marilyn monroe aborcja
Fot. Michael Ochs Archives / Stringer / Getty Images
WSPOMNIENIE

Swoim wdziękiem porywała tłumy. Cierpiała w milczeniu. Dlaczego Marilyn Monroe nie miała dzieci?

Poronienia, aborcje i niespełniona miłość najjaśniejszej gwiazdy Hollywood lat 50. i 60.

Aleksandra Andrzejak 1 czerwca 2021 11:55
marilyn monroe aborcja
Fot. Michael Ochs Archives / Stringer / Getty Images

Marilyn Monroe była ikoną kultury lat 50. i 60. Zachwycała swoją urodą. Nikt nie potrafił oprzeć się jej urokowi. Jednak ten niepowtarzalny hollywoodzki uśmiech był tylko maską, która skrywała ogrom cierpienia z powodu niespełnionego macierzyństwa.

Marilyn Monroe: kariera

Marilyn Monroe, a właściwie Norma Jeane Mortenson urodziła się 1 czerwca 1926 w Los Angeles. Nie znała ojca, a jej matka całe życie spędziła w zakładzie psychiatrycznym. Amerykańska aktorka, modelka, piosenkarka i producentka filmowa swoją charyzmą porywała tłumy. Targana traumami z dzieciństwa za wszelką cenę chciała udowodnić swoja wartość. American Film Institute umieścił ją na szóstym miejscu na liście największych aktorek wszech czasów.

Miała własną wytwórnię filmową. Publiczność podziwiała ją w kultowych filmach, takich jak: Słomiany wdowiec, Mężczyźni wolą blondynki, Pół żartem, pół serio. Role stereotypowej blondynki sprawiły, że szybko stała się symbolem kobiecości. Jednak niewielu wie, że pewien aspekt życia Monroe nie pozwalał jej poczuć się stuprocentowo kobietą.

Zobacz także: Marilyn Monroe popełniła samobójstwo, czy jej tragiczna śmierć nie była przypadkiem?

marylin monroe dlaczego nie miala dzieci
Fot. Sunset Boulevard / Contributor / Getty Images

Marilyn Monroe, 1940

Dlaczego Marylin Monroe nie mogła mieć dzieci?

Marilyn Monroe wychodziła za mąż trzy razy. Z żadnym z ukochanych nie doczekała się dzieci. Z wyboru? Nie! Aktorka przez całe życie pragnęła zostać matką, niestety chorowała na chorobę układu rozrodczego, która uniemożliwiała jej poród. Marilyn cierpiała na endometriozę, niezwykle bolesną chorobę kobiecą, na którą do dziś nie ma skutecznego lekarstwa. 

Jedna z teorii mówi o tym, że to właśnie ta choroba była pierwszym powodem, dla którego zaczęła przyjmować środki przeciwbólowe, które ostatecznie ją zabiły. Inna zaś, że jako piętnastolatka urodziła syna, którego jej ówczesna prawna opiekunka oddała do adopcji. Seksbombie wszech czasów kobiecość kojarzyła się jedynie z bólem podczas miesiączki i stosunku seksualnego. Choroba uniemożliwiała także utrzymanie ciąży.

Zobacz także: Po śmierci Marilyn Monroe nie przypominała siebie z plakatów. Potwierdza to jej ostatnie zdjęcie

marylin monroe ciaza
Fot. Frederick M. Brown / Stringer / Getty Images

Marilyn Monroe: poronienia i aborcje

Marilyn Monroe zachłysnęła się Hollywood i prowadziła dość rozwiązłe życie. Co spowodowało, że dokonała 13 aborcji. Kiedy już ostatecznie zdecydowała się na dziecko z trzecim mężem - Arthurem Millerem, okazało się, że wykonane zabiegi przekreśliły jej szanse na macierzyństwo. 

W 1954 roku Monroe poślubiła baseballistę Joego DiMaggio, jednak ich burzliwe małżeństwo, w którym dochodziło do przemocy, rozpadło się już po 9 miesiącach. Jednym z ówczesnych kochanków aktorki był reżyser Elia Kazan. Marilyn zaszła z nim w ciążę, ale poroniła. 

W 1956 roku wyszła za mąż po raz trzeci za dramaturga Arthura Millera. Żyli szczęśliwe, dopóki Miller nie odkrył zdrady żony. Dwa lata po ślubie, na planie Pół żartem pół serio Monroe wdała się w romans z aktorem Tonym Curtisem. Aktorka spodziewała się jego dziecka, ale również nie udało jej się donosić ciąży

Zobacz także: Tą legendarną sukienką Marilyn Monroe uwiodła prezydenta Stanów Zjednoczonych!

marylin monroe byla ciaza
Fot. ullstein bild Dtl. / Contributor / Getty Images

Marilyn Monroe i Arthur Miller, 29 czerwca 1956

Los miał się odmienić podczas pracy na planie filmu Pokochajmy się. To właśnie tak poznała Yvesa Montanda, z którym ponownie zaszła w ciążę. Zrażona wcześniejszymi doświadczeniami o swoim stanie powiedziała tylko przyjaciółce Friedzie Hull. 8 lipca 1960 roku Marilyn była na przymiarce stylizacji do produkcji Skłóceni z życiem. To właśnie wtedy przed Fox Studio przyjaciółka gwiazdy wykonała zdjęcia, na których widać, że Marilyn jest w ciąży. Monroe wciąż pozostawała żoną Arthura Millera, a Montand mężem aktorki Simone Signoret. Jak podaje dziennik Daily Mail, krótko po wykonaniu zdjęć, Marilyn poroniła po raz kolejny i wpadła w głęboką depresję.

Friedzie Hull - autorce zdjęć Marilyn w ciąży wiele razy proponowano ich odsprzedanie, ta jednak upierała się, że nie zdradzi przyjaciółki. Fotografie ujrzały światło dziennie dopiero wiele lat później. Po śmierci Monroe, Frieda schowała jej fotografie na przeszło 50 lat. Tajemnicę zdradziła jedynie swojemu sąsiadowi Tony’emu Michaelsowi. Kiedy autorka zdjęć zmarła cały jej majątek trafił na aukcję. Wspomniany Tony Michaels odkupił zdjęcia i opublikował, zdradzając tym sposobem światu tajemnicę o ciąży Marilyn. 

Niestety i tym razem nie było dane jej zostać matką. Po raz kolejny poroniła. Następnie rozstała się z kochankiem i rozwiodła z mężem. Istnieje też teoria, że ostatniej aborcji Monroe dokonała krótko przed śmiercią. Sensacyjne ustalenia przedstawił w swojej książce Norma Jean: The Life of Marilyn Monroe Fred Lawrence Guiles.

Według autora 20 lipca 1962 r. Monroe została potajemnie przyjęta do szpitala w Los Angeles, by dokonać aborcji. Kilka miesięcy przed zabiegiem aktorka spotkała się z ówczesnym prezydentem Kennedym, a zaraz później z jego bratem Robertem, który pełnił wtedy rolę prokuratora generalnego USA. Jednak żaden z nich nie porzucił żony dla gwiazdy Hollywood. Zrozpaczona Marilyn miała dokonać aborcji, po czym popaść w głęboką depresję.

Marilyn Monroe zmarła w wieku 36 lat, 5 sierpnia 1962 roku. Oficjalną przyczyną śmierci było przedawkowanie środków nasennych. Leżała nago w łóżku, trzymając w ręku słuchawkę telefonu. Do kogo chciała zadzwonić lub co usłyszała? Jej śmierć do dziś pozostaje owiana tajemnicą... 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?