KRÓLEWSKIE ŻYCIE

To one ukształtowały przyszłego króla. Kim są najważniejsze kobiety w życiu księcia Karola?

Nie tylko Diana i Camilla…

Gabriela Czernecka 14 listopada 2018 10:58

Kobiety księcia Karola odegrały bardzo ważną rolę w jego życiu. W księżnej Dianie Karol podziwiał wrażliwość i miłość, jaką okazywała synom, księżna Camilla sprawia, że jest szczęśliwym człowiekiem i czuje się doceniany, adorowany i spełniony. To jednak nie jedyne kobiety, które wpłynęły na przyszłego króla.  Ogromną rolę w jego życiu odegrała także matka, babcia, ale i wiele kobiet, z którymi się umawiał. Dziś książę Karol obchodzi 70. urodziny. Podsumowujemy najważniejsze kobiety jego życia!

Kobiety księcia Karola: Elżbieta II

Był wyczekiwanym potomkiem, choć gdy się urodził, nikt nie sądził, że w przyszłości będzie miał szansę zostać królem. Jego dzieciństwo nie było jednak łatwe. Przede wszystkim przebiegało na przygotowaniach do przejęcia tronu po mamie, Elżbiecie II. Przypomnijmy, że królewska powinność spadła na Elżbietę w czasie, gdy jej dzieci były bardzo młode. Książę Karol urodził się zaledwie rok po ślubie Elżbiety i Filipa, w 1948 roku. Elżbietę wychowywano w czasach, gdy królewskie dzieci oddawano pod opiekę personelowi domowemu. Nikogo nie zdziwi więc informacja, że Karola wychowywały nianie.

Do swojej mamy szybko nabrał jednak szacunku, doceniał jej rolę jako monarchini, ale przez lata miał żal, że go zaniedbywała. Wraz z upływem czasu Elżbieta II zyskała ze wszystkimi swoimi dziećmi lepszy kontakt, a Karol nigdy nie wypowiedział się źle na jej temat. 

Kobiety księcia Karola: Królowa Matka

Gdy Elżbieta II była w rozjazdach, książę Karol potrzebował powierniczki swoich sekretów. Tą szybko stała się babcia, Królowa Matka, z którą szybko nawiązał bardzo silną więź. W 2013 roku na jaw wyszły prywatne listy, w których Elżbieta I próbowała przekonać nawet swoją córkę Elżbietę II i zięcia, księcia Filipa, by Ci wysłali małego Karola do Eton, bliżej Londynu niż do Szkocji. Królowa nie wyraziła jednak na to zgody i mówi się że w ogóle niechętnie słuchała porad swojej matki, zwłaszcza w kwestii wychowywania dzieci.

Na pogrzebie Królowej Matki w 2002 roku książę Karol wygłosił wzruszającą przemowę: „Dla mnie znaczyła naprawdę wiele i bardzo obawiałem się tego momentu. Jakoś nigdy nie czułem, że może nadejść. Wydawała się taka niepowstrzymana. Odkąd byłem dzieckiem, uwielbiałem ją”, wyznał.

Kobiety księcia Karola: księżna Diana

Podobno to dzięki Królowej Matce Diana została zaakceptowana w roli przyszłej żony księcia. Karol bardzo liczył się ze zdaniem babci, gdy miał jakiekolwiek wątpliwości to właśnie ona służyła mu radą. Dziś jak już wiemy, Diana i Karol byli niedobranym małżeństwem, ale książę dużo zawdzięcza księżnej Walii. W końcu wydała na świat dwóch wspaniałych synów, ale przede wszystkim następców brytyjskiego tronu.

Więcej, tak naprawdę to dzięki Dianie Brytyjczycy zaczęli patrzeć na royal family bardziej przychylnym okiem. To ona otworzyła rodzinę królewską na świat - pokazała jak wygląda ich życie od kulis, nie bała się otwarcie mówić o swoich problemach, ale i radościach, głównie tych związanych z dorastaniem synów. Choć ich małżeństwo nie przetrwało próby czasu, księżna Diana na zawsze odznaczyła się w sercu przyszłego króla.

