Saudyjska księżna Ameerah Al-Taweel, Ameerah Bint Aidan Bin Nayef, Warszawa, V Kongres Kobiet, 14.06.2013 rok
Fot. Bartosz KRUPA/East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Współczesne Szeherezady. Kim są i jakie tajemnice skrywają arabskie księżniczki?

Już dawno przestały być uległe i posłuszne swoim mężom

Damian Brillowski 21 maja 2022 16:55
Saudyjska księżna Ameerah Al-Taweel, Ameerah Bint Aidan Bin Nayef, Warszawa, V Kongres Kobiet, 14.06.2013 rok
Fot. Bartosz KRUPA/East News

Kobietom nie jest łatwo dojść do głosu w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Nielicznym się to jednak udaje. Arabskie księżniczki wyznaczają trendy, walczą o prawa kobiet i pomagają z głębi serca. Udowadniają, że są nie tylko piękne, ale także niezwykle silne i mądre. Jak wygląda życie współczesnych Szeherezad? Poznaj ich tajemnice!

Tak wygląda życie arabskich księżniczek 

Świat arabskich księżniczek z każdym rokiem coraz bardziej się zmienia. Przestają one być uległe i posłuszne swoim mężom. Coraz częściej wyłamują się powszechnie panującej tradycji i patriarchatowi, łamiąc obowiązujące zasady. Bez cienia strachu stawiają na rozwój osobisty i własną karierę. Są wykształcone, elokwentne, bystre i komunikatywne. Nie dziwi zatem fakt, że często są zapraszane na europejskie dwory, udzielają wywiadów w międzynarodowych telewizjach np. w BBC, CNN i NBC, a rozmowy z nimi ukazują się na łamach takich pism jak: „Newsweek International”, „Wall Street Journal” i „Huffington Post”. 

Jednak z drugiej strony, muszą ciężko walczyć o własne prawa. Dla przykładu, dopiero od 2018 roku kobiety w Arabii Saudyjskiej mogą zdawać egzamin na prawo jazdy. Wcześniej miały zakaz prowadzenia samochodów. O taką możliwość walczyła m.in. była księżniczka Ameerah Al-Taweel. 

Od kilku miesięcy arabskie kobiety mogą również same wynająć mieszkanie. Dotychczas musiały prosić o zgodę męskiego członka rodziny np. męża, ojca czy brata. Ponadto dostały w końcu pozwolenie na samodzielną podróż za granicę, otwieranie własnych biznesów czy możliwość przyjścia na stadion, w celu zobaczenia meczu piłki nożnej. 

Nadal jednak arabskie kobiety, w tym również księżniczki mogą trafić do więzienia, za zbyt mocne zaangażowanie się w walkę o prawa kobiet. 

Czytaj także: Księżna Kate na premierze filmu „Top Gun Maverick” znów złamała królewski protokół

Królowa mody

Księżniczka Noura Bint Faisal Al Saud jest prawnuczką króla Abdulaziza, założyciela Arabii Saudyjskiej. Ukończyła studia na kierunku biznes międzynarodowy w Tokio. Biegle mówi po japońsku. Po powrocie do Ojczyzny zajęła się modą. Dzięki jej inicjatywie od 2020 roku organizowane są Saudi Fashion Week. 

Noura Bint Faisal Al Saud, Arabia Saudyjska, 21.12.2019 rok
Fot. Daniele Venturelli/Daniele Venturelli/Getty Images

Księżniczka Noura Bint Faisal Al Saud, Arabia Saudyjska, 21.12.2019 rok

Noura Bint Faisal Al Saud, Londyn, 19.02.2018 rok
Fot. Joe Maher/BFC/Getty Images

Księżniczka Noura Bint Faisal Al Saud uczestniczy w Arabskiej Radzie Mody podczas London Fashion Week, Londyn, 19.02.2018 rok

Mistrzyni dyplomacji

Księżniczka Reema Bint Bandar Al Saud jest prawnuczką Ibn Sauda, sułtana, emira i króla Nedżdu i Hidżazu. Reema podobnie jak pradziadek interesuje się polityką. Od 2019 roku pełni funkcję ambasadorki Arabii Saudyjskiej w USA. Jednocześnie zapisała się w historii swojego kraju jako pierwsza kobieta na tak zaszczytnym stanowisku. 

