KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Z królewskim protokołem na bakier, czyli te zasady złamano na ślubie Harry'ego i Meghan!

Para powiedziała sobie tak dwa lata temu

Gabriela Czernecka 19 maja 2020 12:08

Dwa lata temu odbył się iście królewski ślub księcia Harry'ego z byłą aktorką, Amerykanką, dwa lata od niego starszą rozwódką, Meghan Markle. To wydarzenie śledziły miliony ludzi na całym świecie. Nie obyło się bez momentów pełnych czułości i wzruszeń, ale i ...skandali! Podczas tego ślubu wielokrotnie złamano królewski protokół. Te odstępstwa od obowiązujących od lat zasad nie były jednak zbyt wielkim zaskoczeniem, bowiem jednogłośnie okrzyknięto te zmianę próbą ocieplenia wizerunku i powiewem świeżości i nowoczesności w stronę zardzewiałej monarchii. Ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle miał być tylko potwierdzeniem tego, w jakim kierunku zmierza rodzina królewska. I faktycznie, dziś brytyjska monarchia wygląda kompletnie inaczej. I nie chodzi tylko o to, że książęca para Sussex nie jest już jej częścią... 

Ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle: protokół królewski

Ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle śledziły media i widzowie na całym świecie. Nic dziwnego, że wielu dopatrzyło się kilku spektakularnych wpadek - zaczynając od gości, którzy nie dostosowali się do listy zasad, którą otrzymali kilka dni przed ślubem. Gości zaproszonych na ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle obowiązywała lista, składająca się z 7 stron (!), na której mieli zapisane m.in. to, jak powinni ubrać się na tę uroczystość. Panowie powinni mieć na sobie frak, garnitur bądź mundur (ale bez odznaczeń), z kolei panie miały mieć sukienkę dzienną (taką, która zakrywa kolana bądź taką, sięgającą długości kolan) oraz kapelusz bądź toczek, fascynator. 

O ile panowie zastosowali się do tej zasady i żaden z nich w ten sposób nie złamał protokołu królewskiego, o tyle niektóre z pań odrobinę nagięły obowiązujące zasady. Z krytyką spotkała się stylizacja Victorii Beckham, którą uznano za zbyt żałobną. Na szczęście sukienka nie była czarna (na ślub królewski nie wypada mieć ciemnej sukienki), ale projektantka zaszalała z butami, które przykuwały uwagę (zobaczycie je tutaj>>).

Wpadkę na ślubie Harry'ego i Meghan Markle zaliczyła także była dziewczyna Harry'ego, Chelsy Davy. Na ślub byłego ukochanego założyła granatową sukienkę z bolerkiem, która okazała się być... za krótka. Kreacje zbyt krótkie założyły także żona Idrisa Elby, ale i księżniczka Eugenia (!), która 12 października 2018 roku stanęła na ślubnym kobiercu (o tym więcej tutaj>>). Co niektórzy zwrócili także uwagę na to, że królowa Elżbieta II również nie najlepiej wybrała swoją stylizację. Dlaczego? Kolor zielony na ślubie w Wielkiej Brytanii przynosi pecha, ale wątpimy, by królowa swoją kreacją planowała przekazać mediom taką wiadomość (zobacz zdjęcie tutaj>>).

Znawcy protokołu królewskiego zwrócili także uwagę na to, że nie wszyscy panowie wiedzieli, jak zachować się podczas oczekiwania na parę młodą. George Clooney i David Beckham przechadzali się w towarzystwie rodziny królewskiej z rękami w kieszeni (tu zobaczysz zdjęcia>>). Jest to wyraz braku szacunku i nie jest  to zachowanie najlepiej odbierane...

Ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle: broda księcia Harry'ego

Ten temat poruszano jeszcze przed ślubem. Pojawiły się nawet zakłady, czy książę Harry pozbędzie się brody przed ślubem czy nie. Wszystko wyjaśniło się w sobotę, pytanie tylko, czy książę Harry złamał protokół? Protokół może nie, ale tradycję na pewno. Żołnierz w mundurze musi być krótko ostrzyżony i mieć idealnie gładką twarz. Skoro Harry formalnie jest generałem marynarki, wystąpił na ślubie w mundurze, powinien zgolić brodę. Książę jednak jedynie ją przystrzygł…

Królowa nie była z tego powodu zadowolona. Warto dodać, że to pierwszy taki przypadek w historii. Wielu podkreśla jednak, że Harry jako wojskowy niebędący w czynnej służbie nie podlega już regulaminom, inni z kolei twierdzą, że regulamin obowiązuje bez względu na to, czy jest w wojsku czy nie. Jedno jest pewne - ogolenia brody od księcia Harry’ego oczekiwała królowa (więcej informacji tutaj>>).

Ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle: kto złamał królewski protokół?

Dla wielu był to jeden z najpiękniejszych gestów, jakie wykonali zakochani - Harry i Meghan przez cały czas trzymali się za ręce! Widać było, że w tym wyjątkowym, ale i bardzo stresującym dniu, wzajemnie się wspierali od samego początku do samego końca! To nie przypadło jednak do gustu ekspertom od protokołu, którzy twierdzą, że para oczywiście mogła okazywać sobie uczucia, ale nie "aż tak". Jest to jednak tylko drobne odstąpienie od obowiązujących zasad, więc wielu przymyka na to oko. W końcu w takim dniu okazywanie uczuć jest jak najbardziej wskazane! (więcej tutaj>>).

Za drobniejsze wpadki uważa się także ciągłe rozmawianie księcia Karola podczas ceremonii czy brak elementów koronki na sukni ślubnej Meghan (był jedynie na welonie, a tej tradycji przestrzegały jak dotychczas wszystkie panny młode). Co jeszcze? Zobaczcie w naszej galerii, kto złamał królewski protokół lub nagiął zasady obowiązujące podczas ślubów w rodzinie królewskiej! I choć Harry i Meghan nie są już członkami brytyjskiej rodziny królewskiej, nie ma wątpliwości, że wprowadzili monarchię w XXI wiek.  ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.