Fot. Miguel Tovar/LatinContent via Getty Images
królewskie życie

Swoje królewskie pochodzenie zataił przed ukochaną. Historia następcy tronu Danii i „Kopciuszka z Australii"

To gotowy scenariusz na film!

Marcjanna Maryszewska 5 sierpnia 2022 19:10
Fot. Miguel Tovar/LatinContent via Getty Images

Historia miłości duńskiej pary to słynna historia o Kopciuszku w prawdziwym świecie. Nie bez powodu w taki sposób okrzyknięto Marię Donaldson - zwykłą dziewczynę, która zdobyła serce księcia Fryderyka, pierwszego w kolejce do tronu Danii. Od ponad dwóch dekad tworzą szczęśliwy związek, doczekali się gromadki dzieci, a przede wszystkim - są w sobie szaleńczo zakochani! 

Książę Fryderyk i księżna Maria. Historia miłości

Poznali się przy okazji igrzysk olimpijskich w Sydney w 2000 roku. Z racji sportowego wydarzenia starszy syn królowej Małgorzaty II przybył do Australii w towarzystwie księcia Mikołaja z Grecji oraz księżniczki Marty Luizy z Norwegii. Razem z nimi udał się 16 września do modnego, australijskiego klubu Inn Slip. I znanego z niestałości w uczuciach księcia właśnie w tym miejscu dosięgła strzała amora…

Beatrice Tarnowski, będąca dobrą znajomą towarzysza księcia, zabrała ze sobą kilka koleżanek. Na imprezę w klubie przybyła między innymi Maria Donaldson - skromna i radosna 28-latka, która od razu wpadła w oko cztery lata starszemu Fryderykowi. Nie chcąc, aby dziewczyna oceniała go przez pryzmat pochodzenia, przedstawił się jako… Fred z Danii. Para bardzo szybko znalazła wspólny język, a resztę nocy spędzili w swoim towarzystwie. 

Dopiero na następny dzień Maria została uświadomiona przez znajomych, kto dotrzymywał jej towarzystwa przez cały wieczór. Zauroczona następcą tronu Danii postanowiła jednak kontynuować znajomość z przystojnym księciem. Para utrzymywała kontakt telefoniczny, pisali do siebie romantyczne e-maile, a Fryderyk zakończył w międzyczasie swój związek ze stylistką Dettiną Odum.

Niedługo później ponownie wybrał się do Australii, aby odwiedzić ukochaną Marię. Szybko doszli do wniosku, że są dla siebie stworzeni. Wybranka Fryderyka postanowiła przeprowadzić się w 2001 roku do Europy, podejmując początkowo pracę w Paryżu. Już niedługo później mieszkała w Danii i oficjalnie została dziewczyną księcia.

Czytaj także: Artystyczna dusza, plany na pogrzeb i 182cm wzrostu. Oto królowa Małgorzata II

Książę Fryderyk, księżna Maria Donaldson, 2015.03.26

Fot. Rodrigo Reyes Marin/AFLO/EAST NEWS

Zaręczyny i ślub księcia Fryderyka i księżnej Marii

W kuluarach mówiono, że ojciec Fryderyka nie był początkowo zachwycony decyzją syna oraz faktem, że ten planował wziąć ślub z dziewczyną z ludu. Jednak po pierwszym spotkaniu z Marią zmienił swoje nastawienie. Wybrance księcia udało się wkupić w łaski swoich przyszłych teściów. Po aprobacie rodziców księcia para zaczęła pojawiać się razem publicznie. Mieszkańcy Dani byli wprost zachwyceni sympatyczną Marią, ona zaś zaczęła systematycznie uczyć się ich języka. 

Zaręczyny pary ogłoszono w październiku 2003 roku. Fryderyk uklęknął przed Marią podczas romantycznej wycieczki po Rzymie. „Nie możesz powiedzieć "nie", po prostu powiedz "tak, usłyszała jego wybranka. Jednak ślub z księciem wymagał niemałych poświęceń… Maria musiała zrzec się australijskiego i brytyjskiego obywatelstwa oraz wstąpić do Kościoła Luterańskiego. 

Czytaj także: Książę Feliks z Danii idzie w ślady brata. Zamiast zostać żołnierzem, wybrał karierę w modelingu

Piękna ceremonia miała miejsce 14 maja 2004 roku. „Kopciuszek z Australii” i następca tronu Danii stanęli razem na ślubnym kobiercu. W suknię panny młodej wszyty został pierścionek jej zmarłej mamy, a w prezencie od teściów otrzymała tiarę. Podczas weselnego przyjęcia książę Fryderyk wygłosił poruszającą przemowę.

Od dzisiaj Maria należy do mnie i ja należę do niej. To zdanie to o wiele więcej niż tylko słowa. To oznacza koniec okresu wolności, prób i błędów, gdzie odpowiedzialnym byłem tylko za siebie. Zdanie ma również drugą stronę, która dopiero się rozpoczyna. Dla mnie oznacza to odpowiedzialność, zaufanie i dzielenie. (...) Kocham ją i będę ją chronić z całego serca. Zrobię co w mojej mocy, aby czuła się pewnie w domu, w swoim nowym kraju”, mówił podczas wystąpienia. Wkrótce potem zakochani wyjechali na miesiąc miodowy do Afryki.

Książę Fryderyk, księżna Maria Donaldson, 2021.10.26

Fot. Lindblom Stefan/Stella Pictures/ABACA/Abaca/East News

Książę Fryderyk i księżna Maria. Dzieci, życie prywatne

Dziś książęca para mieszka razem z pokaźną gromadką pociech pod Kopenhagą, w pałacu Amalienborg. Książę Fryderyk i księżna Maria zostali rodzicami czwórki dzieci: 17-letniego Chrystiana, 15-letniej Izabeli oraz 11-letnich bliźniąt - Józefiny i Wincentego.

ZOBACZ: Duńska rodzina królewska: Kim są księżniczka Józefina i książę Wincenty? 

Rodzina bardzo ceni sobie czas, który spędza w swoim towarzystwie. Wspólnie jedzą obiady, jeżdżą na zakupy, a do jednych z ich ulubionych aktywności należą wycieczki rowerowe. „Staramy się dać naszym dzieciom normalne dzieciństwo, ale również w tym samym czasie uświadamiamy im, kim są i co znaczą w tradycji i historii”, tłumaczyła Maria w jednym z wywiadów.

W tym roku minęło osiemnaście lat od ślubu Fryderyka i Marii. Do dziś uznaje się ich za najlepiej dobraną i kochającą parę na duńskim dworze - oraz bez wątpienia jedną ze szczęśliwszych pośród europejskich royalsów. 

Sprawdź również: Nie tylko książę George. Oto 10 królewskich dzieci, którzy kiedyś zostaną królami lub królowymi! 

Źródło: Fakt.pl, Plejada.pl

Książę Fryderyk, księżna Maria, 11.11.2013

Fot. Miguel Tovar/LatinContent via Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.