Księżniczka Ingrid Alexandra, księżniczka Amalia
Fot. Patrick van Katwijk/WireImage, Rune Hellestad/ Getty Images
VIVA! Tylko u nas

Księżniczki, które zostaną królowymi. Poznajcie przyszłe monarchinie!

To one zasiądą na europejskich tronach

Marcjanna Maryszewska 8 sierpnia 2022 15:36
Księżniczka Ingrid Alexandra, księżniczka Amalia
Fot. Patrick van Katwijk/WireImage, Rune Hellestad/ Getty Images

Wśród rodzin królewskich z całego świata nie brakuje księżniczek, które kiedyś zasiądą na tronie w swoim kraju. Dziewczynki od małego przygotowuje się do przyszłych obowiązków związanych z dzierżeniem władzy. Jedną z najpopularniejszych europejskich następczyń tronu jest 10-letnia Stella ze Szwecji, która cieszy się wielką sympatią nie tylko w swojej ojczyźnie. Które z dziewcząt także któregoś dnia zostaną królowymi? 

Księżniczka Norwegii wielką pasjonatką sportu

Ingrid Aleksandra jest córką księcia koronnego Norwegii Haakona, oraz jego żony, księżnej Mette-Marit. W tym roku 21 stycznia księżniczka wkroczyła w pełnoletność. Będzie pierwszą kobietą na norweskim tronie od 1412 roku! Do królewskich obowiązków przygotowuje się od najmłodszych lat - miała zaledwie 4 miesiące, gdy odbyła swoją pierwszą zagraniczną podróż na Islandię wraz z rodzicami. W 2016 roku brała udział w chrzcinach statku badawczego, a dwa lata później uczestniczyła w dyplomatycznej wizycie księcia Williama i księżnej Kate.

Od 2019 roku Ingrid Aleksandra rozpoczęła naukę w gimnazjum Uranienborg. Wolny czas poświęca na swoje największe hobby - sport. Księżniczka nie ogranicza się do jednej dyscypliny. Pasjonuje się surfingiem, kickboxingiem i jazdą na nartach. Podczas wyjazdów na stok towarzyszą jej ochroniarze, a ona sama przyznała, że… najszczęśliwsza jest, gdy uda się zgubić ich w lesie! Na takie wyznanie zdobyła się podczas wywiadu z okazji 18. urodzin.

Ponadto księżniczka niewiele różni się od innych dziewcząt w swoim wieku. Nie przepada za porankami, które sprzyjają kłótniom z rodziną. W wakacje zaś podjęła się pracy w restauracji jako kelnerka, a wszystko dlatego, aby mieć pieniądze… na jedzenie! Nie zastanawiała się również nad tym, co będzie robić w przyszłości, choć mama pcha ją ku zdobyciu wykształcenia lekarza.

Czytaj także: Swoje królewskie pochodzenie zataił przed ukochaną. Historia następcy tronu Danii i „Kopciuszka z Australii"

Księżniczka Ingrid Alexandra, Oslo, Norwegia, 20.01.2022 rok
Fot. Rune Hellestad/ Getty Images
Księżniczka Ingrid Alexandra, Oslo, Norwegia, 20.01.2022 

Eleonora II. Zapracowana księżniczka Hiszpanii

Filip VI i królowa Letycja doczekali się dwóch córek, i to starsza z nich zasiądzie w przyszłości na hiszpańskim tronie jako Eleonora II. Będzie pierwszą monarchinią od czasów Izabeli II, czyli już blisko 150 lat. Pełne imię księżniczki to Leonor de Todos los Santos de Borbón y Ortiz, urodziła się 31 października 2005 roku, i od lat bardzo poważnie przygotowuje się do swojej przyszłej roli na hiszpańskim dworze królewskim.

W maju 2014 roku odbyła pierwszą oficjalną wizytę królewską do bazy San Javier w Murcji. Cztery lata później zaś wygłosiła swoją pierwszą oficjalną przemowę z okazji 40-lecia konstytucji oraz swoich 13. urodzin! Natomiast w marcu 2021 roku poprowadziła po raz pierwszy publiczną uroczystość, związaną z obchodami 30. rocznicy powstania Instytutu Cervantesa. Zapracowana księżniczka ochrzciła również w Kartagenie najnowocześniejszą na świecie łódź podwodną.

Eleonora II cieszy się wielkim uznaniem wśród poddanych, co udowadnia ubiegłoroczna ankieta poświęcona analizie popularności członków hiszpańskiej rodziny królewskiej. Przyszła monarchini zajęła szlachetne trzecie miejsce! Wyprzedzili ją jej ojciec i babcia, królowa Zofia.

