KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Dziś przykładny mąż i ojciec, ale kiedyś... O buncie księcia Harry’ego mówił cały świat

Pamiętacie te królewskie skandale?

Ksenia Krasko 15 września 2021 10:31

Dorastanie na pierwszych stronach gazet, tragiczna śmierć matki, długie poszukiwania prawdziwej miłości, i wojna z samym sobą – biografia księcia Harry’ego przypomina scenariusz filmu. Chociaż zawsze stronił od popularności, cały świat z uwagą śledził każdy krok młodego royalsa. Nic dziwnego, ponieważ wydawał się tym najbardziej „ludzkim” przedstawicielem monarchii, i zdecydowanie „ciekawszym” na tle grzecznego Williama. I chociaż w ostatnim czasie Harry jest bardziej krytykowany niż kiedykolwiek wcześniej, przez długi czas pozostawał ulubieńcem Brytyjczyków, pomimo licznych skandali. Trzeba przyznać, że kilkanaście lat temu prasa miała o czym pisać.

Nastoletni bunt księcia Harry’ego

Jeszcze zanim książę Harry przyszedł na świat, małżeństwo jego rodziców już przechodziło poważny kryzys. Prasa i przeciwnicy rodziny królewskiej rozpowszechniali plotkę, że drugie dziecko księżnej Diany i księcia Karola nie powinno mieć nic wspólnego z Windsorami, ponieważ najprawdopodobniej jest synem kolejnego kochanka Lady Di. Te doniesienia nigdy się nie potwierdziły, ale podejrzenia wpłynęły na dalsze losy Harry’ego.

ZOBACZ: Harry nie jest synem księcia Karola?! To archiwalne zdjęcie nie pozostawia wątpliwości!

W przeciwieństwie do starszego brata, księcia Williama, Harry sprawiał kłopoty nie tylko ojcu, ale i babci, królowej Elżbiecie II. Miał dwanaście lat, kiedy stracił matkę, i niedługo po tym zaczął się buntować. W nastoletnim wieku eksperymentował z narkotykami i nadużywał alkoholu, dopóki książę Karol nie zauważył, co się dzieje. Natychmiast zareagował i wysłał syna do kliniki odwykowej. Harry rzucił używki, ale nie zmienił stylu życia. Imprezował, trwonił królewski majątek i zmieniał dziewczyny jak rękawiczki.

książę Harry skandale
Fot. bauergriffinonline.com/East News

książę Harry skandale
Fot. bauergriffinonline.com/East News

Media śledziły każdy krok młodego księcia, przez co często trafiał na pierwsze strony gazet. W 2004 roku zaszokował opinię publiczną przebraniem, w jakim zjawił się na jedną z imprez – założył nazistowski mundur ze swastyką na ramieniu. Kilka lat później media nagłośniły nagranie, na którym Harry w rasistowski sposób zwraca się do kolegi z wojska. To zachowanie potępił ówczesny premier Wielkiej Brytanii, David Cameron.

W 2012 roku gazeta The Sun opublikowała zdjęcia z jednej z imprez, podczas której książę zdecydował się na partyjkę rozbieranego biliarda. Harry najwyraźniej przegrywał, ponieważ na fotografiach był kompletnie nagi. Wybuchł wielki skandal obyczajowy, za który musiał przeprosić. „Zawiodłem siebie, zawiodłem swoją rodzinę i inne osoby, za co przepraszam. [...] Mam prawo na prywatność. Myślę, że sposób w jaki zostałem potraktowany przez media, jest nie do zaakceptowania”, stwierdził wtedy, a Brytyjczycy przyznali mu rację.

Jak sam przyznał po wielu latach, ból po stracie matki i nieustające zainteresowanie mediów ciągnęły go na samo dno. W końcu udało mu się spojrzeć na życie w zupełnie inny sposób. Obudziła się w nim empatia, odziedziczona po Dianie, a pragnienie samozniszczenia ustąpiło miejsca chęci pomocy potrzebującym.

Książę Harry był zbuntowanym nastolatkiem

Fot. ONS

Książę Harry - relacja z Elżbietą II

Harry wydoroślał po powrocie z Afganistanu. Służba w wojsku wpłynęła na jego poglądy, zaczął poważniej myśleć o przyszłości i angażować się w akcje charytatywne, zupełnie jak jego matka, księżna Diana. Przede wszystkim wspierał niepełnosprawnych żołnierzy – jak sam przyznał, właśnie wtedy zaczął rozumieć, po co i dla kogo żyje. Wraz z weteranami wojennymi wyruszył też w kolejną daleką podróż na Antarktydę.

