królewskie życie

Artystyczna dusza, plany na pogrzeb i 182cm wzrostu. Oto królowa Małgorzata II

„Smarkula” odmłodziła duńską monarchię

Marcjanna Maryszewska 22 kwietnia 2022 13:51

Wsparła ją mniej niż połowa duńskiego społeczeństwa, a żeby mogła przejąć obowiązki króla, zmieniono całą konstytucję. Dziś jest ulubienicą mediów w Danii, artystką i największą intelektualistką wśród panujących monarchów. Królowa Małgorzata II nie zamierza abdykować, w swoich planach uwzględniła za to... pogrzeb i zakup własnej trumny. Poznajcie władczynię bliżej!

Małgorzata II - zmiana konstytucji i śmierć Fryderyka IX 

W duńskiej rodzinie królewskiej 16 kwietnia 1940 roku - wówczas jako najstarsza córka przyszłego króla Danii - na świat przyszła Małgorzata. Jej ojciec zasiadł na tronie, gdy Małgorzata II miała siedem lat. Bardzo lubiany i ceniony przez duńską społeczność, był wybitnym dyrygentem i z dumą prezentował tatuaże, które zawdzięczał karierze w marynarce wojennej. Poddani nazywali go „Królem marynarzem”.

Gdy się urodziła, tron duński mogli objąć wyłącznie mężczyźni. Kiedy Małgorzata miała siedem lat i było wiadomo, że nie ma już szans na kolejnego potomka płci męskiej, rozpoczęto pracę nad zmianą konstytucji tak, aby córka króla mogła w przyszłości przejąć tron Danii. Parlament zaakceptował zmiany i Małgorzata oficjalnie została następczynią 27 marca 1953 roku w wieku trzynastu lat. 

Jej ślub miał miejsce 10 czerwca 1967 roku. Wybrankiem Małgorzaty II został francuski dyplomata Henri Marie Jean André de Laborde de Monpezat, który otrzymał tytuł księcia Danii. W małżeństwie jego i Małgorzaty nie działo się najlepiej, lecz pomimo tego doczekali się dwójki synów - następcą tronu jest starszy z nich, książę Fryderyk. 

Osiemnaste urodziny przyniosły Małgorzacie nowe obowiązki. Od tego momentu miała zastępować ojca, gdy ten był poza krajem lub jego stan nie pozwalał mu na wypełnianie swoich królewskich zobowiązań. Małgorzata II przejęła je całkowicie w dniu śmierci Fryderyka IX, 14 stycznia 1972 roku.

Czytaj też: Przez siedem dekad panowania królowa Elżbieta II tych dwóch błędów żałuje najbardziej

Fot. Splash News/EAST NEWS
Królowa Małgorzata II i książę Henryk z wizytą w Grenlandii, Lipiec 2015

Małgorzata II - „smarkula” zasiada na tronie Danii

Przed objęciem tronu Małgorzata II sowicie zadbała o swoją edukację. Rozwijała swoje umiejętności artystyczne oraz zdobywała wykształcenie wyższe nie tylko w kraju, ale również za granicą. Poszczycić się może paroma dyplomami na różnych kierunkach. Zatem królewskie obowiązki przejęła wyedukowana, umiejąca pięć języków władczyni. 

Zdawać by się mogło, że poddani będą zadowoleni ze swojej nowej królowej. Jednak ją czekało niełatwe zadanie, bowiem poparcie dla utrzymania duńskiej rodziny królewskiej wyraziło jedynie 42 proc. społeczeństwa. Nawet państwowi urzędnicy nie wierzyli, że 31-letnia wówczas Margrethe ocali kulejącą monarchię, a premier kraju nazwał ją „smarkulą".

Królowa Małgorzata II, 24.11.2021

Małgorzata II nie miała uroczystej intronizacji, jak to było w zwyczaju. Wstąpienie na tron nowej królowej zostało ogłoszone przez premiera z balkonu pałacu Christianborg. Następnego dnia władczyni odczytała „list otwarty”, w którym uczciła zmarłego ojca i poprosiła o zaufanie.