Zobacz: Księżna Diana padła ofiarą manipulacji i oszustwa. Książę William zabrał głos w tej sprawie

Księżniczka Holandii. Swoją decyzją zaimponowała Holendrom

Księżniczka Amalia jest najstarszą córką króla Wilhelma-Aleksandra i królowej Maksymy. Urodzona 7 grudnia 2003 roku w Hadze, została następczynią tronu Holandii w wieku dziesięciu lat, gdy abdykowała jej babcia, królowa Beatrycze. Księżniczka jest wszechstronnie uzdolniona. Nie tylko uwielbia jazdę konną i hokeja, ale również uwielbia śpiewać i grać na fortepianie. Pasję do muzyki odziedziczyła po mamie. Jest drugą księżniczką, która zatrudniła się jako kelnerka. Pracę w kawiarni godziła z nauką w szkole.

Księżniczka Amalia zdobyła uznanie mieszkańców Holandii po tym, jak zrzekła się swojego apanażu, który przysługiwał jej z tytułu przynależności do holenderskiej rodziny królewskiej. Decyzja została przekazana w liście premierowi. Wytłumaczyła, że nie będzie pobierać apanażu wartego ok. 1,6 mln euro, dopóki nie zacznie pełnić królewskich obowiązków. Ten gest docenili Holendrzy, choć pojawiły się głosy, że był to element gry politycznej związanej z malejącym poparciem dla monarchii w Holandii.

Przed 18. urodzinami księżniczki Amalii ukazała się jej biografia. Następczyni tronu zdobyła się na szczerość i na łamach publikacji wyznała, że nie jest gotowa aby zostać królową. Dlatego zwróciła się do swojej matki z prośbą, aby to ona sprawowała władzę, gdyby jej ojciec nieoczekiwanie zmarł.

Sprawdź również: Księżniczka Charlotte kiedyś kochała kucyki, teraz pasjonuje ją sport. Jaka dyscyplina jest jej ulubioną?

Księżniczka Amalia, Holandia, Haga, 16.07.2021 rok
Fot. Patrick van Katwijk/WireImage
Księżniczka Amalia, Holandia, Haga, 16.07.2021 rok

Księżniczka Elżbieta. Pierwsza przyszła królowa w historii Belgii

Od 2013 roku jest następczynią tronu Belgii po swoim tacie, królu Filipie I, a ponadto już nosi tytuł księżnej Brabancji. O jej wyjątkowości stanowi fakt, iż księżniczka Elżbieta będzie pierwszą królową w historii tego kraju! Urodzona 25 października 2001 roku, jest poliglotką - mówi po niderlandzku, francusku, niemiecku i angielsku. W 2020 roku ukończyła szkolenie kadetów w Królewskiej Akademii wojskowej i otrzymała błękitny beret.

Rodzice od lat przygotowują księżniczkę do objęcia tronu Belgii i nowych obowiązków. Pierwsze wystąpienie miało miejsce w 2011 roku, gdy przyszła królowa miała zaledwie dziesięć lat. Otworzyła Szpital Dziecięcy im. Księżnej Elżbiety w Gent, przemawiając w języku niderlandzkim. W październiku 2014 wygłosiła oficjalną mową upamiętniającą I wojnę światową. Uczyniła to w każdym języku, który obowiązuje w Belgii. Zaś pięć lat później wyjechała do Kenii wraz ze swoją mamą, aby wziąć udział w misji humanitarnej w Kenii, którą zorganizowało UNICEF. 

Księżniczka nie przejmie poważniejszych obowiązków przed zakończeniem edukacji, ale stara działać się na własną rękę. Jest zapaloną wolontariuszką w licznych organizacjach non-profit, które wspierają osoby bezdomne, starsze i niepełnosprawne. Pomaga również dzieciom, które zmagają się z trudnościami w nauce.

Prywatnie księżniczka Elżbieta ma wiele pasji, a czas wolny poświęca jeździe na nartach, grze w tenisa, pływaniu, żonglerce i nurkowaniu! Lubi spacerować i czytać książki, a na dodatek jest doskonałą kucharką oraz wzorową córką i siostrą. Choć na co dzień woli ubierać się swobodnie, tak na oficjalnych wyjściach zawsze prezentuje się olśniewająco! Jej doskonałe wyczucie stylu zostało docenione, gdy w 2020 roku znalazła się na liście najlepiej ubranych księżniczek świata. Ranking przygotowała redakcja brytyjskiej edycji magazynu „Vouge”. 

Czytaj również: Oto 9 trendów modowych, które wylansowała księżna Diana, a które dziś robią furorę!

Źródło: Plejada.pl

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA SKRZYNECKA I MARCIN ŁOPUCKI o tym, jak przez 15 lat budowali związek, w który weszli z bagażem doświadczeń. JERZY STUHR: odszedł legendarny polski aktor. Jaki był na scenie i poza nią? PAT BOGUSŁAWSKI święci triumfy jako reżyser ruchu na pokazach mody światowych projektantów. HALINA FRĄCKOWIAK: charyzmatyczna piosenkarka niezwykle szczerze opowiada o 60 latach kariery.