Ameera al-Taweel, Amira bint Ajdan ibn Najif at-Tawil, Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie, 10.10.2013 rok
Fot. Andreas Rentz/Getty Images for The Dubai Mall
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Ameerah Al-Taweel. Od zbuntowanej arabskiej księżniczki do obrończyni praw kobiet

Przez lata wydawała miliardy męża na równouprawnienie Saudyjek

Damian Brillowski 19 kwietnia 2022 15:15
Ameera al-Taweel, Amira bint Ajdan ibn Najif at-Tawil, Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie, 10.10.2013 rok
Fot. Andreas Rentz/Getty Images for The Dubai Mall

Chociaż od kilku lat nie przysługuje jej już tytuł księżniczki, wciąż należy do grona współczesnych Szeherezad. Z uporem maniaka i godną pozazdroszczenia determinacją walczy o równouprawnienie kobiet w Arabii Saudyjskiej. Pokazuje jak ważna jest edukacja, motywuje kobiety do podjęcia pracy i usamodzielnia się. Kiedy miała 18 lat poznała swojego przyszłego męża, starszego o 28 lat bajecznie bogatego miliardera. Mimo że po ślubie opływała w luksusy, pieniądze męża wydawała m.in. na działalność w obronie praw kobiet. Miała zaszczyt gościć na ślubie księżnej Kate i księcia Williama, a także w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Dziś jest wzorem dla wielu milionów kobiet. Kim jest i jakie tajemnice skrywa Ameerah Al-Taweel? 

Kim jest Ameerah Al-Taweel? 

Ameerah Al-Taweel przyszła na świat 6 listopada 1983 roku w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej. Wykształcenie zdobyła na amerykańskim uniwersytecie New Haven, gdzie ukończyła wydział administracji biznesu. 

W swoim kraju jest uważana za postać wpływową. Pełni funkcję prezesa Time Entertainment w Arabii Saudyjskiej. Często udziela się w światowych mediach, od telewizji CNN i BBC po magazyny „Newsweek International”, „Wall Street Journal” i „Huffington Post”. 

Osobiście zna brytyjską rodzinę królewską. W 2011 roku w towarzystwie męża księcia Al-Waleed bin Talalagościła na ślubie księżnej Kate i księcia Williama. Później zaś wspólnie z księciem Filipem przecięła wstęgę podczas inauguracji ośrodka studiów islamskich w Cambridge.

Czytaj także: Wielka Brytania. Tak księżna Kate i książę William obchodzą 10. rocznicę ślubu!

Książę Al-Waleed bin Talal, księżniczka Ameerah Al-Taweel, ślub Williama i Kate, Londyn, Wielka Brytania, 29.04.2011 rok
Fot. Dan Kitwood/Getty Images

Książę Al-Waleed bin Talal, księżniczka Ameerah Al-Taweel, ślub Williama i Kate, Londyn, Wielka Brytania, 29.04.2011 rok

Książę Al-Waleed bin Talal, księżniczka Ameerah Al-Taweel, ślub Williama i Kate, Londyn, Wielka Brytania, 29.04.2011 rok
Fot. Jasper Juinen/Getty Images)

Książę Al-Waleed bin Talal, księżniczka Ameerah Al-Taweel, ślub Williama i Kate, Londyn, Wielka Brytania, 29.04.2011 rok

Ameerah Al-Taweel jako zbuntowana księżniczka

Ameerah Al-Taweel szczęście w miłości znalazła dość wcześnie. Już jako 18-latka poznała swojego przyszłego męża. Był nim o 28 lat starszy książę Al-Waleed bin Talal, który już wtedy uchodził za jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Swoją przygodę z biznesem zaczynał od 30 tys. dolarów pożyczonych od ojca. Dziś dzierży miano miliardera. Jego majątek wyceniany jest na kwotę niemal 30 mld dol.

W przypadku tej pary uczucie pojawiło się niespodziewanie. Zaczęło się od wspólnego wywiadu, jaki nastolatka przeprowadziła z dojrzałym księciem. Ameerah wyróżniała się wysokim ilorazem inteligencji, elokwencją i nieprzeciętną urodą. Mimo że nie pochodziła z królewskiego rodu, była z nim w pewien sposób skoligacona. Podczas wywiadu wywarła tak wielkie wrażenie na księciu, że ten postanowił kontynuować znajomość z piękną nastolatką. „Natychmiast coś między nami zaiskrzyło. Wiedziałam od razu, że to on”, przyznała w jednym z wywiadów Ameerah. 

Po pewnym czasie doszło do zaręczyn, a w 2008 roku do ślubu. Od tego momentu Ameerah oficjalnie stała się księżniczką, jednocześnie zostając czwartą żoną księcia. Od początku słynęła ze swej odwagi i jawnie buntowała się przeciwko wszelkim restrykcjom nałożonym na saudyjskie kobiety. Odsłaniała swoje włosy, nie zakładając burek, chodziła w szpilkach i pokazywała się publicznie w seksownych sukienkach i drogiej biżuterii. Ponadto była jedną z pierwszych Saudyjek, które poprowadziły samochód. Co ciekawe miliardy, którymi dysponowała jako żona księcia, wydawała nie tylko na piękne kreacje, ale także na działalność w obronie praw kobiet. 

