KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Miłość w cieniu skandalu. Książę Karol i księżna Camilla świętują 13. rocznicę ślubu!

Poznaj historię ich miłości

Gabriela Czernecka 9 kwietnia 2018 17:55

Najbardziej znienawidzona księżna i najbardziej rozpieszczony książę w Wielkiej Brytanii. Jeszcze naście lat temu nikt nie dawał im szans. Teraz po 13 latach ślubu księcia Karola i księżnej Camilli Brytyjczycy nie wyobrażają sobie bez nich monarchii. Dlaczego? Poznaj historię miłości księcia Karola i księżnej Camilli! 

Ślub księcia Karola i księżnej Camilli od kulis

„Wyglądali na spiętych. Książę próbował żartować. Rzucił do najbliższych – swojego syna, księcia Williama, księcia Harry'ego i syna Camilli, Toma Bowlesa, którzy byli ich świadkami, że to bardzo piękny dzień. Chociaż jutro może wszystkiego żałować…”, pisała Mary Riddell dla The Observer. Mówiąc to książę Karol puścił oko do przyszłej żony, Camilli Parker Bowles. Oboje zdawali sobie sprawę, że ich ślub to dopiero początek wyzwania, jakie postanowili wspólnie podjąć. Nie było łatwo.

Oboje nie mieli zbyt dobrej prasy - księciu Karolowi wypominano nonszalancki tryb życia i zły stosunek do byłej żony, księżnej Diany, z kolei o Camilli Parker-Bowles pisano jedynie posługując się nadanym przez media pseudonimem Rottweilerem (ze względu na wybuchowy charakter). Nie wróżono im wspólnej przyszłości. Brytyjska prasa nienawidziła Camilli, którą nazwali czarnym charakterem royal familly. Wszystko za sprawą jej romansu z Karolem, gdy ten był jeszcze w związku z księżną Dianą. 

Książę Karol i księżna Camilla - jak się poznali?

Ich znajomość zaczęła się jeszcze w 1970 roku podczas meczu polo. Camilla zaimponowała Karolowi pewnością siebie i poczuciem humoru, gdyż przedstawiając mu się powiedziała: „Moja praprababka była kochanką twojego prapradziadka. Co ty na to?” (praprababka Camilli, Alice Keppel, była kochanką prapradziadka Karola, króla Edwarda VII). Choć początkowo nie zanosiło się na nic poważnego, szybko okazało się, że historia lubi się powtarzać. 

Karol został wysłany na misję wojskową, a Camilla nie zamierzała w tym czasie na niego czekać. W 1973 roku wzięła ślub z brygadierem, Adnrew Parkerem Bowlesem, z którym ma dwoje dzieci. Gdy Karol dowiedział się o jej ślubie był załamany. Na niego naciskano, by również znalazł sobie wybrankę. Jego ukochana była „zajęta”, więc Karol musiał znaleźć sobie nową towarzyszkę.

Podobno to sama Camilla pomogła wybrać mu Dianę Spencer. Na zakończenie płomiennego romansu, wymienili się drobiazgami - ona podarowała mu diamentowe spinki, on jej złotą bransoletkę z dedykacją „Od Freda dla Gladys”. Ślub księcia Karola z Dianą Spencer, który odbył się 29 lipca 1981 roku, oglądało niemal miliard ludzi na całym świecie.

Nikt wówczas nie przypuszczał, że ślub, choć wygląda jak z bajki, dla młodej księżnej Diany stanowi początek życia w koszmarnym trójkącie. Diana nie domyśliła się, że coś może być nie tak, nawet gdy na pytanie dziennikarza „Czy jesteście w sobie zakochani?”, książę Karol odpowiedział „Cokolwiek to znaczy…”. 

