Co o nich wiemy?

Gabriela Czernecka 4 czerwca 2022 16:33

Królowa Elżbieta II tylko raz straciła głowę: dla księcia Filipa, swojego męża. Wspólnie doczekali się czwórki dzieci. Do niedawna najczęściej słyszeliśmy o księciu Karolu, następcy brytyjskiego tronu. W ostatnich latach jednak głośno zrobiło się także o dwóch jego braciach: księciu Andrzeju, który zamieszany jest w seksskandal oraz Edwardzie, który wiernie wspierał monarchię po śmierci księcia Filipa. Czym zajmują się synowie królowej Elżbiety? Poznajcie bliżej księcia Karola, księcia Andrzeja i hrabiego Edwarda!

Karol, Andrzej i Edward, czyli synowie Elżbiety II

Elżbieta II i Filip Windsorowie doczekali się czwórki dzieci. Oczywiście najwięcej mówi się o przyszłym następcy tronu, księciu Karolu. Niewielu jednak wie, że ma on dość liczne rodzeństwo. Książę Karol ma siostrę, Annę, którą już okrzyknięto najbardziej zbuntowaną księżniczką na świecie. Zawodowo Anna uprawia jazdę konną i udziela się charytatywnie. Książę Karol oprócz siostry, ma także dwóch młodszych braci: Andrzeja i Edwarda. 

Wychowywanie dzieci w rodzinie królewskiej

Dzieci Elżbiety II w dużej mierze nie były wychowywane przez nią. Obecność pełnoetatowej niani była podstawą. Nie była to jednak zwykła niania, ponieważ każda opiekunka, którą zatrudniono na dworze, musiała ukończyć prestiżową szkołę Norland College. Panie obowiązywała oczywiście pełna dyskrecja. Z każdym kolejnym pokoleniem Windsorów do mediów dociera jednak coraz więcej szczegółów dotyczących dzieciństwa arystokratów. Jakiś czas temu wyszło na jaw, że książę Karol panicznie bał się swojej pierwszej opiekunki, Helen Lightbody. Podobno w jej obecności aż sztywniał ze strachu. Mimo że nie podnosiła głosu, potrafiła umiejętnie nakłonić małego księcia do posłuchu.

Królowa Elżbieta II początkowo akceptowała surowe wychowanie niani, ale po półtora roku zatrudniła  inną - Mabel Anderson, która nieco życzliwiej podchodziła do małego Karola.  Choć książę po latach miło ją wspominał, do opieki nad synem Williamem zatrudnił Barbarę Barnes, znaną jako „uosobienie surowości i zasadniczości”. „Ja się jej boję, a co dopiero mój syn!”, skarżyła się wówczas Diana. 

Dzieci królowej Elżbiety II dorosły i dziś same podejmują decyzje dotyczące swoich pociech. Oczywiście królowa największy wpływ wywiera na księcia Williama - to on zaraz po Karolu ma szansę zostać kiedyś królem. Choć Elżbieta II jest dość powściągliwa w okazywaniu uczuć (nigdy nie robi tego publicznie, ale prywatnie również nie należy do osób otwartych), mówi się, że dla prawnuków (szczególnie księcia George'a i księżniczki Charlotte) zawsze znajduje czas. Co ciekawe, dzieci księcia Williama i księżnej Kate są wychowywane w inny sposób. Kate i William od samego początku chcieli, by ich dzieci wychowywane były w ciepłej i rodzinnej atmosferze, dlatego to oni pełnią funkcje wychowawcze, a niania służy im pomocą tylko w wyjątkowych sytuacjach. 

Czytaj też: Eleonora Austriaczka: „najsympatyczniejsza z Habsburżanek” i żona miernego króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego

Wielka porażka królowej Elżbiety II

Choć małżeństwo Elżbiety i Filipa wciąż trwa, trójka z czworga dzieci królowej zakończyło swoje małżeństwo romansem bądź rozwodem. Tylko Edward wytrwał w szczęśliwym związku małżeńskim. Niestety „niestałość w uczuciach” nadszarpnęła wizerunek monarchii, nad którym tak bardzo stara się czuwać Elżbieta II. Podobno traktuje to, jak swoją osobistą porażkę. Jak pisał jeden z biografów, dla królowej bardziej liczy się to, jak postrzegana jest monarchia niż osobiste szczęście jej lub członków jej królewskiej rodziny, w końcu, jak pisze biograf, sama „trwa w małżeństwie dziwniejszym od związku jej syna Karola”. 

Czym dziś zajmują się książę Karol, książę Edward i książę Andrzej? Co należy do ich obowiązków?

Synowie królowej Elżbiety II - co robi książę Karol?

Książę Karol jest następcą tronu brytyjskiego. Obecnie ma 73 lata i jest najdłużej oczekującym księciem na tron. Posiada wiele tytułów w tym: Jego Królewska Wysokość - książę Kornwalii, książę Zjednoczonego Królestwa, książę Karol książę Rothesay oraz książę Walii.  Jego dzieciństwo polegało na przygotowaniach do przejęcia tronu po mamie, Elżbiecie. Niewielu wie, że książę Karol z wykształcenia jest… archeologiem. Posiada dyplom ze specjalizacji historia wypraw krzyżowych.

A czym na co dzień zajmuje się książę Karol? Oprócz obowiązków narzuconych mu jako przyszłemu następcy tronu, Karol realizuje swoją największą pasje jaką jest…biznes ekologiczny. „Lepiej działać w zgodzie z przyrodą niż przeciwko niej”, lubi mawiać. Ma własną ekomarkę „Waitrose”, buduje ekofarmy, a jego biznes świetnie sobie radzi. Niektórzy nazywają to nawet „ekofilozofią księcia”, który choć wielokrotnie krytykowany za swoje zainteresowania, skrupulatnie je rozwija. 

