Książę Harry, Trumna z ciałem królowej Elżbiety II przybyła do Pałacu Westminsterskiego
Fot. RIGI/BackGrid UK /East News
Królewskie życie

Wielka Brytania. Harry i William nie pogodzą się? Książę Sussex miał odrzucić propozycję brata

Ta odmowa leży u podstaw konfliktu książąt

Marta Nawacka 6 października 2022 17:50
Książę Harry, Trumna z ciałem królowej Elżbiety II przybyła do Pałacu Westminsterskiego
Fot. RIGI/BackGrid UK /East News

Od dłuższego czasu relacje między synami króla Karola III są napięte. Bracia, którzy kiedyś byli ze sobą blisko, znacznie się od siebie oddalili. Książę Harry podobno już w 2019 roku miał nie być zainteresowany pogodzeniem się z księciem Williamem. Od tego momentu ich stosunki mają się stale pogarszać.

Konflikt między księciem Harrym i księciem Williamem

Od dłuższego czasu między niegdyś bliskimi sobie braćmi panują chłodne stosunki. Jak uważa Valentine Low, dziennikarz i autor książki „Courtiers: The Hidden Power Behind The Crown”, relacje księcia Williama i księcia Harry'ego mają się stale pogarszać od 2019 roku, kiedy to młodszy z braci nie był zainteresowany pogodzeniem się. W tym samym roku powstał dokument na temat podróży księcia Sussex i jego małżonki, księżnej Meghan, do RPA. Amerykanka zdradziła wówczas, że ciągłe życie w centrum uwagi jest dla niej niezmiernie trudne i stresujące, co odbija się na jej zdrowiu psychicznym, jej mąż zaś wyznał, że między nim i jego starszym bratem bywa różnie. „Jako bracia mamy dobre i złe dni”, zdradził.

Czytaj też: Wielka Brytania. Meghan i Harry uderzają w rodzinę królewską. Nie będzie szansy na pojednanie?

Książę Harry, Meghan Markle, uroczystości pożegnalne królowej Elżbiety II, 2022
Fot. POOL PA/Associated Press/East News

Książę Harry, Meghan Markle, uroczystości pożegnalne królowej Elżbiety II, 2022

Książę Harry nie chciał pogodzić się z bratem?

Valentine Low twierdzi, że dzień po tym jak dokument się ukazał, książę William napisał do młodszego brata wiadomość, w której poprosił go o spotkanie. Książę Harry miał wybrać dogodny dla niego termin i przekazać wiadomość asystentowi księcia Cambridge. Młodszy z synów króla Karola i księżnej Diany obawiał się jednak, że treść ich rozmowy wycieknie do mediów, całkowicie więc odrzucił tę propozycję... Według autora książki „Courtiers: The Hidden Power Behind The Crown” odmowa Harry'ego złamała Williamowi serce.

Odrzucenie propozycji rozmowy i pogodzenia się przez księcia Sussex ma być jednym z głównych powodów aktualnych trudnych relacji między braćmi. Valentine Low jest przekonany, że także rozwiązywanie spraw poprzez asystentów zamiast osobiście jest przyczyną ogólnego psucia się stosunków w brytyjskiej rodzinie królewskiej. W 2020 roku konflikt między księciem Williamem i księciem Harrym jeszcze bardziej się pogłębił, kiedy Sussexowie zdecydowali się opuścić dwór i zamieszkać w Stanach Zjednoczonych. Bracia i ich żony mieli ostatnio okazję spotkać się na uroczystościach pogrzebowych królowej Elżbiety II. Jak donoszą media, pozornie zgodne relacje między książętami miały być tylko na pokaz...  

Zobacz także: Wielka Brytania. Oto powód, dla którego księżna Kate nie zdążyła pożegnać się z królową Elżbietą II

Książę Wiliam, księżna Kate, książę Harry, Meghan Markle, 2022
Fot. Pool PA/Associated Press/East News

Księżna Kate, książę William, książę Harry i księżna Meghan, Windsor, 2022 rok

Książę Harry i książę William, procesja żałobna do Westminster Hall, 14.09.2022
Fot. Neil Mockford/WireImage

Książę Harry i książę William, procesja żałobna do Westminster Hall, 14.09.2022

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?