„Cokolwiek się zdarzy, zawsze będę Cię kochał”, mówił do ukochanej

Gabriela Czernecka 14 marca 2022 09:44

Najbardziej rozpieszczony książę w Wielkiej Brytanii i znienawidzona księżna... Jeszcze paręnaście lat temu nikt nie dawał szans temu związkowi. Dziś jednak, 17 lat od ślubu księżnej Camilli i księcia Karola, naród brytyjski nie wyobraża sobie bez nich monarchii. Dlaczego? Oto historia miłości księcia Walii i jego ukochanej, która rodziła się w cieniu skandalu...

Ślub księcia Karola i księżnej Camilli od kulis

„Wyglądali na spiętych. Książę próbował żartować. Rzucił do najbliższych – swojego syna, księcia Williama, księcia Harry'ego i syna Camilli, Toma Bowlesa, którzy byli ich świadkami, że to bardzo piękny dzień. Chociaż jutro może wszystkiego żałować…”, pisała Mary Riddell dla The Observer. Mówiąc to książę Karol puścił oko do przyszłej żony, Camilli Parker Bowles. Oboje zdawali sobie sprawę, że ich ślub to dopiero początek wyzwania, jakie postanowili wspólnie podjąć. Nie było łatwo.

Zobacz: Harry i William poznali Camillę zaledwie... kilka miesięcy po śmierci Diany!

Oboje nie mieli zbyt dobrej prasy - księciu Karolowi wypominano nonszalancki tryb życia i zły stosunek do byłej żony, księżnej Diany, z kolei o Camilli Parker-Bowles pisano jedynie posługując się nadanym przez media pseudonimem Rottweilerem (ze względu na wybuchowy charakter). Nie wróżono im wspólnej przyszłości. Brytyjska prasa nienawidziła Camilli, którą nazwali czarnym charakterem royal family. Wszystko za sprawą jej romansu z Karolem, gdy ten był jeszcze w związku z księżną Dianą. 

Książę Karol i księżna Camilla - jak się poznali?

Ich znajomość zaczęła się jeszcze w 1970 roku podczas meczu polo. Camilla zaimponowała Karolowi pewnością siebie i poczuciem humoru, gdyż przedstawiając mu się powiedziała: „Moja praprababka była kochanką twojego prapradziadka. Co ty na to?” (praprababka Camilli, Alice Keppel, była kochanką prapradziadka Karola, króla Edwarda VII). Choć początkowo nie zanosiło się na nic poważnego, szybko okazało się, że historia lubi się powtarzać. 

Karol został wysłany na misję wojskową, a Camilla nie zamierzała w tym czasie na niego czekać. W 1973 roku wzięła ślub z brygadierem, Adnrew Parkerem Bowlesem, z którym ma dwoje dzieci. Gdy Karol dowiedział się o jej ślubie był załamany. Na niego naciskano, by również znalazł sobie wybrankę. Jego ukochana była „zajęta”, więc Karol musiał znaleźć sobie nową towarzyszkę.

Podobno to sama Camilla pomogła wybrać mu Dianę Spencer. Na zakończenie płomiennego romansu, wymienili się drobiazgami - ona podarowała mu diamentowe spinki, on jej złotą bransoletkę z dedykacją „Od Freda dla Gladys”. Ślub księcia Karola z Dianą Spencer, który odbył się 29 lipca 1981 roku, oglądało niemal miliard ludzi na całym świecie.

Nikt wówczas nie przypuszczał, że ślub, choć wygląda jak z bajki, dla młodej księżnej Diany stanowi początek życia w koszmarnym trójkącie. Diana nie domyśliła się, że coś może być nie tak, nawet gdy na pytanie dziennikarza „Czy jesteście w sobie zakochani?”, książę Karol odpowiedział „Cokolwiek to znaczy…”. 

Czytaj też: Synowie królowej Danii, Małgorzaty II. Kim są potomkowie monarchini?

