Katie Holmes i Suri Cruise
Fot. Jackson Lee / SplashNews.com/East News
Z życia gwiazd

Rozwód, ucieczka z sekty i nowe życie. Jak potoczyły się losy Katie Holmes i jej córki Suri Cruise?

„Musisz podporządkować się całej scjentologii”

Marta Nawacka 18 grudnia 2022 19:00
Katie Holmes i Suri Cruise
Fot. Jackson Lee / SplashNews.com/East News

Katie Holmes i Tom Cruise stanowili jedną z najpiękniejszych par w Hollywood. Wydawało się, że aktorską parę połączyła miłość jak z bajki, jednak nikt tak naprawdę nie zdawał sobie sprawy, co rzeczywiście dzieje się za zamkniętymi drzwiami... Dla Katie „książę z bajki" okazał się prawdziwym koszmarem. Musiała użyć podstępu, by ratować siebie oraz małą córeczkę i wydostać się z sekty.

[ostatnia aktualizacja tekstu 18.12.2023]

Katie Holmes i Tom Cruise – bajkowa miłość okazała się koszmarem

23 maja 2005 roku Tom Cruise gościł w „The Oprah Winfrey Show”. Tam wykrzyczał „kocham ją!” mając na myśli Katie Holmes. Dla młodej kobiety aktor był spełnieniem jednego z jej nastoletnich marzeń, kiedy zauroczona Tomem ozdabiała pokój plakatami z jego wizerunkiem. Drugim było zrobienie kariery w Hollywood.

Marzenie Katie z czasem się spełniło. Kiedy zakochani spacerowali po ulicach Rzymu, nic nie zapowiadało, że wyśniony związek stanie się dla niej toksyczną pułapką. Tom oświadczył się jej w Paryżu, urodziła im się córeczka – Suri, a para powiedziała sobie sakramentalne „tak” we włoskim Bracciano. Nieświadoma wagi swojej decyzji aktorka kilka miesięcy wcześniej postanowiła, tak jak jej mąż, zostać scjentolożką. Według sekty idealnie nadawała się na żonę Toma Cruise'a.

Z czasem kobieta zaczęła chudnąć i milknąć. Dziennikarze od razu podsumowali, że przynależność do sekty zgotowała jej całkowite „pranie mózgu”. „To nie tak, że musisz tylko podobać się swojemu mężowi – musisz podporządkować się całej scjentologii”, mówiono jej. Mąż odciął Katie Holmes od rodziny i przyjaciół oraz na każdym kroku kontrolował wszystko, co robiła. Tygodniami nie wychodzili z domu. Według niektórych źródeł, gdy była w ciąży, aktor kupił swój własny aparat do USG, bo twierdził, że nie ufa lekarzom. Prawdopodobnie razem z nimi mieszkała także inna para scjentologów, aby sprawować większą kontrolę nad nią i ich córką oraz wychowywać Suri w duchu zasad panujących w sekcie.

Zobacz także: Wcześniej walczył o puchar świata, dziś walczy o zdrowie. Tomasz Gollob o życiu po wypadku

Katie Holmes i Tom Cruise, 2005 New York
Fot. EVERETT COLLECTION/EAST NEWS

Katie Holmes i Suri Cruise – ucieczka z sekty

Katie nie potrafiła zaakceptować zasad panujących wśród scjentologów. Zaczęła także zauważać, że miłość ze strony jej męża nie jest szczera i prawdziwa. Wszystko było na pokaz. „Nigdy nie widziałem między nimi prawdziwej bliskości. Za Tomem trudno nadążyć, nie poświęcał on też czasu ani Katie, ani ich córce”, mówił Bernard Tighe, były ochroniarz Toma Cruise'a magazynowi New Idea. W 2010 roku Katie Holmes zaczyna usuwać się w cień.

Aż w końcu następuje przełom. Pewnej nocy Katie bierze córkę na ręce i po raz ostatni wychodzi z domu. Ani ona, ani Suri nie zamierzają więcej do niego wracać. Plan ucieczki musiała opracowywać od dawna. Po kryjomu pisała wiadomości do bliskich, udało jej się wynająć mieszkanie oraz ochroniarzy, którzy mieli strzec ich bezpieczeństwa. Z pomocą ojca – prawnika – Katie Holmes składa pozew o rozwód i wydaje się, że wreszcie będzie mogła uwolnić się z koszmaru. Podczas rozprawy decyduje się jednak przemilczeć pewne kwestie w trosce o dobro córki. „Najważniejsze jest dobro Suri”, podkreśla.

Nowy adres aktorki i Suri znają tylko jej rodzice. Po sześciu latach od ślubu Katie Holmes w końcu może odetchnąć z ulgą i cieszyć się wolnością oraz bezpieczeństwem swoim i córki. Według jednego z wielu zapisów, które Tom Cruise wynegocjował podczas rozwodu, przez 5 lat nie wolno jej było spotykać się z żadnym mężczyzną.

Dzisiaj Tom Cruise układa sobie życie z aktorką Hayley Atwell, którą poznał na planie 7. części filmu Mission Impossible. Z kolei Katie Holmes tworzy szczęśliwy związek z restauratorem Emilio Vitolo. Córka aktorskiej pary, Suri, ma już 17 lat i razem z mamą mieszka w Nowym Jorku. Nastolatka staje się coraz bardziej podobna do swojej rodzicielki. Z ojcem nie ma żadnego kontaktu. Przez sektę obie zostały uznane za osoby niepożądane, a scjentolodzy nie mogą widywać się z ludźmi, którzy ją opuścili. Gwiazdor zobowiązał się, że będzie co roku przekazywał na córkę alimenty w wysokości 400 tysięcy dolarów.

O rodzinie znowu zrobiło się głośno za sprawą doniesień mediów, według których Tom Cruise nie widział się z córką od dziesięciu lat. Komunikowali się jedynie przez telefon bądź rozmowy wideo. „Suri jest naturalnie bardzo ciekawa swojego ojca i błaga Katie, aby pozwoliła jej się z nim spotkać. Jest to tak sprzeczne z każdym instynktem Katie, że wzbrania się powiedzieć tak. W rzeczywistości Suri jest wystarczająco dorosła, by podejmować własne decyzje", mówił informator New Idea.

Katie udało się znaleźć w sobie siłę i odwagę na to, by przerwać koszmar i się z niej uwolnić. Stała się ikoną i wzorem dla wszystkich kobiet, które wydostały się, albo próbują się wydostać z toksycznych związków oraz trudnych relacji. Zobacz, jak obecnie wygląda Suri Cruise.  

Czytaj też: Szymon Hołownia i jego żona rzadko chodzą na randki. Mają konkretny powód

Suri Cruise, Nowy Jork, 29.07.2021 rok
Fot. Robert O'Neil / SplashNews.com/East News

Suri Cruise, Nowy Jork, 29.07.2021 rok

Katie Holmes, Suri Cruise, Nowy Jork, 13.08.2021 rok
Fot. Robert O'Neil / SplashNews.com/East News
Katie Holmes, Suri Cruise, Nowy Jork, 13.08.2021 rok

Katie Holmes i Suri Cruise
Fot. Felipe Ramales / SplashNews.com/East News
Katie Holmes, Suri Cruise, Nowy Jork, 09.08.2021 rok

Fot. Backgrid/East News
Suri Cruise, córka Katie Holmes i Tom Cruise, Nowy Jork, 03.03.2022

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.