Afera Camillagate: książę Karol tamponem Camilli

Wszystko stało się jasne, gdy z notatnika księcia wypadły fotografie Camilli. Gdy cztery lata później para przestała ze sobą sypiać, a Diana już wiedziała, że jej małżeństwo chyli się ku upadkowi. Cała służba kipiała od plotek. Gdy Diana była w podróży, Camilla bez skrępowania nocowała w wiejskiej rezydencji Karola. Skandal wisiał w powietrzu. W 1992 roku prasa ujawniła prywatne rozmowy między Camillą a Karolem.

Nie jest przecież tajemnicą, że ten romans trwa z przerwami od 40 lat

Dziennikarze The Daily Mirror dotarli do zapisu rozmów, w których Karol opowiadał, że chciałby się odrodzić jako majtki Camilli, a także zostać jej tamponem. Dopiero dwa lata później Karol oficjalnie przyznał się w wywiadzie do cudzołóstwa. Choć swojej kochanki nie wskazał z imienia i nazwiska, to wszyscy wiedzieli, kim ona jest.

Camillę okrzyknięto czarną owcą, Diana odgrywała w mediach poszkodowaną i zdradzoną, a Karol usunął się w cień. „Wcześniej też wzbudzali olbrzymią sensację. Nie jest przecież tajemnicą, że ten romans trwa z przerwami od 40 lat”, komentował Robert Hardman, dziennikarz Daily Mail. W 1995 roku Camilla Parker Bowles wzięła rozwód, a niecałe półtora roku później taką samą decyzję podjął Karol. 

Książę Karol i księżna Camilla ulubieni arystokraci Brytyjczyków

„Zawsze byliśmy w tym związku we troje. I to zmieniło wszystko”, mówiła w wywiadzie Diana. Media wciąż przypuszczały atak na nowa parę w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Camilla podobno przez rok nie mogła wyjść z domu bez paparazzi, którzy usiłowali zrobić zdjęcie najbardziej znienawidzonej kobiety Wielkiej Brytanii. Mówi się, że dopiero śmierć Diany ostatniego dnia sierpnia 1997 roku zmieniła wszystko. 

Są tacy uroczy. Widać, że im bardziej się starają, by nie zrobić głupstwa, tym częściej je robią

Wszystko się zmieniło wraz z upływem czasu. Dzięki całej grupie specjalistów, Camilla przetrwała medialną nagonkę. „Wychowano mnie, żeby cieszyć się życiem, a nie siedzieć w kącie i płakać”, wyznała. Karol nareszcie mógł otwarcie cieszyć się swoją miłością, ale ze ślubem zwlekał. Siedem lat po śmierci Diany, Karol uległ naciskom rodziny i oświadczył się ukochanej. Świadkiem Karola był jego syn, książę William.

Brytyjczycy zauważyli, że książę Karol u boku Camilli w końcu wygląda na szczęśliwego. Wciąż zaliczali gafy i wpadki, ale przestały być one tematem, który interesował prasę.  „Są tacy uroczy. Widać, że im bardziej się starają, by nie zrobić głupstwa, tym częściej je robią”, komentowała na stronie BBC jedna z mieszkanek Londynu.

Tym zyskali sobie sympatię Brytyjczyków - wpadkami, gafami i zachowaniem określanym jako stereotypowe dla monarchów i arystokratów. „Mógł mieć zły dzień. Poza tym on nie zna realiów. Nie miał nigdy problemów, z którymi borykają się zwykli śmiertelnicy, więc jego słowa wynikają z niewiedzy”, tłumaczyli go jego poddani. 

Socjologowie analizujący odbiór wizerunku księcia Karola i księżnej Camilli w mediach zwrócili uwagę na to, że im więcej wpadek zaliczają, tym bardziej rosną im słupki popularności. Stwierdzono, że to zasługa Camilli. W końcu podczas małżeństwa z księżną Dianą książę Karol zachowywał powściągliwość. Jak podsumował ich związek The Sun: „Ludzie zobaczyli, że człowiek, który może mieć wszystko, cierpiał z powodu miłości. Windsor pokazał im, że nie można kupić szczęścia”.  

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!