Zara Tindall, 12.11.2021 rok
Fot. David Hartley/Shutterstock
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Uwolniona z rąk monarchii, spełnia się jako mistrzyni jeździectwa. Kim jest Zara Tindall?

Jakie tajemnice skrywa najstarsza wnuczka Elżbiety II?

Damian Brillowski 7 grudnia 2021 16:07
Zara Tindall, 12.11.2021 rok
Fot. David Hartley/Shutterstock

Historia Zary Tindall jest o tyle ciekawa, że mimo iż jest wnuczką królowej Elżbiety II, żyje według własnych zasad, nie zważając na królewskie protokoły. Jak to możliwe? Otóż zgodnie z życzeniem swoich rodziców od narodzin nie nosi tytułów szlacheckich. Od małego za to z umiłowaniem ćwiczy jazdę konną, która uczyniła z niej mistrzynię świata. Jako pierwsza, i jak dotąd jedyna osoba z rodziny królewskiej zdobyła upragniony medal na Igrzyskach Olimpijskich. Jakie jeszcze tajemnice skrywa Zara Tindall? 

Kim jest Zara Tindall?

Zara Tindall przyszła na świat 15 maja 1981 roku w Londynie jako Zara Anne Elizabeth Tindall z domu Phillips. Jest jedyną córką księżniczki Anny i jej pierwszego męża Marka Phillipsa. Jej bratem jest Peter Phillips. Jednocześnie Zara jest najstarszą wnuczką królowej Elżbiety II oraz matką chrzestną księcia George'a z Cambridge. Na ten moment zajmuje 20. miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu, tuż za bratanicą, ale wyprzedzając starszą córkę. Formalnie nie jest członkinią brytyjskiej rodziny królewskiej, w związku z tym nie musi reprezentować monarchy podczas oficjalnych wystąpień. Co ciekawe, jest spokrewniona ze wszystkimi rodzinami królewskimi i książęcymi panującymi w Europie a wszystko to dzięki swojemu przodkowi Janowi Wilhelmowi Friso, księciowi Oranii. 

Zobacz: Wielka Brytania. Wiadomo, kto jest ulubionym wnukiem Elżbiety II! To nie książę William

W 2002 roku została absolwentką fizjoterapii na Uniwersytecie w Exeter. Od 2011 roku jest żoną rugbysty Mike'a Tindalla. Para doczekała się trójki dzieci - dwóch córek (Mia Grace, Lena Elizabeth) oraz syna (Lucas Philip). Na co dzień rodzina mieszka w Gatcombe Park. Jest to wiejska rezydencja należąca do rodziny królewskiej położona w hrabstwie Gloucestershire, pięć mil na południe od miasta Stroud.

Zara od lat jest zaangażowana w działalność charytatywną. Pełni funkcję patrona "Lucy Air Ambulance for Children charity". W 2018 roku wzięła udział w wyścigu rowerowym w Dover, zorganizowany na rzecz Blue Marine Foundation. Z kolei w 2020 roku wspólnie z mężem wzięli udział w turnieju polo w Gold Coast. Dochody ze sportowego wydarzenia zostały przeznaczone na walkę z pożarami w Australii. W czerwcu 2019 roku została zaproszona do motoryzacyjnego programu „Top Gear”. Była to pierwsza osoba pochodząca z rodziny królewskiej, która wystąpiła w tym legendarnym show. 

zara tindall, zara phillips, 12.11.2021 rok
Fot. David Hartley/Shutterstock

Zara Tindall, 12.11.2021 rok

Zara Tindall jako mistrzyni jeździectwa

Zara Tindall z wielkim zainteresowaniem uprawia jeździectwo. Już w wieku trzech lat zaczęła jeździć konno. Pasję tę odziedziczyła po rodzicach. Zarówno ojciec, jak i matka byli utytułowanymi zawodnikami jeździectwa. Ojciec w 1972 roku zdobył złoty medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Z kolei matka trzykrotnie wygrywała Mistrzostwa Świata. Córka przejęła po rodzicach pasję do jazdy konnej i sama zaczęła osiągać spektakularne sukcesy. Jako światowej klasy zawodniczka w jeździectwie zdobyła tytuł mistrzyni Europy, mistrzyni Świata i wicemistrzyni Olimpijskiej we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (WKKW). Brała udział zarówno w zawodach indywidualnych, jak i drużynowych. W latach 2005-2007 trzykrotnie zdobyła złoto w jeździectwie podczas Mistrzostw Europy, z kolei w 2006 roku zdobyła złoto i srebro na Mistrzostwach Świata. 

Zobacz: Mark Phillips i księżniczka Anna doczekali się dwójki dzieci. Dlaczego ich małżeństwo nie przetrwało?

Ukoronowaniem jej zdolności jeździeckich było zdobycie srebrnego medalu podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Zapisała się na kartach historii jako pierwsza medalistka olimpijska o królewskim rodowodzie. Startując w zawodach, za każdym razem występowała w barwach Wielkiej Brytanii. W 2006 roku została odznaczona tytułem Brytyjskiej Sportowej Osobowości Roku BBC. Rok później za zasługi sportowe otrzymała od królowej (swojej babci) Order Imperium Brytyjskiego.

Jednak jazda konna to nie tylko pasmo sukcesów, ale też pasmo nieszczęść i chwil zwątpienia. W kwietniu 2017 roku i we wrześniu 2019 roku podczas zawodów jeździeckich, Zara Tindall spadła z konia, na szczęście nie odniosła żadnych obrażeń. W listopadzie 2017 roku zmarł jej ukochany koń „Toytown”. Miał 24 lata. To właśnie z nim kobieta zdobyła najważniejsze trofea, czyli tytuł mistrzyni Europy i Świata. 

Od stycznia 2020 roku Zara Tindall pracuje jako dyrektor na torze wyścigowym dla koni „Cheltenham racecourse”.  

Czytaj także: Wnuczka królowej Elżbiety II zdradziła kulisy tego, jak wygląda życie w Pałacu Buckingham...

Zara Tindall na zawodach jeździeckich, Zara Phillips, 18.09.2020 rok
Fot. Geoff Robinson/Shutterstock
Zara Tindall na zawodach jeździeckich, 18.09.2020 rok

Zara Tindall na zawodach jeździeckich, Zara Phillips, 13.08.2021 rok
Fot. SplashNews.com/East News

Zara Tindall na zawodach jeździeckich, 13.08.2021 rok

Zara Tindall na zawodach jeździeckich, Zara Phillips, 21.07.2021 rok
Fot. Mike / SplashNews.com/East News

Zara Tindall na zawodach jeździeckich, 21.07.2021 rok

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.