Czytaj także: Na to arabskie księżniczki wydają miliardy! Ale za luksus płacą najwyższą cenę

Książę Al-Waleed bin Talal, księżniczka Ameerah Al-Taweel, ślub Williama i Kate, Londyn, Wielka Brytania, 29.04.2011 rok
Fot. Chris Jackson/Getty Images
Książę Al-Waleed bin Talal, księżniczka Ameerah Al-Taweel, ślub Williama i Kate, Londyn, Wielka Brytania, 29.04.2011 rok

Ameerah al-Taweel, Vogue Fashion Dubai Experience - Gala Dinner, 10.10.2013 rok, Dubaj
Fot. Andreas Rentz/Getty Images for The Dubai Mall

Ameerah Al-Taweel, Gala - Vogue Fashion Dubai Experience, Dubaj, 10.10.2013 rok

Ameerah Al-Taweel jako obrończyni praw kobiet

Ameerah Al-Taweel za punkt honoru postawiła sobie pomaganie saudyjskim kobietom, które na co dzień są pozbawione wielu praw i przywilejów. Nie mogą bowiem samodzielnie podróżować czy dziedziczyć na równi z ich braćmi. W przypadku rozwodu muszą ostro walczyć o prawo do opieki nad własnymi dziećmi. Jeszcze kilka lat temu miały oficjalny zakaz ubiegania się o prawo jazdy i prowadzenia samochodów. 

W obliczu tylu zakazów, Ameerah Al-Taweel staje w obronie kobiet i dzielnie walczy o ich równouprawnienie. W wywiadach często podkreśla, jak ważne jest, aby kobiety mogły się usamodzielnić. W 2013 roku Al-Taweel była honorowym gościem podczas V Kongresu Kobiet w Polsce. Gościła m.in. w Pałacu Prezydenckim, gdzie uroczyście powitała ją ówczesna Pierwsza Dama RP, Anna Komorowska. W trakcie wizyty w Polsce opowiadała wówczas, że jej misja walki o równouprawnienie kobiet w Arabii Saudyjskiej przynosi pozytywne efekty. Coraz więcej Saudyjek podejmuje edukację, kończy studia i rozpoczyna pracę. 

Czytaj także: Współczesne Szeherezady. Kim są i jakie tajemnice skrywają arabskie księżniczki?

Ameera al-Taweel, Spotkanie pierwszej damy z księżną Arabii Saudyjskiej, Warszawa, 14.06.2013 rok
Fot. Bartosz KRUPA/East News

Ameera Al-Taweel, Anna Komorowska, spotkanie Pierwszej Damy RP z księżną Arabii Saudyjskiej, Warszawa, 14.06.2013 rok

Saudyjska księżna Ameerah Al-Taweel, Ameerah Bint Aidan Bin Nayef, Warszawa, V Kongres Kobiet, 14.06.2013 rok
Fot. Bartosz KRUPA/East News

Saudyjska księżna Ameerah Al-Taweel, V Kongres Kobiet, Warszawa, 14.06.2013 rok

Ameerah Al-Taweel: burzliwe życie miłosne

Sielanka w małżeństwie Ameerahy Al-Taweel, nie trwała zbyt długo. Jak się okazało, czwarta żona nie zamierzała być uległa i posłuszna wobec księcia Al-Waleed bin Talala. Ambicja i troska o dobro saudyjskich kobiet nie pozwalały jej milczeć w wielu kwestiach.  Jej aktywistyczne zapędy i społeczna działalność były źle odbierane przez arabskie społeczeństwo, głównie mężczyzn. Nawet dla własnego męża stała się dyplomatycznym problemem. Po kilku wspólnie spędzonych latach małżonkowie doszli do wniosku, że pora się rozstać. Ich małżeństwo trwało dokładnie 5 lat. Książęca para rozstała się w zgodzie, a były mąż do dziś wspiera eks żonę w jej działalności charytatywnej. 

Po rozwodzie z księciem Al-Waleed bin Talalem, Ameerah ponownie stanęła na ślubnym kobiercu. W 2018 roku została żoną miliardera ze Zjednoczonych Emiratów, Khalifa bin Butti al Muhairiego, którego majątek wyceniono na około 1,2 mld dolarów. Ceremonia ślubna odbyła się w Paryżu, wśród zaproszonych gości była m.in. znana amerykańska dziennikarka i feministka Oprah Winfrey. W 2019 roku Ameerah urodziła syna. Od kilku lat prowadzi też fundację Al-Walid ibn Talal.  

Czytaj także: W imię miłości straciła tytuł książęcy i majątek. Oto historia japońskiej księżniczki Mako i Kei Komuro

Ameerah al-Taweel, Glamour Magazine 23rd Annual Women Of The Year Gala, Nowy Jork, 11.11.2013 rok
Fot. Taylor Hill/FilmMagic

Ameerah Al-Taweel, Gala - Glamour Magazine 23rd Annual Women Of The Year, Nowy Jork, 11.11.2013 rok

Saudyjska księżna Ameerah Al-Taweel,Chanel Cruise Collection 2014/2015 Photocall, 13.05.2014, Dubaj
Fot. Francois Nel/Getty Images

Ameerah Al-Taweel, Chanel Cruise Collection 2014/2015 Photocall, Dubaj, 13.05.2014 rok

Księżniczka Ameerah, The Milken Institute Global Conference in Beverly Hills, California, USA, 01.05.2018
Fot. Dania Maxwell/Bloomberg via Getty Images

Ameerah Al-Taweel, Konferencja The Milken Institute Global, Beverly Hills, California, USA, 01.05.2018 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.