KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Dziś przykładny mąż i ojciec, ale kiedyś... O buncie księcia Harry’ego mówił cały świat

Pamiętacie te królewskie skandale?

Ksenia Krasko 12 października 2022 14:13

Życie księcia Harry'ego to gotowy materiał na filmowy scenariusz. Tragiczna śmierć ukochanej matki, dorastanie pod ciągłą obserwacją mediów, poszukiwania prawdziwej miłości... Choć książę Sussex długo stronił od uwagi i popularności, to jednak świat uważnie śledził każdy jego krok. Młodszy z synów księżnej Diany zawsze wydawał się ciekawszym i zdecydowanie najbardziej „ludzkim” z członków brytyjskiej rodziny królewskiej, zwłaszcza na tle grzecznego brata, księcia Williama. Mimo licznych skandali przez długi czas pozostawał ulubieńcem Brytyjczyków. Kilkanaście lat temu prasa zdecydowanie miała o czym pisać...

Nastoletni bunt księcia Harry’ego

Jeszcze zanim książę Harry przyszedł na świat, małżeństwo jego rodziców przechodziło poważny kryzys. Prasa i przeciwnicy rodziny królewskiej rozpowszechniali plotkę, że drugie dziecko księżnej Diany i księcia Karola nie powinno mieć nic wspólnego z Windsorami, ponieważ najprawdopodobniej jest synem kolejnego kochanka Lady Di. Te doniesienia nigdy się nie potwierdziły, ale podejrzenia wpłynęły na dalsze losy Harry’ego.

W przeciwieństwie do starszego brata, księcia Williama, Harry sprawiał kłopoty nie tylko ojcu, ale i babci, królowej Elżbiecie II. Miał dwanaście lat, kiedy stracił matkę, i niedługo po tym zaczął się buntować. W nastoletnim wieku eksperymentował z narkotykami i nadużywał alkoholu, dopóki książę Karol nie zauważył, co się dzieje. Natychmiast zareagował i wysłał syna do kliniki odwykowej. Harry rzucił używki, ale nie zmienił stylu życia. Imprezował, trwonił królewski majątek i zmieniał dziewczyny jak rękawiczki.

Czytaj też: Wielka Brytania. Oto powód, dla którego księżna Kate nie zdążyła pożegnać się z królową Elżbietą II

książę Harry skandale
Fot. bauergriffinonline.com/East News

książę Harry skandale
Fot. bauergriffinonline.com/East News

Media śledziły każdy krok młodego księcia, przez co często trafiał na pierwsze strony gazet. W 2004 roku zaszokował opinię publiczną przebraniem, w jakim zjawił się na jednej z imprez – założył nazistowski mundur ze swastyką na ramieniu. Kilka lat później media nagłośniły nagranie, na którym Harry w rasistowski sposób zwraca się do kolegi z wojska. To zachowanie potępił ówczesny premier Wielkiej Brytanii, David Cameron.

W 2012 roku gazeta The Sun opublikowała zdjęcia z jednej z imprez, podczas której książę zdecydował się na partyjkę rozbieranego biliarda. Harry najwyraźniej przegrywał, ponieważ na fotografiach był kompletnie nagi. Wybuchł wielki skandal obyczajowy, za który musiał przeprosić. „Zawiodłem siebie, zawiodłem swoją rodzinę i inne osoby, za co przepraszam. [...] Mam prawo do prywatności. Myślę, że sposób, w jaki zostałem potraktowany przez media, jest nie do zaakceptowania”, stwierdził wtedy, a Brytyjczycy przyznali mu rację.

Jak sam przyznał po wielu latach, ból po stracie matki i nieustające zainteresowanie mediów ciągnęły go na samo dno. W końcu udało mu się spojrzeć na życie w zupełnie inny sposób. Obudziła się w nim empatia, odziedziczona po Dianie, a pragnienie samozniszczenia ustąpiło miejsca chęci pomocy potrzebującym.

Zobacz także: Wielka Brytania. Harry jest zdruzgotany śmiercią babci. Nadal żałuje, że nie zdążył się z nią pożegnać

Książę Harry był zbuntowanym nastolatkiem

Fot. ONS

Książę Harry - relacja z Elżbietą II

Harry wydoroślał po powrocie z Afganistanu. Służba w wojsku wpłynęła na jego poglądy, zaczął poważniej myśleć o przyszłości i angażować się w akcje charytatywne, zupełnie jak jego matka, księżna Diana. Przede wszystkim wspierał żołnierzy z niepełnosprawnością – jak sam przyznał, właśnie wtedy zaczął rozumieć, po co i dla kogo żyje. Wraz z weteranami wojennymi wyruszył też w kolejną daleką podróż na Antarktydę.

