Królowa Małgorzata II, 26.09.2022, Oslo
Fot. Rune Hellestad/ Getty Images
O TYM JEST GŁOŚNO

Królowa Danii Małgorzata II abdykowała. Na tronie zasiądzie jej najstarszy syn, książę Fryderyk

Królowa podała informację podczas orędzia noworocznego

Maria Elas 31 grudnia 2023 20:10
Królowa Małgorzata II, 26.09.2022, Oslo
Fot. Rune Hellestad/ Getty Images

Królowa Danii Małgorzata II poinformowała poddanych, że zrzeka się korony. Po 52. latach na tronie zastąpi ją jej pierworodny syn, książkę Fryderyk. Informację o decyzji przekazała podczas orędzia noworocznego.

Królowa Danii abdykuje. Na tronie zasiadała przez ponad pół wieku 

W orędziu wieloletnia monarchini Małgorzata II przekazała Duńczykom informację o tym, że zrzeka się tronu. „Nadszedł czas, aby przekazać władzę następnemu pokoleniu”, mówiła Małgorzata II, oraz wytłumaczyła dalej powody podjętej decyzji: „Czas ucieka, a choroby się nasilają. Człowiek nie radzi sobie tak samo, jak wcześniej”. 

W ostatnich latach stan zdrowia królowej znacznie się pogorszył. W lutym tego roku przeszła operację kręgosłupa, a później zdecydowała się przestać palić: z nałogiem zerwała po ponad 66 latach! Przez ostatnie miesiące wykonywała swoje obowiązki, podpierają się laską. 

Zobacz także: Tomasz Kot oburzony. Sprawę przedstawił jasno: „nie mam z tym nic wspólnego”

Królowa Danii, Małgorzata II, 2022 rok
Fot. Patrick van Katwijk/Getty Images

Królowa Danii, Małgorzata II, 2022 rok 

Królowa Danii abdykuje. Władzę przejmie jej najstarszy syn

83-letnia królowa przekaże władzę w ręce swojego syna, 55-letniego księcia Fryderyka, 14 stycznia 2024 r. Nie jest to data przypadkowa: to właśnie tego dnia 52 lata wcześniej wstąpiła na tron po śmierci swojego ojca, króla Fryderyka IX. Jest to pierwszy przypadek w historii Danii, w którym dojdzie do objęcia tronu po abdykacji poprzedniego monarchy. Po śmierci brytyjskiej królowej Elżbiety II, Małgorzata II była najdłużej urzędującym monarchą w Europie. 

W imieniu poddanych premier Mette Frederiksen wystosowała podziękowanie dla królowej. „W imieniu całego narodu duńskiego pragnę podziękować Jej Królewskiej Mości za całe życie i niestrudzone wysiłki na rzecz Królestwa (Danii)” możemy przeczytać.  

Czytaj również: Marek Sierocki rozstał się z TVP. Teraz zdradził, czym będzie się zajmować!

Królowa Danii, Małgorzata II, 2022 rok
Fot. Patrick van Katwijk/Getty Images

Królowa Danii, Małgorzata II, 2022 rok

Królowa Małgorzata II, 24.11.2021

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.