KRÓLEWSKI ŚLUB

Z królewskim protokołem na bakier, czyli te zasady złamano na ślubie Harry'ego i Meghan!

Jest ich całkiem sporo...

Gabriela Czernecka 21 maja 2018 11:58

Za nami ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle. To wydarzenie śledziły miliony ludzi na całym świecie. Nie obyło się bez momentów pełnych czułości i wzruszeń, ale i ...skandali! Podczas tego ślub wielokrotnie złamano protokół królewski. To odstępstwo od obowiązujących od lat zasad nie jest jednak zbyt wielkim zaskoczeniem. To tylko potwierdzenie tego, w jakim kierunku zmierza rodzina królewska. Ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle to próba ocieplenia wizerunku i powiew świeżości w stronę zardzewiałej monarchii. 

Ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle: protokół królewski

Ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle śledziły media i widzowie na całym świecie. Nic dziwnego, że wielu dopatrzyło się kilku spektakularnych wpadek - zaczynając od gości, którzy nie dostosowali się do listy zasad, którą otrzymali kilka dni przed ślubem. Gości zaproszonych na ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle obowiązywała lista, składająca się z 7 stron (!), na której mieli zapisane m.in. to, jak powinni ubrać się na tę uroczystość. Panowie mieli mieć na sobie frak, garnitur bądź mundur (ale bez odznaczeń), z kolei panie miały mieć sukienkę dzienną (taką, która zakrywa kolana bądź taką, sięgającą długości kolan) oraz kapelusz bądź toczek. 

O ile panowie zastosowali się do tej zasady i żaden z nich w ten sposób nie złamał protokołu królewskiego, o tyle niektóre z pań odrobinę nagięły obowiązujące zasady. Z krytyką spotkała się stylizacja Victorii Beckham, którą uznano za zbyt żałobną. Na szczęście sukienka nie była czarna (na ślub królewski nie wypada mieć ciemnej sukienki), ale projektantka zaszalała z butami, które przykuwały uwagę (zobaczycie je tutaj>>).

Wpadkę na ślubie Harry'ego i Meghan Markle zaliczyła także była dziewczyna Harry'ego. Chelsy Davy. Na ślub byłego ukochanego założyła granatową sukienkę z bolerkiem, która okazała się być... za krótka. Kreacje zbyt krótkie założyły także żona Idrisa Elby, ale i księżniczka Eugenia (!), która 12 października 2018 roku stanie na ślubnym kobiercu (o tym więcej tutaj>>). Co niektórzy zwrócili także uwagę na to, że królowa Elżbieta II również nie najlepiej wybrała swoją stylizację. Dlaczego? Kolor zielony na ślubie przynosi pecha w Wielkiej Brytanii, ale wątpimy, by królowa swoją kreacją planowała przekazać mediom taką wiadomość (zobacz zdjęcie tutaj>>).

Znawcy protokołu królewskiego zwrócili także uwagę na to, że nie wszyscy panowie wiedzieli, jak zachować się podczas oczekiwania na parę młodą. George Clooney i David Beckham przechadzali się w towarzystwie rodziny królewskiej z rękami w kieszeni (tu zobaczysz zdjęcia>>).

Ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle: broda księcia Harry'ego

Ten temat poruszano jeszcze przed ślubem. Pojawiły się nawet zakłady, czy książę Harry pozbędzie się brody przed ślubem czy nie. Wszystko wyjaśniło się w sobotę, pytanie tylko, czy książę Harry złamał protokół? Protokół może nie, ale tradycję na pewno. Żołnierz w mundurze musi być krótko ostrzyżony i mieć idealnie gładką twarz. Skoro Harry formalnie jest generałem marynarki, wystąpił na ślubie w mundurze, powinien zgolić brodę. Książę jednak jedynie ją przystrzygł…

Królowa nie była z tego powodu zadowolona, poza tym, to pierwszy taki przypadek w historii. Wielu podkreśla jednak, że Harry jako wojskowy niebędący w czynnej służbie nie podlega już regulaminom, inniz kolei twierdzą, że regulamin obowiązuje bez względu na to, czy jest w wojsku czy nie. Jedno jest pewne - ogolenia brody od księcia Harry’ego oczekiwała królowa (więcej informacji tutaj>>).

Ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle: kto złamał królewski protokół?

Dla wielu był to jeden z najpiękniejszych gestów, jakie wykonali zakochani - Harry i Meghan przez cały czas trzymali się za ręce! Widać było, że w tym wyjątkowym, ale i bardzo stresującym dniu, wzajemnie się wspierali. Nie do końca podoba się to jednak ekspertom od protokołu, którzy twierdzą, że para oczywiście mogła okazywać sobie uczucia, ale nie "aż tak". Jest to jednak tylko drobne odstąpienie od obowiązujących zasad, więc wielu przymyka na to oko. W końcu w takim dniu okazywanie uczuć jest jak najbardziej wskazane! (więcej tutaj>>).

Za drobniejsze wpadki uważa się choćby ciągłe rozmawianie księcia Karola podczas ceremonii czy brak elementów koronki na sukni ślubnej Meghan (był jedynie na welonie, a tej tradycji przestrzegały jak dotychczas wszystkie panny młode). Co jeszcze? Zobaczcie w naszej galerii, kto złamał królewski protokół lub nagiął zasady obowiązujące podczas ślubów w rodzinie królewskiej!  

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA stara się żyć eko, ale mówi: „Popełnianie błędów to historia mojego życia. Słynny himalaista PIOTR PUSTELNIK długo wierzył, że zmiany klimatyczne są dziełem natury. Mylił się. EWA ZGRABCZYŃSKA, uratowała tygrysy, teraz ma nową misję. GRETA THUNBERG – świat wreszcie uwierzył młodej aktywistce.