Afera Camillagate: książę Karol tamponem Camilli

Wszystko stało się jasne, gdy z notatnika księcia wypadły fotografie Camilli. Gdy cztery lata później para przestała ze sobą sypiać, a Diana już wiedziała, że jej małżeństwo chyli się ku upadkowi. Cała służba kipiała od plotek. Gdy Diana była w podróży, Camilla bez skrępowania nocowała w wiejskiej rezydencji Karola. Skandal wisiał w powietrzu. W 1992 roku prasa ujawniła prywatne rozmowy między Camillą a Karolem.

Nie jest przecież tajemnicą, że ten romans trwa z przerwami od 40 lat

Dziennikarze The Daily Mirror dotarli do zapisu rozmów, w których Karol opowiadał, że chciałby się odrodzić jako majtki Camilli, a także zostać jej tamponem. Dopiero dwa lata później Karol oficjalnie przyznał się w wywiadzie do cudzołóstwa. Choć swojej kochanki nie wskazał z imienia i nazwiska, to wszyscy wiedzieli, kim ona jest.

Przeczytaj również: 26 lat temu wybuchła afera, która zmieniła oblicze brytyjskiej rodziny królewskiej!

Camillę okrzyknięto czarną owcą, Diana odgrywała w mediach poszkodowaną i zdradzoną, a Karol usunął się w cień. „Wcześniej też wzbudzali olbrzymią sensację. Nie jest przecież tajemnicą, że ten romans trwa z przerwami od 40 lat”, komentował Robert Hardman, dziennikarz Daily Mail. W 1995 roku Camilla Parker Bowles wzięła rozwód, a niecałe półtora roku później taką samą decyzję podjął Karol. 

Książę Karol i księżna Camilla ulubieni arystokraci Brytyjczyków

„Zawsze byliśmy w tym związku we troje. I to zmieniło wszystko”, mówiła w wywiadzie Diana. Media wciąż przypuszczały atak na nowa parę w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Camilla podobno przez rok nie mogła wyjść z domu bez paparazzi, którzy usiłowali zrobić zdjęcie najbardziej znienawidzonej kobiety Wielkiej Brytanii. Mówi się, że dopiero śmierć Diany ostatniego dnia sierpnia 1997 roku zmieniła wszystko. 

Są tacy uroczy. Widać, że im bardziej się starają, by nie zrobić głupstwa, tym częściej je robią

Wszystko się zmieniło wraz z upływem czasu. Dzięki całej grupie specjalistów, Camilla przetrwała medialną nagonkę. „Wychowano mnie, żeby cieszyć się życiem, a nie siedzieć w kącie i płakać”, wyznała. Karol nareszcie mógł otwarcie cieszyć się swoją miłością, ale ze ślubem zwlekał. Siedem lat po śmierci Diany, Karol uległ naciskom rodziny i oświadczył się ukochanej. Świadkiem Karola był jego syn, książę William.

Brytyjczycy zauważyli, że książę Karol u boku Camilli w końcu wygląda na szczęśliwego. Wciąż zaliczali gafy i wpadki, ale przestały być one tematem, który interesował prasę.  „Są tacy uroczy. Widać, że im bardziej się starają, by nie zrobić głupstwa, tym częściej je robią”, komentowała na stronie BBC jedna z mieszkanek Londynu.

Tym zyskali sobie sympatię Brytyjczyków - wpadkami, gafami i zachowaniem określanym jako stereotypowe dla monarchów i arystokratów. „Mógł mieć zły dzień. Poza tym on nie zna realiów. Nie miał nigdy problemów, z którymi borykają się zwykli śmiertelnicy, więc jego słowa wynikają z niewiedzy”, tłumaczyli go jego poddani. 

Socjologowie analizujący odbiór wizerunku księcia Karola i księżnej Camilli w mediach zwrócili uwagę na to, że im więcej wpadek zaliczają, tym bardziej rosną im słupki popularności. Stwierdzono, że to zasługa Camilli. W końcu podczas małżeństwa z księżną Dianą książę Karol zachowywał powściągliwość. Jak podsumował ich związek The Sun: „Ludzie zobaczyli, że człowiek, który może mieć wszystko, cierpiał z powodu miłości. Windsor pokazał im, że nie można kupić szczęścia”. 

