Zara Tindall, 12.11.2021 rok
Fot. David Hartley/Shutterstock
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Uwolniona z rąk monarchii, spełnia się jako mistrzyni jeździectwa. Kim jest Zara Tindall?

Jakie tajemnice skrywa najstarsza wnuczka Elżbiety II?

Damian Brillowski 3 października 2022 10:07
Zara Tindall, 12.11.2021 rok
Fot. David Hartley/Shutterstock

Zara Tindall żyje według własnych zasad, nie zważając na protokoły. Córka księżniczki Anny, zgodnie z wolą swoich rodziców, od urodzenia nie posiada szlacheckich tytułów. Tak jak jej mama, jest ogromną miłośniczką jazdy konnej, którą praktykuje od małego. W tej dziedzinie ma zresztą wybitne osiągnięcia: Zara została mistrzynią świata, a także jako pierwsza, i jak dotąd jedyna, członkini rodziny królewskiej zdobyła medal na Igrzyskach Olimpijskich. Poznajcie bliżej córkę księżniczki Anny!

Kim jest Zara Tindall?

Zara Tindall przyszła na świat 15 maja 1981 roku w Londynie jako Zara Anne Elizabeth Tindall z domu Phillips. Jest jedyną córką księżniczki Anny i jej pierwszego męża Marka Phillipsa. Jej bratem jest Peter Phillips. Jednocześnie Zara jest najstarszą wnuczką królowej Elżbiety II oraz matką chrzestną księcia George'a z Cambridge. Formalnie nie jest członkinią brytyjskiej rodziny królewskiej, w związku z tym nie musi reprezentować monarchii podczas oficjalnych wystąpień. Co ciekawe, jest spokrewniona ze wszystkimi rodzinami królewskimi i książęcymi panującymi w Europie a wszystko to dzięki swojemu przodkowi Janowi Wilhelmowi Friso, księciu Oranii. 

W 2002 roku została absolwentką fizjoterapii na Uniwersytecie w Exeter. Od 2011 roku jest żoną rugbysty Mike'a Tindalla. Para doczekała się trójki dzieci - dwóch córek (Mia Grace, Lena Elizabeth) oraz syna (Lucas Philip). Na co dzień rodzina mieszka w Gatcombe Park. Jest to wiejska rezydencja należąca do rodziny królewskiej położona w hrabstwie Gloucestershire, pięć mil na południe od miasta Stroud.

Zara od lat jest zaangażowana w działalność charytatywną. Pełni funkcję patrona "Lucy Air Ambulance for Children charity". W 2018 roku wzięła udział w wyścigu rowerowym w Dover, zorganizowany na rzecz Blue Marine Foundation. Z kolei w 2020 roku wspólnie z mężem wzięli udział w turnieju polo w Gold Coast. Dochody ze sportowego wydarzenia zostały przeznaczone na walkę z pożarami w Australii. W czerwcu 2019 roku została zaproszona do motoryzacyjnego programu „Top Gear”. Była to pierwsza osoba pochodząca z rodziny królewskiej, która wystąpiła w tym legendarnym show. 

Czytaj też: Wielka Brytania: Tak książę Harry i Meghan Markle sprzeciwiali się królewskim zwyczajom

zara tindall, zara phillips, 12.11.2021 rok
Fot. David Hartley/Shutterstock

Zara Tindall, 12.11.2021 rok

Zara Tindall jako mistrzyni jeździectwa

Zara Tindall z wielkim zainteresowaniem uprawia jeździectwo. Już w wieku trzech lat zaczęła jeździć konno. Pasję tę odziedziczyła po rodzicach. Zarówno ojciec, jak i matka byli utytułowanymi zawodnikami jeździectwa. Ojciec w 1972 roku zdobył złoty medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Z kolei matka trzykrotnie wygrywała Mistrzostwa Świata. Córka przejęła po rodzicach pasję do jazdy konnej i sama zaczęła osiągać spektakularne sukcesy. Jako światowej klasy zawodniczka w jeździectwie zdobyła tytuł mistrzyni Europy, mistrzyni Świata i wicemistrzyni Olimpijskiej we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (WKKW). Brała udział zarówno w zawodach indywidualnych, jak i drużynowych. W latach 2005-2007 trzykrotnie zdobyła złoto w jeździectwie podczas Mistrzostw Europy, z kolei w 2006 roku zdobyła złoto i srebro na Mistrzostwach Świata. 

Ukoronowaniem jej zdolności jeździeckich było zdobycie srebrnego medalu podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Zapisała się na kartach historii jako pierwsza medalistka olimpijska o królewskim rodowodzie. Startując w zawodach, za każdym razem występowała w barwach Wielkiej Brytanii. W 2006 roku została odznaczona tytułem Brytyjskiej Sportowej Osobowości Roku BBC. Rok później za zasługi sportowe otrzymała od królowej (swojej babci) Order Imperium Brytyjskiego.

Jednak jazda konna to nie tylko pasmo sukcesów, ale też pasmo nieszczęść i chwil zwątpienia. W kwietniu 2017 roku i we wrześniu 2019 roku podczas zawodów jeździeckich, Zara Tindall spadła z konia, na szczęście nie odniosła żadnych obrażeń. W listopadzie 2017 roku zmarł jej ukochany koń „Toytown”. Miał 24 lata. To właśnie z nim kobieta zdobyła najważniejsze trofea, czyli tytuł mistrzyni Europy i Świata. 

Od stycznia 2020 roku Zara Tindall pracuje jako dyrektor na torze wyścigowym dla koni „Cheltenham racecourse”.  

Czytaj także: Królowa Danii pozbawiła wnuki tytułów książęcych! Małgorzata II miała ważny powód

Zara Tindall na zawodach jeździeckich, Zara Phillips, 18.09.2020 rok
Fot. Geoff Robinson/Shutterstock
Zara Tindall na zawodach jeździeckich, 18.09.2020 rok

Zara Tindall na zawodach jeździeckich, Zara Phillips, 13.08.2021 rok
Fot. SplashNews.com/East News

Zara Tindall na zawodach jeździeckich, 13.08.2021 rok

Zara Tindall na zawodach jeździeckich, Zara Phillips, 21.07.2021 rok
Fot. Mike / SplashNews.com/East News

Zara Tindall na zawodach jeździeckich, 21.07.2021 rok

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.