Fot. NIVIERE/SIPA/EAST NEWS
królewskie życie

Synowie królowej Danii, Małgorzaty II. Kim są potomkowie monarchini?

Założyli liczne rodziny, Fryderyk to następca tronu

Marcjanna Maryszewska 12 marca 2022 18:20
Fot. NIVIERE/SIPA/EAST NEWS

Duńska władczyni to jedna z barwniejszych postaci w całej rodzinie królewskiej. Planuje swój pogrzeb, ma zamówioną trumnę, jest niesamowicie utalentowaną artystką oraz ilustratorką. Doczekała się dwóch synów - Joachima i Fryderyka, przyszłego następcy tronu Danii. Kim są potomkowie królowej Małgorzaty II?

Książę Fryderyk i Joachim. Synowie Królowej Małgorzaty II

Pomiędzy dwójką braci jest zaledwie rok różnicy. Obaj zostali ochrzczeni w wierze luterańskiej, natomiast młodszy z nich, książę Joachim był pierwszym członkiem duńskiej rodziny królewskiej, którego ochrzczono poza Kopenhagą.

Lata szkolne u książąt przebiegały bardzo podobnie. Naukę w Kreb’s rozpoczęli w 1974 roku, lecz pierwsze dwa lata ich nauka odbywała się prywatnie w Pałacu Amalienborg. Później przyszedł czas na szkołę średnią w Øregaard, a lata później przyszły następca tronu udał się na studia nauk politycznych w Aarhus, w tym rok na Harvardzie w USA.

Joachim nie poszedł w ślady brata. Rozpoczął pracę na farmie w Wagga Wagga w Australii, aby finalnie ukończyć studia z ekonomii rolnej. 

Czytaj także: Królowa Wiktoria: „Chcę, żeby w naszym domu był zawsze obecny niemiecki element”

Fot. Face to Face/REPORTER/EASTNEWS
Duńska rodzina królewska, książę Joachim 05.08.2018

Synowie królowej Danii, Małgorzaty II. Związki, dzieci, życie prywatne

Bracia cieszyli się sporym powodzeniem u kobiet. Zwłaszcza starszy brat Fryderyk, który w przeszłości związany był z modelką Katją Storkholm Nielsen, a także z piosenkarką Marią Montel. Jego obecną żonę Marię Donaldson nazywa się natomiast australijskim kopciuszkiem, i coś w tym jest! 

Poznali się w 2000 roku w czasie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sidney. Bracia przylecieli wówczas do Australii, aby kibicować Duńczykom. Pewnego wieczoru udali się do klubu, w którym akurat przypadkowo zjawiła się również Maria. Książę Fryderyk przedstawił się jej jako Fred z Danii. Szybko znaleźli wspólny język, choć początkowo nie sądzili, że połączy ich coś więcej - Mary nie szukała poważnego związku, a Fryderyk miał w Danii dziewczynę - stylistkę, Bettiny Odum.

Fryderyk, zauroczony Australijką, po powrocie do ojczyzny zerwał ze swoją partnerką. Postanowił kontynuować relację z Marią poprzez korespondencję mailową i rozmowy telefoniczne. Para zakochała się w sobie, a 23 września 2003 roku dwór królewski ogłosił zaręczyny. Ślub Fryderyka i Marii odbył się niecały rok później.

Małżeństwo doczekało się całkiem licznego potomstwa. Rok po ślubie urodził się ich najstarszy syn, Chrystian. W 2007 natomiast na świat przyszła pierwsza córeczka królewskiej pary, Izabela. Na dwójce dzieci nie poprzestali, i cztery lata później podwoili tą liczbę! Bowiem w 2011 Maria urodziła bliźnięta - chłopca, którego nazwali Wincenty, i córkę - Józefinę.

Czytaj także: Królowa Elżbieta II w księciu Filipie zakochała się jako 13-latka. Ale to korona zawsze była dla niej najważniejsza

Fot. Lindblom Stefan/Stella Pictures/ABACA/Abaca/East News
Książę Fryderyk i księżna Maria Donaldson, 2021.10.26

Fot. Rodrigo Reyes Marin/AFLO/EAST NEWS
Duńska rodzina królewska, Książę Fryderyk, księżna Maria Donaldson, 2015.03.26

Nieco inaczej sprawa ma się z księciem Joachimem, jednak jego historia jest nie mniej interesująca, co ta starszego brata. Jego pierwszą żoną w 1995 roku została pochodząca z Hongkongu Alexandra Christina Manley. Poznali się rok wcześniej, gdy książę Danii odbywał praktykę w azjatyckim oddziale duńskiej spółki armatorskiej Maersk. Para zaręczyła się na Filipinach parę miesięcy później. Pierwsza żona księcia zaskarbiła sobie sympatię Duńczyków dzięki szybkiemu opanowaniu tamtejszego języka.

Z byłą żoną doczekali się dwójki dzieci - Mikołaja i Feliksa .Ich małżeństwo przetrwało ponad osiem lat, po tym czasie ogłosili separację. Media ujawniły, że problem w ich związku mógł stanowić styl życia Joachima, który słynął z zamiłowania do nocnych klubów, hucznych imprez i wyścigów samochodowych. 

Dwa lata później ogłoszono zaręczyny księcia Joachima z Marie Cavallier. Nowa księżna zdobyła dużą popularność wśród Duńczyków za sprawą pewnego wywiadu, w którym zapewniła, że nie będzie próbowała zająć miejsca matki synów Joachima i zabiegać o ich miłość. 

Fot. Lindblom Stefan/Stella Pictures/ABACA/Abaca/East News
Duńska rodzina królewska, Książę Joachim, księżna Marie Cavallier, 2021.10.26

Ślub książęcej pary odbył się w 2008 roku, a po czasie doczekali się dwójki dzieci - syna Henryka oraz córki Ateny. Tym samym obaj potomkowie królowej Małgorzaty II zostali zgodnie ojcami takiej samej liczby pociech, co może zostać uznane za całkiem zabawny zbieg okoliczności.  

Sprawdź również: Dlaczego książę Karol poślubił Dianę a nie Camillę, choć to w niej był zakochany?

Fot. NIVIERE/SIPA/EAST NEWS
Książę Fryderyk i książę Joachim wraz z rodzinami, Kopenhaga, Dania 5.01.12

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?