Katie Holmes i Suri Cruise, 2021 New York
Fot. Backgrid/East News
Z życia gwiazd

Rozwód, ucieczka z sekty i nowe życie. Jak potoczyły się losy Katie Holmes i jej córki Suri Cruise?

„Musisz podporządkować się całej scjentologii”

Marta Nawacka 12 sierpnia 2021 19:47
Katie Holmes i Suri Cruise, 2021 New York
Fot. Backgrid/East News

Katie Holmes i Tom Cruise stanowili jedną z piękniejszych par Hollywood. Wydawać by się mogło, że to miłość jak z bajki, jednak nikt tak naprawdę nie wiedział, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami. „Bajkowy książę” okazał się dla aktorki prawdziwym koszmarem. By ratować siebie i córkę oraz wydostać się z sekty, kobieta musiała użyć podstępu...

Katie Holmes i Tom Cruise – bajkowa miłość okazała się koszmarem

23 maja 2005 roku Tom Cruise gościł w „The Oprah Winfrey Show”. Tam wykrzyczał „kocham ją!” mając na myśli Katie Holmes. Dla młodej kobiety aktor był spełnieniem jednego z jej nastoletnich marzeń, kiedy zauroczona Tomem ozdabiała pokój plakatami z jego wizerunkiem. Drugim było zrobienie kariery w Hollywood.

Marzenie Katie z czasem się spełniło. Kiedy zakochani spacerowali po ulicach Rzymu, nic nie zapowiadało, że wyśniony związek stanie się dla niej toksyczną pułapką. Tom oświadczył się jej w Paryżu, urodziła im się córeczka – Suri, a para powiedziała sobie sakramentalne „tak” we włoskim Bracciano. Nieświadoma wagi swojej decyzji aktorka kilka miesięcy wcześniej postanowiła, tak jak jej mąż, zostać scjentolożką. Według sekty idealnie nadawała się na żonę Toma Cruise'a.

Z czasem kobieta zaczęła chudnąć i milknąć. Dziennikarze od razu podsumowali, że przynależność do sekty zgotowała jej całkowite „pranie mózgu”. „To nie tak, że musisz tylko podobać się swojemu mężowi – musisz podporządkować się całej scjentologii”, mówiono jej. Mąż odciął Katie Holmes od rodziny i przyjaciół oraz na każdym kroku kontrolował wszystko, co robiła. Tygodniami nie wychodzili z domu. Według niektórych źródeł, gdy była w ciąży, aktor kupił swój własny aparat do USG, bo twierdził, że nie ufa lekarzom. Prawdopodobnie razem z nimi mieszkała także inna para scjentologów, aby sprawować większą kontrolę nad nią i ich córką oraz wychowywać Suri w duchu zasad panujących w sekcie.

Zobacz także: Tom Cruise wycofa się ze scjentologii? Zachodnie media sugerują, że zrobi to dla nowej partnerki

Katie Holmes i Tom Cruise, 2005 New York
Fot. EVERETT COLLECTION/EAST NEWS

Katie Holmes i Suri Cruise – ucieczka z sekty

Katie nie potrafiła zaakceptować zasad panujących wśród scjentologów. Zaczęła także zauważać, że miłość ze strony jej męża nie jest szczera i prawdziwa. Wszystko było na pokaz. „Nigdy nie widziałem między nimi prawdziwej bliskości. Za Tomem trudno nadążyć, nie poświęcał on też czasu ani Katie, ani ich córce”, mówił Bernard Tighe, były ochroniarz Toma Cruise'a magazynowi New Idea. W 2010 roku Katie Holmes zaczyna usuwać się w cień.

Aż w końcu następuje przełom. Pewnej nocy Katie bierze córkę na ręce i po raz ostatni wychodzi z domu. Ani ona, ani Suri nie zamierzają więcej do niego wracać. Plan ucieczki musiała opracowywać od dawna. Po kryjomu pisała wiadomości do bliskich, udało jej się wynająć mieszkanie oraz ochroniarzy, którzy mieli strzec ich bezpieczeństwa. Z pomocą ojca – prawnika – Katie Holmes składa pozew o rozwód i wydaje się, że wreszcie będzie mogła uwolnić się z koszmaru. Podczas rozprawy decyduje się jednak przemilczeć pewne kwestie w trosce o dobro córki. „Najważniejsze jest dobro Suri”, podkreśla.

Nowy adres aktorki i Suri znają tylko jej rodzice. Po sześciu latach od ślubu Katie Holmes w końcu może odetchnąć z ulgą i cieszyć się wolnością oraz bezpieczeństwem swoim i córki. Według jednego z wielu zapisów, które Tom Cruise wynegocjował podczas rozwodu, przez 5 lat nie wolno jej spotykać się z żadnym mężczyzną.

Dzisiaj Tom Cruise układa sobie życie z inną aktorką. Katie Holmes tworzy szczęśliwy związek z restauratorem Emilio Vitolo. Suri ma już 15 lat. Nastolatka staje się coraz bardziej podobna do swojej mamy, a z ojcem nie ma kontaktu. Przez sektę obie zostały uznane za osoby niepożądane, a scjentolodzy nie mogą widywać się z ludźmi, którzy ją opuścili. Katie udało się znaleźć w sobie siłę i odwagę na to, by przerwać koszmar i się z niej uwolnić. Stała się ikoną i wzorem dla wszystkich kobiet, które wydostały się, albo próbują się wydostać z toksycznych związków oraz trudnych relacji.  

Czytaj też: Córka Katie Holmes i Toma Cruise’a skończyła 15 lat! Jak teraz wygląda Suri?

Katie Holmes i Suri Cruise
Fot. Felipe Ramales / SplashNews.com/East News

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.