Królowa Danii, Małgorzata II, 2022 rok
Fot. Patrick van Katwijk/Getty Images
Królewskie życie

Królowa Danii pozbawiła wnuki tytułów książęcych! Małgorzata II miała ważny powód

„Nie mogą zrozumieć, dlaczego odbiera się im ich tożsamość”

Olga Figaszewska 30 września 2022 14:47
Królowa Danii, Małgorzata II, 2022 rok
Fot. Patrick van Katwijk/Getty Images

Duńska królowa Małgorzata II wywołała spore zamieszanie. Najbliżsi monarchini nie kryją zaskoczenia. Okazuje się, że władczyni postanowiła pozbawić dzieci młodszego syna książęcych tytułów. Dlaczego? Miała ku temu ważny powód.

Królowa Małgorzata II pozbawiła wnuczęta książęcych tytułów

Nie każdy przyjął jej decyzję z zadowoleniem. Duńska monarchini doczekała się ośmiorga wnuków. Niedawno przekazała, że czworo z nich zostało pozbawionych książęcych tytułów.  To dzieci księcia Joachima, młodszego syna królowej. Małgorzata II pragnie, by jego pociechy zaznały normalnego życia. Decyzja będzie obowiązywała od stycznia 2023 roku. Potem będą używały tytułów hrabiego i hrabiny Monpezat.

„Od 1 stycznia 2023 roku, potomkowie Jego Królewskiej Wysokości Księcia Joachima będą mogli używać tylko tytułów hrabiego i hrabiny Monpezat. Odtąd trzeba będzie się do nich zwracać per "ekscelencje". Decyzja królowej jest zgodna z podobnymi zmianami, które inne rodziny królewskie wdrożyły na różne sposoby w ostatnich latach”, podano.

Czytaj też: Duńska królowa i jej poeta. Niezwykła historia miłości Małgorzaty II i księcia Henrika

Królowa Małgorzata II uważa, że w ten sposób zagwarantuje im szczęśliwsze życie, zwalniając ich z oficjalnych obowiązków. Mimo utraconych tytułów zachowują one prawo do sukcesji. „Swoją decyzją Jej Wysokość motywuje tym, aby czwórka wnucząt mogła kształtować własne życia tak, aby nie ograniczały ich zobowiązania, jakie niesie za sobą przynależność do rodziny królewskiej. Cała czwórka zachowuje swoje prawa do sukcesji”, czytamy w oświadczeniu pałacu.

Książę Joachim ma czworo dzieci z dwóch małżeństw. Owocem związku z hrabiną Aleksandrą są synowie: Mikołaj i Feliks. Następnie młodszy syn królowej ułożył sobie życie u boku księżnej Marii, z którą doczekał się Henryka i Ateny.

Okazuje się, że była żona księcia jest zaskoczona decyzją królowej. W rozmowie z mediami nie kryła swojego rozgoryczenia. Uważa, że dzieci zostały pozbawione tożsamości. „Wszyscy jesteśmy zdezorientowani. Jesteśmy zasmuceni, w szoku. To przyszło jak grom z jasnego nieba. Dzieci czują się wykluczone. Nie mogą zrozumieć, dlaczego odbiera się im ich tożsamość”, podkreśliła Aleksandra .

Głos zabrał również najstarszy wnuk, Mikołaj. „Cała moja rodzina i ja jesteśmy oczywiście bardzo smutni. Jesteśmy, jak stwierdzili moi rodzice, w szoku z powodu tej decyzji i tego, jak szybko do niej doszło. Jestem bardzo zdezorientowany, dlaczego tak się dzieje”, dodał w rozmowie z Extrablade. Sam książę Joachim uważa, że dzieci zostały skrzywdzone i postawione w sytuacji, której nie rozumieją.

Źródło: Tvn24, People, Pap, Plotek,

Sprawdź też: Synowie królowej Danii, Małgorzaty II. Kim są potomkowie monarchini?  

Duńska rodzina królewska, książę Joachim z żoną i dziećmi, 2022
Fot. Patrick van Katwijk/Getty Images

Królowa Danii, Małgorzata II, 2022 rok
Fot. Patrick van Katwijk/Getty Images

Książę Joachim z drugą żoną księżną Marią oraz dziećmi: księciem Mikołajem, księciem Feliksem, księciem Henrykiem i księżniczką Ateną, 2022 rok

Wideo

Nie umiał wstać z łóżka, odzyskał sprawność po 8 latach. Michał Figurski szczerze o wyjściu z choroby

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.