Reema Bint Bandar Al-Saud, Fast Company Innovation Festival 2016, Nowy jork, 03.11.2016 rok
Fot. Brad Barket/Getty Images for Fast Company

Księżniczka Reema Bint Bandar Al-Saud, "Fast Company Innovation Festival 2016", Nowy Jork, 03.11.2016 rok

Reema Bint Bandar Al-Saud, Fast Company Innovation Festival 2016, Nowy jork, 03.11.2016 rok
Fot. Brad Barket/Getty Images for Fast Company

Księżniczka Reema Bint Bandar Al-Saud, "Fast Company Innovation Festival 2016", Nowy Jork, 03.11.2016 rok

Reema Bint Bandar Al-Saud na spotkaniu z premier Theresa May, 05.04.2017 rok
Fot. Simon Dawson/Bloomberg via Getty Images

Księżniczka Reema Bint Bandar Al-Saud na spotkaniu z premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Theresą May, 05.04.2017 rok

Ceniona filantropka 

Księżniczka Sora bint Saud Al Saud jest wnuczką nieżyjącego już króla Arabii Saudyjskiej, Abdullaha bin Abdulaziza Al Sauda. Wspólnie z mężem, księciem Abdulem Azizem bin Talalem Al-Saudem, angażuje się w działalność charytatywną. Współpracuje też z królową Szwecji Sylwią. Razem pomagają  dzieciom w ponad 80 państwach. 

Sora bint Saud Al Saud,The Mentor Foundation USA International Gala, Waszyngton, USA, 20.09.2012 rok
Fot. Leigh Vogel/Getty Images

Księżniczka Sora bint Saud Al Saud

Obrończyni praw kobiet 

Ciekawą historię ma również Ameerah. Mimo że nie ma królewskiego rodowodu, w 2008 roku oficjalnie została księżniczką. Tytuł książęcy zdobyła poprzez małżeństwo z księciem Al Waleedem Bin Talalą. Małżeństwo trwało zaledwie 5 lat. Jak się okazało, Ameerah nie zamierzała być uległa i posłuszna wobec księcia. Za cel obrała sobie walkę o równouprawnienie kobiet w Arabii Saudyjskiej. Jej aktywistyczne zapędy i społeczna działalność były źle odbierane przez arabskie społeczeństwo, głównie mężczyzn. Saudyjskie władze ostrzegały księcia Al-Waleeda, by bardziej kontrolował publiczne wystąpienia żony na rzecz praw kobiet, grożąc jej surowymi karami. W pewnym momencie księżniczka uznała, że dla ich wspólnego dobra lepiej będzie zakończyć małżeństwo, pożegnać się z tytułem książęcym i zacząć nowy rozdział życia. Para książęca rozstała się w zgodzie, a były mąż do dziś wspiera Ameerę w jej działalności charytatywnej. W 2018 roku Ameerah ponownie wyszła za mąż. Tym razem za miliardera ze Zjednoczonych Emiratów, Khalifa bin Butti al Muhairiego. W 2019 roku Ameera urodziła syna. 

W 2013 roku Ameerah była honorowym gościem V Kongresu Kobiet w Polsce. Opowiadała wówczas o pierwszych sukcesach swojej misji w Arabii Saudyjskiej. Przyznała, że coraz więcej kobiet stawia na swój rozwój poprzez edukację, wybierając się na studia i rozpoczynając pracę zawodową. Ameerah również ukończyła studia wyższe. Posiada dyplom wydziału administracji biznesu na amerykańskim uniwersytecie New Haven. Obecnie pełni funkcję prezesa Time Entertainment w Arabii Saudyjskiej.  

Czytaj także: Morderstwa, intrygi i rywalizacja. Kim była Hürrem - sułtanka, która zabijała dla własnych korzyści?

Saudyjska księżna Ameerah Al-Taweel, Ameerah Bint Aidan Bin Nayef, Warszawa, V Kongres Kobiet, 14.06.2013 rok
Fot. Bartosz KRUPA/East News

Księżniczka Ameerah Al-Taweel, V Kongres Kobiet, Warszawa, 14.06.2013 rok

Saudyjska księżna Ameerah Al-Taweel, Ameerah Bint Aidan Bin Nayef, Nowy Jork, 11.11.2013 rok
Fot. Walter McBride/Corbis via Getty Images

Księżniczka Ameerah Al-Taweel, Nowy Jork, 11.11.2013 rok

Książę Al-Waleed bin Talal, księżniczka Ameerah Al-Taweel, ślub Williama i Kate, Londyn, Wielka Brytania, 29.04.2011 rok
Fot. Jasper Juinen/Getty Images)

Książę Al-Waleed bin Talal i księżniczka Ameerah Al-Taweel jako goście weselni podczas ślubu Williama i Kate, Londyn, Wielka Brytania, 29.04.2011 rok

Księżniczka Ameerah, The Milken Institute Global Conference in Beverly Hills, California, USA, 01.05.2018
Fot. Dania Maxwell/Bloomberg via Getty Images

Ameerah podczas "The Milken Institute Global Conference in Beverly Hills", Kalifornia, USA, 01.05.2018 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.