Mój umiłowany ojciec, a nasz król umarł i pogrążył nas w wielkiej żałobie (...) Brzemię, które nosił przez 25 lat, spoczywa teraz na moich barkach. Proszę Boga o pomoc i siłę niezbędną do tego, bym mogła godnie sprostać tej trudnej spuściźnie. Miłość i lojalność, jakie naród duński zawsze okazywał mojemu ojcu, stanowiły fundament jego królewskiej misji. Obym i ja została obdarzona takim zaufaniem, jakie żywiono wobec mego ojca. Usilnie o to proszę. Właśnie to zaufanie umożliwi mi wypełnianie misji królowej Danii. To będzie cel mojego życia i jemu poświęcę wszystkie moje siły” - napisała Małgorzata II.

Duńczycy przyjęli prośby Małgorzaty II, a zaufanie oraz poparcie dla nowej władczyni stopniowo rosło. Bardzo szybko udowodniła, że jest świetnie przygotowana do nowej roli i obowiązków. Odmłodziła najstarszą monarchię Europy, zyskała opinię najbardziej postępowej władczyni na świecie oraz wprowadziła tradycję publicznych audiencji. Była otwarta na swoich poddanych, a dwa razy w miesiącu przyjmowała w bibliotece pałacu Christiansborg tych, którzy chcieli z nią porozmawiać.

Zobacz także: Wielka Brytania. Książę Harry o konflikcie z Elżbietą II. Te słowa nie pozostawiają złudzeń!

Małgorzata II. Największa intelektualistka wśród monarchów zaplanowała swój pogrzeb i wybrała trumnę

Królowa Danii nie boi się poruszać osobistych spraw i problemów. Małgorzata II regularnie zapewnia swoich poddanych, że nie zamierza abdykować… Natomiast zaplanowała już swój pogrzeb, a nawet wybrała trumnę, którą dla królowej wykonano na specjalne zamówienie. Podobnie jak wcześniejsi władcy, miejscem pochówku obecnej władczyni będzie katedra w Roskilde. 

Zgodnie z tradycją w katedrze powinien spocząć również mąż Małgorzaty. Jednak zmarły w 2018 roku książę Henryk nie wyraził na to zgody. Oznajmił, że nie zamierza dostąpić tego zaszczytu po śmierci, skoro przez całe życie odmawiano mu tytułu króla, choć taka decyzja związana była z obowiązującym prawem.

Fot. NIVIERE/SIPA/EAST NEWS
Królowa Małgorzata II i książę Henryk na balkonie pałacu Amalienborg, 16.04.2016, Dania

Nie bez powodu zwie się ją największą intelektualistką wśród panujących monarchów. Gdy nie poświęca się wykonywaniu królewskich obowiązków, Małgorzata II oddaje się działaniom, o których większość by jej nawet nie podejrzewała. Nie tylko uczestniczyła w wykopaliskach m.in. w Egipcie i Sudanie, ale także zajmowała się projektowaniem kostiumów i scenografii do wielu spektakli. Ponadto napisała kilka książek, a także zilustrowała duńskie wydanie trylogii „Władca Pierścieni”. Natomiast sprawdzonym sposobem królowej na relaks jest haftowanie kap biskupich i ornat. Doczekała się dwóch synów - Joachima i Fryderyka, przyszłego następcy tronu Danii.

To, co dodatkowo wyróżnia królową Danii na tle innych monarchów, jest jej wzrost... Bowiem Małgorzata II mierzy aż 182cm!  

Czytaj także: Najlepiej ubrana księżna świata z niechlubną przeszłością. Kim jest duńska księżna Mary?

Królowa Małgorzata II, 50 lat panowania duńskiej królowej, 14.01.2022

Fot. PPE/Sipa USA/East News
Królowa Małgorzata II w Koege, 28.05.2019, Dania

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.