarejestrować narodziny swojego pierwszego syna, Wilhelma-Aleksandra. Para doczekała się jeszcze dwóch synów, Jana Friso oraz Konstantyna.

Przez kolejne lata Claus ciężko pracował nad nauką języka niderlandzkiego, a także nad zdobyciem sympatii Holendrów, jednakże podkreślał, że najważniejsze były dla niego relacje z dziećmi. W 1980 roku królowa Juliana abdykowała, co sprawiło, że Beatrix zasiadła na tronie a jej mąż został księciem-małżonkiem. Angażował się on w pomoc swojej żonie, a szczególnie mu bliska była pomoc dla rozwoju krajów Trzeciego Świata. Opinia mediów na jego temat znacznie się zmieniła, ponieważ nagle z niechcianego Niemca stał się „najlepszym doradcą królowej”. W rankingach popularności często znajdował się także nad swoją żoną. Mówiono także, że złamał klątwę zdrad i niestabilnych małżeństw, która przez lata ciążyła nad monarchami z dynastii Oranje-Nassau.

Claus cierpiał na różne problemy zdrowotne. W 1982 roku została u niego zdiagnozowana depresja, a zaledwie dziewięć lat później choroba Parkinsona. 6 października 2002 r. po długiej chorobie w wieku 76 lat zmarł z powodu powikłań zapalenia płuc, niecałe cztery miesiące po urodzeniu pierwszego wnuka.

Claus cierpiał na różne problemy zdrowotne, takie jak depresja, rak i choroba Parkinsona. Zmarł z powodu powikłań zapalenia płuc i choroby Parkinsona w Akademickim Centrum Medycznym w Amsterdamie 6 października 2002 r. po długiej chorobie w wieku 76 lat. Zmarł niecałe cztery miesiące po urodzeniu pierwszego wnuka. Jego pogrzeb odbył się 15 października, a trumna pochowana została w grobowcu rodziny królewskiej w Delft. Był mężem Beatrix przez 36 lat.  

Czytaj również: Maria I Stuart: miała za sobą trzy nieudane małżeństwa i 20 lat więzienia, które sprowadziła na nią kuzynka

Księżniczka Beatrix i książę Claus z dziećmi, 1980 rok
Fot. Keystone/Hulton Archive/Getty Images

Księżniczka Beatrix i książę Claus z dziećmi, 1980 rok

Księżniczka Beatrix i książę Claus, 19.05.2001
Fot. Michel Porro/Getty Images

Księżniczka Beatrix i książę Claus, 19.05.2001 rok

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-30% na wszystko
-30% na wszystko
Rabat -30% na cały asortyment,... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO30
Zobacz
+
-30% na wszystko
Online

Rabat -30% na cały asortyment, również produkty przecenione. Kupuj na www.gap.pl. Szczegóły na stronie.  

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 239 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 167,30 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO30
Zobacz
25% na wszystkie produkty
25% na wszystkie produkty
Aż 25% zniżki na wszystkie pro... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY25
Zobacz
+
25% na wszystkie produkty
Online

Aż 25% zniżki na wszystkie produkty kosmetyczne cenionej marki RevitaLash oferującą m.in. najlepszą na rynku odżywkę do rzęs. Oferta i szczegóły dostępne na revitalash.pl. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY25
Zobacz
-30% przy zakupach za min. 229zł*
-30% przy zakupach za min. 229zł*
30% rabatu na cały asortyment... więcej»
Kod rabatowy:szalenstwo30
Zobacz
+
-30% przy zakupach za min. 229zł*
Online
Stacjonarnie

30% rabatu na cały asortyment przy zakupach za min. 229zł. Rabat nakłada się w koszyku po wpisaniu kodu oferty i spełnieniu warunków oferty. Nie łączy się z innymi ofertami. Nie dotyczy produktów przecenionych, pomadek Almost Lipstick in Black Honey, miniproduktów, zestawów oraz nowości. Oferta dostępna w salonach firmowych i na clinique.com.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:szalenstwo30
Zobacz
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Skorzystaj z rabatu i kup wyją... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Online
Stacjonarnie

Skorzystaj z rabatu i kup wyjątkową biżuterię w doskonałej cenie. Z hasłem “SZALENSTWO” -20% na autorskie wyroby ze srebra i srebra złoconego oraz apaszki. Promocja obowiązuje na www.umiar.pl (wpisz kod podczas finalizacji zakupów), a także w butiku stacjonarnym marki na warszawskiej Saskiej Kępie. Szczegóły w butiku i na stronie.  

Najniższa cena apaszki ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 455 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 364 zł 

Najniższa cena kolczyków ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 885 zł 

Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 708 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
Do -70% na wybraną ofertę
Do -70% na wybraną ofertę
Rabat do 70% na wybraną ofertę... więcej»
Kod rabatowy:SZZ2024
Zobacz
+
Do -70% na wybraną ofertę
Online

Rabat do 70% na wybraną ofertę bielizny i dodatków dostępną na intymna.pl. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 149,99 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 89,99 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZZ2024
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.