księżniczka Anna i Mark Philips
Fot. Evening Standard/Hulton Archive/Getty Images
króLEWSKIE ŻYCIE

Mark Phillips i księżniczka Anna doczekali się dwójki dzieci. Dlaczego ich małżeństwo nie przetrwało?

Kim był pierwszy mąż księżniczki Anny?

Gabriela Czernecka 20 lutego 2022 21:48
księżniczka Anna i Mark Philips
Fot. Evening Standard/Hulton Archive/Getty Images

Pierwszy mąż księżniczki Anny był zapalonym jeźdźcem. Na swoim koncie ma złoty medal Igrzysk Olimpijskich. Mimo pochodzenia bez powiązań arystokratycznych szybko podbił serce córki królowej Elżbiety II. Poznali się podczas zawodów Olympic Equestrian w 1968 roku. W 1973 roku wzięli ślub, doczekali się dwójki dzieci, jednak ostatecznie ich małżeństwo nie przetrwało próby czasu... Poznajcie bliżej Marka Phillipsa!

Mark Philips - kim jest pierwszy mąż księżniczki Anny?

Choć dziś księżniczka Anna jest w szczęśliwym związku z Thomasem Tindallem to niewielu pamięta, że ma na koncie nieudane małżeństwo. Kim był pierwszy mąż Anny? Mark Philips urodził się w 1948 roku w Gloucestershire. Uczęszczał do Królewskiej Akademii Wojskowej Sandhurst, służył w armii jako podporucznik, został kapitanem w 1975 roku. Rozwijał karierę wojskową, ale w międzyczasie pasjonował się jeździectwem. W 1972 roku został częścią brytyjskiej drużyny, która zdobyła złoty medal olimpijski. Mark Philips startował także indywidualnie, zajął jednak dopiero 35. miejsce. Ponownie z drużyną wystartował w igrzyskach w 1988 roku, gdzie zdobyli srebrny medal. 

Para poznała się podczas zawodów Olympic Equestrian w 1968 roku. 29 maja 1973 roku ogłoszono ich zaręczyny,  a sześć miesięcy później - 14 listopada - stanęli na ślubnym kobiercu. Uroczystość odbyła się w dniu 25. urodzin księcia Karola w Opactwie Westminsterskim. Księżniczka Anna przybyła do opactwa bryczką. Do ołtarza poprowadził ją pękający z dumy i chętnie rozdający tego dnia uśmiechy ojciec, książę Filip. Ślub księżniczki Anny i Marka Philipsa obejrzało ok. 500 milionów telewidzów na całym świecie.

Zobacz:  Jest kompletnym przeciwieństwiem Elżbiety II. Poznajcie zbuntowaną księżniczkę Annę!

Mark Philips pierwszy mąż księżniczki Anny
Fot. Evening Standard/Hulton Archive/Getty Images)

Ślub księżniczki Anny i Marka Philipsa

Księżniczka Anna miała na sobie suknię ślubną projektu Maureen Baker. Była to jedwabna prosta kreacja w kolorze kości słoniowej. Na głowie księżniczka miała „coś pożyczonego”, czyli tiarę, którą Elżbieta II nosiła na swoim ślubie. Kapitan Mark Phillips ubrany był w mundur swojego pułku.

Mark Philips odmówił przyjęcia tytułu książęcego od królowej Elżbiety II co oznaczało, że ich przyszłe dzieci również nie będą go nosić. I tak  1977 roku na świat przyszło pierwsze dziecko pary, syn Peter, a w 1981 roku drugie dziecko pary, córka Zara. Niestety podobno już po jej narodzinach w małżeństwie Marka Philipsa i księżniczki Anny pojawiły się pierwsze problemy.

Para rzadko widywana była razem, oboje angażowali się w osobne projekty. Pojawiły się plotki, że oboje mają romanse. W 1985 roku na jaw wyszło, że Philips ma dziecko z nauczycielką sztuki z Nowej Zelandii, Heather Tonkin (potwierdziły to testy na ojcostwo z 1991 roku). W 1989 roku oficjalnie para ogłosiła separację, a ostateczny rozwód nastąpił w 1992 roku.

Co ciekawe, już kilka miesięcy później, Anna ponownie wyszła za mąż za komandora Timothy’ego Laurence’a. Mark Philips również wziął ślub, w 1997 roku powiedział tak koleżance z drużyny jeździeckiej, Sandy Pflueger. Para doczekała się córki Stephanie. Ich małżeństwo nie przetrwało jednak próby czasu - para rozwiodła się po piętnastu latach. Philips zamieszkał z o 28 lat młodszą od niego Lauren Hough.

Czytaj też: Wielka Brytania. Konflikt między księżniczką Anną i księżną Camillą rozpoczęło złamane serce

Ślub księżniczki Anny z Markiem Philipsem
Fot. Keystone/Hulton Archive/Getty Images

Co dziś robi Mark Philips?

Mark Philips jest projektantem tras biegowych na imprezach jeździeckich. Jest trenerem jeździeckim, prowadzi zawody, trenował także swoją córkę, Zarę, która została mistrzynią na Igrzyskach Olimpijskich w 2012 roku, gdzie zdobyła srebrny medal. 

Choć księżniczka Anna i Mark Philips od lat nie są już razem, para wciąż utrzymuje przyjacielskie stosunki. Często pojawiają się wspólnie na wielkich jeździeckich imprezach - oboje wiernie wspierali córkę w rozwijaniu jej pasji. Para stała się w rodzinie Windsorów dowodem na to, że po rozwodzie można utrzymywać dobre relacje.  

Zobacz także: Jadwiga była dziewczynką, kiedy wydaną ją za 34-letniego Władysława Jagiełłę. Jak wyglądał ich związek?

Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

księżniczka Anna i Mark Philips
Fot. Evening Standard/Hulton Archive/Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.