Kobiety księcia Karola: księżna Camilla

Ich romans ujrzał światło dzienne w 1989 roku i zapisał się w historii jako Camillagate/tampongate. Camilla była pierwszą prawdziwą miłością księcia, a jego ślub z Dianą nie stanął na przeszkodzie jemu i jego ukochanej. Para długo utrzymywała łączące ich relacje w tajemnicy. Po latach od tragicznej śmierci księżnej Diany, książę Karol wziął ślub z księżną Camillą. Książę nie mówi o małżonce inaczej niż „moja ukochana żona”.

Zawsze są w dobrych humorach, chętnie pozują do zdjęć, a każdy kto ma okazję ich spotkać bądź z nimi współpracować mówi wprost, że ich miłość z każdym dniem jest silniejsza. Faktycznie, to widać na ich wspólnych fotografiach. Przyszły król ma u swego boku silną kobietę, która zawsze służy mu wsparciem, która docenia to, co robi, a przede wszystkim sprawia, że jest szczęśliwy. 

Kochanki księcia Karola: Sarah Spencer, Lady Boothby, Lady Tryon, Susan McCrkindale

Zanim jednak Karol zaczął poważnie myśleć o księżnej Dianie czy księżnej Camilli, na jego drodze stanęła córka prasowego magnata Berry'ego Harpera, Lady Tryon (zdjęcie znajdziesz tutaj>>). Damę i księcia miał podobno łączyć płomienny romans w 1970 roku. Nieoficjalnie mówi się, że to ona pomogła Karolowi zapomnieć o tym, że jego miłość (księżna Camilla) właśnie stanęła na ślubnym kobiercu u boku Andrew Parkera. Im bardziej Karol zbliżał się do trzydziestki, tym usilniej szukał kobiety, która mogłaby zostać jego żoną.

Choć on sam nie czuł potrzeby nawiązywania bliższych relacji niż przelotny romans, to nakłaniany przez królową i ojca, księcia Filipa, przebierał w ofertach. Jedną z kandydatek na jego żonę była Lady Boothby, córka ambasadora, ale także siostra księżnej Diany, Sarah Spencer (zdjęcie znajdziesz tutaj>>). Nigdy jednak nie myślała o sobie jako o księżnej, co odważnie wyznała w jednym z wywiadów. Wypowiedziane przez nią słowa szybko skreśliły ją z listy kandydatek, na której chwilę później pojawiła się Susan McCrokindale, znana aktorka, ale bez arystokratycznych korzeni. Choć książę w końcu zrezygnował ze starań o jej rękę, to mówi się, że ona nigdy nie straciła nadziei na to, że kiedyś zostanie królową...

Narzeczone księcia Karola

Najpoważniejszą kandydatką tuż przed zapoznaniem księcia z Dianą miała być Jane Wellesley (zdjęcie znajdziesz tutaj>>). Z księciem spotykała się w latach 1973-1974. Sympatię Brytyjczyków straciła, gdy po rozstaniu z księciem wyznała, że nigdy tak naprawdę nie chciała być królową. Zanim książę Karol oświadczył się księżnej Dianie, na kolano ukląkł przed inną kobietą! W 1980 roku Karol oświadczył się Lady Amanda Knatchbull (dziś Ellingworth - zdjęcie znajdziesz tutaj>>), która niestety odrzuciła jego oświadczyny.

Niektóre źródła podają, że Karol odetchnął wówczas z ulgą, gdyż zdecydował się na ten krok tylko dlatego, że królowa naciskała na to, by w końcu się ustatkował. Podobnie było w przypadku Anny Wallace (dziś Oates - zdjęcie znajdziesz tutaj>>). Była to jego ostatnia oficjalna kochanka przed Dianą Spencer. Tym razem również mu się nie udało, bo Anna otwarcie wyznała, że nigdy nie była tak źle traktowana jak podczas związku z Karolem. 

Dalszą część historii już znamy, Karol został mężem Diany, z którą rozwiódł się w 1996 roku. Ta rok później zginęła w tragicznym wypadku samochodowym w Paryżu. Niedługo później Karol oficjalnie spotykał się z księżną Camillą, z którą ostatecznie wziął ślub 9 kwietnia 2005 roku. Dziś książę Karol kończy 70. lat! Zobaczcie w naszej galerii, jak wyglądają kobiety, które go ukształtowały! 

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.