książę Karol i księżna Diana
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images
króLEWSKIE ŻYCIE

Dlaczego książę Karol poślubił Dianę a nie Camillę, choć to w niej był zakochany?

Było kilka powodów...

Gabriela Czernecka 11 marca 2022 10:36
książę Karol i księżna Diana
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

W 1981 roku miliony ludzi na całym świecie śledziły ślub księcia Karola i Diany Spencer. Ceremonia, która wydawała się być bajkowym spełnieniem marzeń młodziutkiej Lady Di w rzeczywistości była dla niej smutnym dniem. Już wtedy najstarszy syn królowej Elżbiety II był zakochany w swojej wieloletniej przyjaciółce, Camilli Parker-Bowles. Czemu więc to nie z nią się ożenił? Czy ich związek miał wówczas jakąś przyszłość?

Jak książę Karol poznał Camillę?

Lato 1971 roku. 22-letni książę Karol poznaje 24-letnią Camillę Rosemary Shand. Do dziś mówi się, że para poznała się na meczu polo w Windsorze, ale według autoryzowanej biografii księcia w rzeczywistości prezentacji tej dwójki dokonała ich wspólna przyjaciółka Lucia Santa Cruz, córka chilijskiego ambasadora w Wielkiej Brytanii. Szybko okazało się, że książę Karol i Camilla Shand mają ze sobą wiele wspólnego. Książę cenił jej poczucie humoru i zamiłowanie do koni i polowanie, czyli natury, która zajmuje do dziś ważne miejsce w jego sercu. 

Zobacz: Miłość w cieniu skandalu... Oto skomplikowana historia relacji księcia Karola i księżnej Camilli 

Połączył ich romans, a książę chętnie spędzał z nową ukochaną czas. Choć nikt nie brał ich związku na poważnie, zakochani wymieniali między sobą miłosne notatki, a noce spędzali na długich rozmowach. Ostatecznie jednak książę Karol nie oświadczył się ukochanej, a dziesięć lat od spotkania z Camillą stanął na ślubnym kobiercu u boku Diany Spencer. Dlaczego? Okazuje się, że powodów jest kilka. 

książę Karol ślub z Dianą
Fot. Anwar Hussein/WireImage

Dlaczego książę Karol poślubił Dianę, a nie Camillę? 

Za najważniejszy uznaje się, że Camilla nie była po prostu odpowiednią kandydatką na przyszłą królową. Zarówno Brytyjczycy, jak i królewski dwór traktował ją jak przyjaciółkę księcia, a nie potencjalną kandydatkę na żonę. Gdy sam książę zaczął sygnalizować, że Camilla zawładnęła jego sercem, początkowo nie brano go na poważnie. Camilla nie miała bowiem wówczas dobrej opinii. W ówczesnych czasach królewski protokół odgrywał istotną rolę i przyszła panna młoda musiała spełnić przede wszystkim dwa warunki - być dziewicą i mieć nieposzlakowaną opinię. Camilla nie spełniała ani jednego ani drugiego warunku. Kontynuując znajomość z księciem spotykała się z Andrew Parkerem Bowlesem, który nie stronił od romansów. W kuluarach mówiło się, że „oboje są siebie warci”, bowiem wzajemnie się zdradzali. Był nawet moment, kiedy Camilla romansowała z Karolem, a Andrew Parker Bowles z... księżniczką Anną

Zobacz też: Rodzina królewska w czasach II wojny światowej. Dzisiejsza królowa Elżbieta II była... mechanikiem

Rodzina królewska nie przepadała za Camillą 

Camilla Shand choć świetnie odnajdywała się w arystokratycznym towarzystwie, to potrafiła rzucać niewybredne żarty i była „głośna” - tak opisują ją biografowie, co nie do końca pasowało do wizerunku przyszłej królowej. Brak dobrej opinii nie byłby jednak tak ważnym elementem dla samego społeczeństwa, gdyby nie fakt, że rodzina królewska również za nią nie przepadała. Lord Mountbatten, wieloletni przyjaciel księcia Karola (ale i księcia Filipa - był dla niego prawie jak ojciec - przyp. red.) doradzał młodemu księciu, by czerpał z uroków życia, ale za żonę wziął sobie młodą i niewinną kobietę, a nie Camillę. Oczywiście lord miał na myśli swoją wnuczkę Amandę Knatchball.

Zobacz: Nie tylko Diana i Camilla. Oto wszystkie kobiety księcia Karola 

Z drugiej strony książę ulegał naciskom ukochanej przez niego Królowej Matki. Jej zdanie było dla niego bardzo ważne, a że nie aprobowała jego związku z Camillą, z czasem Karol sam zaczął się zastanawiać nad istotą jego relacji z przyjaciółką. Królowa Matka zawsze służyła mu radą, książę mógł na nią liczyć w trudnych chwilach i poniekąd to właśnie ona zastępowała mu matkę. Nic dziwnego, że gdy zaproponowała, by zwrócił uwagę na jedną z wnuczek bliskiej przyjaciółki i damy dworu, lady Ruth Fermoy, książę posłusznie wykonał jej polecenie. Dziś już wiemy, że jej taktyka zadziałała  - w końcu Karol umawiał się swego czasu z Lady Sarah Spencer, siostrą Diany. Dopiero później zainteresował się samą Dianą. 

książę Karol Diana
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images, Bettmann / Contributor/Getty Images

Znaczenie miały tu też działania podjęte przez Windsorów. By rozdzielić kochanków księcia Karola wysłano za granicę w celach wojskowych. Jak pisze Robert Lacey, sam książę nie poprosił wówczas Camilli, by na niego zaczekała, a że o jej serce walczył wówczas również Andrew Parker Bowles, gdy Karol wrócił do kraju, Camilla była już po ślubie. Inne źródła podają jednak, że sama Camilla nie chciała wtedy poślubić Karola, ponieważ łączyła ją zażyła więź z Parkerem Bowlesem i chciała dać jej szansę.

Zobacz: To nie był szczęśliwy związek. Tak wyglądało pierwsze małżeństwo Camilli Parker-Bowles

Warto też dodać, że ojciec Camilli chciał, by związała się ze swym wieloletnim partnerem, a nie z księciem, który był niezdecydowany. By przyspieszyć bieg zdarzeń sam... opublikował zaręczyny Camilli z Andrew Parkerem Bowlesem w The Times. W niektórych biografiach pojawia się jednak też adnotacja, że sam książę podjął decyzję, że jest za młody, by się żenić i przynajmniej do ukończenia 30. roku życia nie zamierza o tym myśleć. 

Książę Karol i Camilla
Fot. TIM GRAHAM/Getty Images)

W każdej teorii jest ziarenko prawdy i każda z nich ma swoje uzasadnienie. Jedno jest jednak pewne - prawdziwa miłość zwyciężyła, szkoda tylko, że takim kosztem. Książę Karol i księżna Camilla od 2005 roku tworzą zgrane i szczęśliwe małżeństwo, a sam następca tronu nigdy nie mówi o Camilli inaczej jak „moja ukochana żona”.  

Czytaj również: Wielka Brytania. Książę Harry niezadowolony z decyzji królowej Elżbiety II

Książę Karol i Camilla
Fot. Chris Jackson/Getty Images)

Karol i Diana
Fot. Central Press/Getty Images)

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.