Zobacz także: Królowa Wiktoria: „Chcę, żeby w naszym domu był zawsze obecny niemiecki element”

Karol i Camilla wezmą rozwód? Przyczyny

Czy dobra passa Camilli i Karola wciąż trwa? Tak, choć co jakiś czas pojawiają się w mediach plotki o rozstaniu pary. Małżeństwo royalsów ma już podobno istnieć tylko na papierze, a rozwód jest kwestią czasu. Powód? Ciągle pojawiające się informacje, że władzę w Wielkiej Brytanii przejmie w przyszłości książę William, a nie jego ojciec. Księżną Kornwalii miało rozzłościć to, że ukochany nawet nie próbuje walczyć o tron. Ostatecznie Camilla postawiła – według tabloidów – Karolowi ultimatum: uleganie matce będzie wiązało się z rozwodem i wyjawieniem przez Camillę wszystkich królewskich tajemnic. Czy faktycznie dojdzie do takiego skandalu? Jeśli wierzyć tabloidom, tak, ale jeśli popatrzymy na wspólne zdjęcia książęcej pary nie ma wątpliwości, że ich miłość przetrwa wszytko, nawet takie plotki....  

1/5
Książę Karol i Camilla Parker Bowles
Copyright @East News
1/5

Księżna Diana i Camilla Parker-Bowles od samego początku rywalizowały o względy Karola. Niestety jedna z nich od początku stała na straconej pozycji. „Cokolwiek by się działo, zawsze będę Cię kochał”, usłyszała Diana, jak Karol mówi do Camilli przez telefon. Wiedziała, że zawsze będzie tą drugą.

2/5
Księżna Diana i Camilla Parker Bowles
Copyright @kadr filmu „Diana: In her own words”
2/5

W rozmowach ze znajomymi Camilla mówiła o księżnej Dianie „mysz”, a nawet „głupia krowa”. Tłumaczyła też, że nie może mieć jej za złe romansu z jej mężem, ponieważ sama „toruje sobie drogę przez ochroniarzy”. Jej niechęć była tak silna, że w toalecie w swoim domu umieściła karykatury rywalki. 

3/5
książę Karol
Copyright @Getty Images
3/5

Ślub księcia Karola z Camillą Parker-Bowles zjednał mu sympatię Brytyjczyków. Prawdziwa miłość wygrała, ich romans miał szczęśliwe zakończenie, a wszelkie przeszkody zostały pokonane. Widać, że książę Karol u boku księżnej Camilli jest naprawdę szczęśliwy. Nigdy nie mówi o niej inaczej niż „moja najdroższa żona”.

4/5
książę Karol, Camilla Parker-Bowles, książę Karol czeka na tron, czy Karol zostanie królem
Copyright @Getty Images
4/5

Camilla Parker Bowles przez lata była jedną z najbardziej nielubianych osób w Wielkiej Brytanii. Wydawałoby się, że 20 lat po śmierci Diany i 13 lat po jej ślubie z Karolem, sprawa tego romansu zostanie zapomniana. Camilla z upływem czasu i wpływem, jaki wywiera na przyszłego króla zaczęła zdobywać sympatię Brytyjczyków. Niestety publikacja najnowszej książki o księciu Karolu prawdopodobnie wszystko zmieni.

5/5
Królewskie zaręczyny: książę Karol i księżna Camilla
Copyright @East News
5/5

Jakim królem będzie książę Karol? Według najnowszej książki Toma Bowera „Zbuntowany książę: Siła, Pasja i buntowniczość księcia Karola”, nienajlepszym. Rozpieszczony, zadufany w sobie i rozgoryczony. Tom Bower opisuje jego największe dziwactwa, a także płomienny romans z Camillą. Jak na te rewelacje zareagują Brytyjczycy?

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.