Prywatnie jest mężem księżnej Camilli Parker Bowles, z którą romansował będąc jeszcze w związku małżeńskim z księżna Dianą. Para wzięła ślub w 2005 roku. Książę Karol ma dwóch synów z poprzedniego małżeństwa - księcia Williama i księcia Harry’ego. Obaj są pretendentami do tronu brytyjskiego. Książę William przejmie tron po swoim ojcu (jest drugi w kolejce). Co ciekawe, gdy książę Karol wstąpi na tron, księża Camilla nie będzie nosić tytułu Królowej. Camilla oficjalnie zostanie nazwana Jej Królewską Wysokością Księżną-Małżonką.

Zobacz także: Była żoną Króla Słońce, u jej stóp leżał świat. Jakie były losy królowej Marii Teresy?

Synowie królowej Elżbiety II - co robi książę Andrzej? 

Książę Andrzej to drugi syn królowej Elżbiety II. Jego szanse na zostanie królem są minimalne. Od 1986 roku posługuje się tytułem księcia Yorku. 23 lipca tego samego roku wziął ślub z Sarą Ferguson, z którą dziesięć lat później wziął rozwód. Ich związek rozpadł się przez częstą nieobecność księcia oraz sztywne zasady protokołu królewskiego. Plotki o rozstaniu pary wznieciły zdjęcia księżnej z Johnem Bryanem (jej doradcą finansowym), w dość dwuznacznej sytuacji.  Para choć jest po rozwodzie, wspólnie wychowuje dwie córki, księżniczkę Beatrice i księżniczkę Eugenię. 

Książę Andrzej świetnie zdawał sobie sprawę z tego, że jego szansę na zostanie królem są niewielkie, więc chętnie korzystał z uroków życia. Impreza pod tytułem „Dziwki i alfonsi” w Nowym Jorku czy zabawa na jachcie wśród pań topless - nic więc dziwnego, że przytknęła do niego łatka czarnej owcy. Lubi przeklinać i.. dawać drogie prezenty. Jednej ze swoich córek, Beatrycze, na 21. urodziny wręczył naszyjnik wysadzany diamentami, wart ponad 20 tys. funtów. Niedawno plotkowano, że książę Yorku ma romans z australijską wokalistką Kylie Minogue. Według brytyjskiej prasy brukowej kochankowie spędzili już za sobą kilka nocy, ale plotki do tej pory nie zostały potwierdzone. Od kilku lat zamieszany jest w seksskandal z nieletnimi. Nie pełni królewskich funkcji i nie reprezentuje królowej.

Synowie królowej Elżbiety II - co dziś robi hrabia Edward? 

Edward jest najmłodszym synem królowej Elżbiety II i księcia Filipa. Podobnie jak jego rodzeństwo, wychowywała go niania, a uczyła guwernantka. Od małego interesował się sportem i... aktorstwem. W 1987 roku zorganizował tzw. książęcą edycję telewizyjnego  konkurs „It's a Knockout”. Nie zostało to jednak dobrze odebrane, gdyż wielu ludzi uznało to za naruszenie godności rodziny królewskiej. Założył własną wytwórnię telewizyjną i w pełni poświęcił się pracy. Media wielokrotnie komentowały brak zainteresowania płcią przeciwną z jego strony. Gdy w 1999 roku wziął ślub z dyrektorką firmy public relations, Sophie Rhys-Jones, plotki ucichły.

Książę Edward od dnia ślubu nosi tytuł hrabiego Wessex. Wraz z żoną podjęli decyzję, że ich dzieci nie będą tytułowane zgodnie z prawem „Ich Królewskimi Wysokościami książętami Zjednoczonego Królestwa”, tak więc najstarszy syn posługuje się tytułem Wicehrabii Severn, a córka Louise posługuje się tytułem Lady. Hrabia Edward w ostatnich latach częściej udziela się publicznie. Najmłodszy syn monarchini udzielał jej wsparcia po śmierci księcia Filipa.  

Czytaj również: Księżniczka Amalia niedawno zrzekła się fortuny. Teraz ponownie zaskoczyła swoich rodaków

1/8
królowa Elżbieta II i książę Karol
Copyright @Fox Photos/Hulton Archive/Getty Images
1/8

królowa Elżbieta II i książę Karol

2/8
Synowie królowej Elżbiety II: książę Karol
Copyright @Hugo Burnand-Pool/Getty Images
2/8

książę Karol

3/8
Synowie królowej Elżbiety II
Copyright @Hulton-Deutsch Collection/CORBIS/Corbis via Getty Images
3/8

Królowa Elżbieta II z księciem Karolem i księżniczką Anną

4/8
królowa Elżbieta II i książę Andrzej
Copyright @Keystone/Hulton Archive/Getty Images
4/8

 królowa Elżbieta II i książę Andrzej w młodości

5/8
Synowie królowej Elżbiety II: książę Andrzej
Copyright @Mark Richards - WPA Pool / Getty Images
5/8

książę Andrzej

6/8
królowa Elżbieta II i hrabia Edward
Copyright @Tim Graham Photo Library via Getty Images
6/8

królowa Elżbieta II i hrabia Edward

7/8
Synowie królowej Elżbiety II: hrabia Edward
Copyright @Dan Mullan/Getty Images
7/8

hrabia Edward

8/8
Synowie królowej Elżbiety II
Copyright @Central Press/Getty Images
8/8

Synowie królowej Elżbiety II

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.