Podczas tej wyprawy zapuścił bujną rudą brodę, z której był bardzo dumny. Po powrocie do domu zdecydowanie odmawiał jej zgolenia, aż nie poprosiła go o to królowa. Posłuchał, ponieważ Elżbieta II, jako jedyna osoba z całej rodziny królewskiej, miała na niego jakikolwiek wpływ. Ich relacja zawsze opierała się na wzajemnym szacunku, ale uwielbiali też z siebie żartować. Legenda głosi, że kiedyś Harry podarował babci czepek kąpielowy z napisem: „Czy życie nie jest s*ką?”, a królowa doceniła poczucie humoru wnuka.

ZOBACZ: Książę Karol jest wampirem, a Meghan robotem. Najsłynniejsze teorie spiskowe o rodzinie królewskiej

Uważa się, że Elżbieta II nie akceptuje związku Harry’ego z miłością jego życia, ale wydaje się, że to właśnie dzięki niej założył rodzinę z Meghan Markle. Monarchini wspierała go od początku, zdając sobie sprawę, że wnuk wiele przeszedł i po prostu zasługuje na szczęście.

Królowa Elżbieta II i książę Harry - relacja babci i wnuka

Królowa Elżbieta II i książę Harry
Fot. Getty Images

Książę Harry skandale

Prawdopodobnie to bezgraniczna miłość do Harry’ego sprawiła, że Elżbieta II zaakceptowała szokującą dla świata decyzję wnuka i jego żony. Na początku zeszłego roku para niespodziewanie ogłosiła, że ​​rezygnuje z królewskich obowiązków, uniezależnia się finansowo od rodziny i wyprowadza się z Wielkiej Brytanii. Po roku ostatecznie potwierdzili, że nie wrócą do monarchii, przez co stracili wszystkie tytuły i przywileje.

Niektórzy fani rodziny królewskiej wciąż winią za to Meghan, która wielokrotnie dawała do zrozumienia, że jest zmęczona ciągłym zainteresowaniem prasy i wymogiem przestrzegania protokołu królewskiego. Inni uważają jednak, że to dojrzała i samodzielna decyzja Harry’ego, który nigdy nie ukrywał, że królewskie życie to nie jego bajka. Kontrowersyjny wywiad pary z Oprah Winfrey rzucił nowe światło na problemy, z jakimi zmagało się małżeństwo, ale przysporzył też sporo nowych kłopotów Harry’emu.

ZOBACZ: Wywiad Meghan i Harry'ego u Oprah zapisze się w historii. Oto 8 najważniejszych wypowiedzi pary

Podczas rozmowy ze słynną dziennikarką padło wiele stwierdzeń, które ostatecznie oddaliły wnuka Elżbiety II od bliskich. Na przykład Meghan ujawniła, że zmagała się z depresją, gdy była w ciąży z Archiem, a także dała do zrozumienia, że członkowie rodziny pozwalali sobie na rasistowskie komentarze o kolorze skóry jej syna.

Harry natomiast przyznał, że od jakiegoś czasu nie ma kontaktu z ojcem, a jego relacja z bratem nie układa się najlepiej. Nietrudno zgadnąć, że telewizyjny wywiad nie poprawił tej sytuacji. Młody Sussex pojawił się na pogrzebie dziadka, księcia Filipa, ale nie mógł liczyć na serdeczne powitanie rodziny.

ZOBACZ: O tym William i Harry rozmawiali na pogrzebie księcia Filipa. Ujawniono szczegóły

Teraz Harry podąża własną ścieżką. Jest szczęśliwym mężem i ojcem, który decyduje się na trudne, ale widocznie słuszne kroki. Jednak kiedyś był królem skandali – zakrapiane imprezy, nagie zdjęcia z Las Vegas, bójki z paparazzi... Jak w młodości zachowywał się książę Harry? Zobaczcie nasze wideo! 

Książę Harry i księżna Meghan w wywiadzie z Oprah Winfrey

Książę Harry i Meghan Markle - wywiad z Oprah Winfrey
Fot. CBS/Ferrari Press/East News

Konflikt księcia Harry’ego i księcia Williama. Czy bracia się pogodzą?

Relacja księcia Harry'ego i księcia Williama. Czy bracia się pogodzą?
Fot. Gareth Fuller/WPA Pool/Getty Images

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?