Księżniczka Anna, książę Karol, dzieci królowej Elżbiety II
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Książę Karol żył w czworokącie z własną siostrą?! Sprawdzamy, jak było naprawdę

Ukrywano to przez wiele lat...

Gabriela Czernecka 30 listopada 2019 20:25
Księżniczka Anna, książę Karol, dzieci królowej Elżbiety II
Fot. Getty Images

Trzeci sezon serialu The Crown ujawnia kolejne, nieznane dotąd szerszej publiczności szczegóły na temat życia królowej Elżbiety II i jej rodziny. Tym razem głośno mówi się o tym, że książę Karol przez prawie pół roku żył w czworokącie z własną siostrą. Jak było naprawdę? Szczegóły początków znajomości księcia Karola i Camilli Shand ujawnia dziennikarka specjalizująca się w rodzinie królewskiej, Peny Junon, w rozmowie z amerykańskim Elle.

The Crown: książę Karol i Camilla Shand

W serial The Crown mama okazję obserwować, jak rodził się romans księcia Karola z Camillą Shand. Poznali się w 1970 roku na meczu polo. Była to miłość od pierwszego wejrzenia. Jednak królowej Elżbiecie II wybranka syna nie przypadła do gustu. 3 lata później Camilla wyszła za mąż za brygadiera Andrew Parker Bowlesa. To nie przeszkodziło jej jednak, by po jakimś czasie odnowić kontaktów z – wtedy już – żonatym synem królowej Elżbiety, który na ślubnym kobiercu z Dianą stanął w 1981 roku.

Według serialu The Crown, w czasie gdy Karol umawiał się z Camillą, jego siostra księżniczka Anna, spotykała się z Andrew Parkerem-Bowlesem. W międzyczasie Camilla kontynuuje jednak romans z Andrew, z którym związana była przez prawie siedem lat. W końcu widzimy, że o powadze związku Karola poinformowany zostaje lord Mountbatten, który wraz z Królową Matką snują intrygę i robią wszystko, żeby Karol i Camilla nie byli razem.  A jak było naprawdę? 

Faktycznie Karol i Camilla spotykali się ze sobą w tym samym czasie, co Anna romansowała z Andrew. Ten z kolei wciąż utrzymywał bliskie relacje z Camillą. „Camilla była bardzo zakochana w Andrew, spędzili razem prawie siedem lat, więc było pewne, że w końcu zdecydują się na ten krok”, mówi Penny Junor. „On był jednak jej niewierny, miał romans z wieloma kobietami, w tym z najlepszą przyjaciółką Camilli, co było dla niej bardzo krzywdzące”, mówi specjalistka od rodziny królewskiej. Podobno to właśnie dlatego Camilla postanowiła ruszyć dalej. W The Crown widzimy, jak Camilla kibicuje Karolowi podczas meczu polo przeciwko drużynie Parkera-Bowlesa. Choć większość źródeł podaje, że właśnie tak się poznali to według autorki książek o rodzinie królewskiej, w rzeczywistości para poznała się za pośrednictwem wspólnej przyjaciółki z Cambridge, Lucii Santa Cruz, której ojciec był chilijskim ambasadorem w Wielkiej Brytanii. 

Książę Karol, księżna Camilla, Karol i Camilla, 1979
Fot. Getty Images

„Santa Cruz i Camilla stali się bardzo dobrymi przyjaciółmi z Cambridge, ponieważ mieszkali jedno piętro nad sobą. Ona dokładnie wiedziała, co dzieje się z Andrew i współczuła Camilli. To ona pomyślała, że dobrze byłoby przedstawić ją Karolowi, bo sądziła, że się polubią”. Lucia Santa Cruz  twierdziła, że świetnie będą do siebie pasować, bo Camilla będzie ceniła go za to, kim jest, a nie za to, co sobą reprezentuje. Penny Junon potwierdza, że Camilla i Karol zostali sobie przedstawieni, gdy księżniczka Anna, jedyna córka królowej Elżbiety II, zaczęła spotykać się z Andrew Parkerem-Bowlesem. Ponoć to właśnie dzięki niemu (był członkiem Królewskiej Gwardii Konnej) córka królowej Elżbiety II ośmieliła się startować w turniejach jeździeckich. Ten osobliwy czworokąt trwał przynajmniej przez rok. 

Penny Junon zaznacza jednak, że rozmowa między lordem Mountbattenem a królową matką nie miała miejsca. Faktycznie, Królowa Matka była przyjaciółką rodziny Parker-Bowles, ale nigdy nie było mowy o żadnej rozmowie z lordem Mountbattenem, który wysłałby celowo Karola za granicę. „Nie było żadnego spisku”, mówi wprost w rozmowie z elle.com.  Autorka dodaje, że romans Karola i Camilli trwał wówczas tylko sześć miesięcy, co w porównaniu z siedmioma burzliwymi latami, jakie Camilla i Andrew spędzili razem daje do myślenia. Gdy Camilla romansowała z księciem, wciąż spotykała się z Andrew, a tak naprawdę księcia traktowała jako przyjaciela, nie myślała o nim jako o potencjalnym partnerze.

Andrew Parker-Bowles, Camilla Parker-Bowles
Fot. PA Archive/Press Association Images/EAST NEWS

Specjalistka od rodziny królewskiej zaprzecza także informacjom pokazanym w The Crown, mówiącym, że Karol chciał się wówczas wiązać z nią na poważnie: „Nie sądzę, żeby zakochała się w Karolu na tym etapie. Myśle, że bardzo go lubiła, świetnie się razem bawili. Myślę, że on w tym czasie zakochał się w Camilli, ale na pewno nie myślał wtedy o małżeństwie. Miał 23 lata”. Warto zaznaczyć, że po latach Karol i Camilla odnowili swoją relację i ponownie (oficjalnie) związali się po śmierci Diany.

Na ślubnym kobiercu stanęli w 2005 roku. Od tamtej pory tworzą zgodny związek, zaś książę nie mówi o małżonce inaczej niż „moja ukochana żona”. Księżniczka Anna wzięła ślub w 1973 roku z Markiem Philipsem, mistrzem olimpijskim w jeździectwie. Para doczekała się dwójkidzieci, Petera i Sarah. W 1992 roku ponownie stanęła na ślubnym kobiercu wychodząc za mąż za Timothy’ego Laurece’a, brytyjskiego żołnierza zawodowego.  

Książę Karol, księżniczka Anna 1969 rodzina królewska
Fot. Getty Images

Księżniczka Anna, książę Karol, dzieci królowej Elżbiety II
Fot. Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…