Podczas tej wyprawy zapuścił bujną rudą brodę, z której był bardzo dumny. Po powrocie do domu zdecydowanie odmawiał jej zgolenia, aż nie poprosiła go o to królowa. Posłuchał, ponieważ Elżbieta II, jako jedyna osoba z całej rodziny królewskiej, miała na niego jakikolwiek wpływ. Ich relacja zawsze opierała się na wzajemnym szacunku, ale uwielbiali też z siebie żartować. Legenda głosi, że kiedyś Harry podarował babci czepek kąpielowy z napisem: „Czy życie nie jest s*ką?”, a królowa doceniła poczucie humoru wnuka.

Uważa się, że Elżbieta II nie akceptowała związku Harry’ego z miłością jego życia, ale wydaje się, że to właśnie dzięki niej założył rodzinę z Meghan Markle. Monarchini wspierała go od początku, zdając sobie sprawę, że wnuk wiele przeszedł i po prostu zasługuje na szczęście.

Czytaj również: Wielka Brytania. Meghan i Harry uderzają w rodzinę królewską. Nie będzie szansy na pojednanie?

Królowa Elżbieta II i książę Harry - relacja babci i wnuka

Królowa Elżbieta II i książę Harry
Fot. Getty Images

Książę Harry skandale

Prawdopodobnie to bezgraniczna miłość do Harry’ego sprawiła, że Elżbieta II zaakceptowała szokującą dla świata decyzję wnuka i jego żony. Na początku 2020 roku para niespodziewanie ogłosiła, że ​​rezygnuje z królewskich obowiązków, uniezależnia się finansowo od rodziny i wyprowadza się z Wielkiej Brytanii. Po roku ostatecznie potwierdzili, że nie wrócą do monarchii, przez co stracili wszystkie tytuły i przywileje.

Niektórzy fani rodziny królewskiej wciąż winią za to Meghan, która wielokrotnie dawała do zrozumienia, że jest zmęczona ciągłym zainteresowaniem prasy i wymogiem przestrzegania protokołu królewskiego. Inni uważają jednak, że to dojrzała i samodzielna decyzja Harry’ego, który nigdy nie ukrywał, że królewskie życie to nie jego bajka. Kontrowersyjny wywiad pary z Oprah Winfrey rzucił nowe światło na problemy, z jakimi zmagało się małżeństwo, ale przysporzył też sporo nowych kłopotów Harry’emu.

Podczas rozmowy ze słynną dziennikarką padło wiele stwierdzeń, które ostatecznie oddaliły wnuka Elżbiety II od bliskich. Na przykład Meghan ujawniła, że zmagała się z depresją, gdy była w ciąży z Archiem, a także dała do zrozumienia, że członkowie rodziny pozwalali sobie na rasistowskie komentarze o kolorze skóry jej syna.

Harry natomiast przyznał wówczas, że od jakiegoś czasu nie ma kontaktu z ojcem, a jego relacja z bratem nie układa się najlepiej. Nietrudno zgadnąć, że telewizyjny wywiad nie poprawił tej sytuacji. Młody Sussex pojawił się na pogrzebie Elżbiety II, ale wydawało się, że rodzina trzyma jego i jego małżonkę na dystans.

Teraz Harry podąża własną ścieżką. Jest szczęśliwym mężem i ojcem, który decyduje się na trudne, ale widocznie słuszne kroki. Jednak kiedyś był królem skandali – zakrapiane imprezy, nagie zdjęcia z Las Vegas, bójki z paparazzi... Jak w młodości zachowywał się książę Harry? Zobaczcie nasze wideo!  

Czytaj również: Wielka Brytania. Harry i William nie pogodzą się? Książę Sussex miał odrzucić propozycję brata

Książę Harry i księżna Meghan w wywiadzie z Oprah Winfrey

Książę Harry i Meghan Markle - wywiad z Oprah Winfrey
Fot. CBS/Ferrari Press/East News

Konflikt księcia Harry’ego i księcia Williama. Czy bracia się pogodzą?

Relacja księcia Harry'ego i księcia Williama. Czy bracia się pogodzą?
Fot. Gareth Fuller/WPA Pool/Getty Images

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.