Donald Sutherland, Kiefer Sutherland, jam otw
Fot. Frank Trapper/Corbis/Getty Images
Z ŻYCIA GWIAZD

Chorował od dziecka, nigdy nie zwątpił w swoje marzenia. Donald Sutherland zapisał się na kartach historii jako aktor 170 ról 

Aktor zapamiętany zostanie jako człowiek o wybitnym talencie i wielkim sercu

Maria Elas 21 czerwca 2024 17:44
Donald Sutherland, Kiefer Sutherland, jam otw
Fot. Frank Trapper/Corbis/Getty Images

Smutna informacja o tym, że zmarł wybitny aktor Donald Sutherland, obiegła media 20 czerwca 2024 r. Aktor zmarł po długiej walce z chorobą. Jednak zapamiętany nie zostanie jako schorowany 88-latek, a aktor wielu wcieleń. W długiej, bo ponad siedemdziesięcioletniej karierze zagrał blisko 170 postaci: od skazańca Vernona L. Pinkley'a w „Parszywej dwunastce” do uwielbianych przez młodsze pokolenia kinomaniaków „Igrzysk Śmierci”, gdzie dał się poznać jako prezydent Snow. Co wiemy o życiu prywatnym aktora uhonorowanego wyjątkową nagrodą Oscara za całokształt pracy aktorskiej? 

Donald Sutherland — dzieciństwo, początki kariery, filmy

Donald Sutherland urodził się 17 lipca 1935 r. w Saint John w kanadyjskiej prowincji Nowy Brunszwik. Jego matka — Dorothy — była nauczycielką matematyki, a ojciec — Frederick — pracował w sprzedaży i zarządzał lokalną firmą. Aktor opisał później swojego ojca jako człowieka „zaangażowanego i kontrolującego” podczas gdy jego matka była „bezpośrednia i pełną miłości”. Donald Sutherland już od dzieciństwa zmagał się z różnymi chorobami. Gdy był małym chłopcem cierpiał na gorączkę reumatyczną, zapalenie wątroby i chorobę Heinego-Medina, znaną także jako ostre nagminne porażenie dziecięce, wywołane wirusem polio. Jego stan był na tyle zły, że jego pierwszym słowem była „szyja” — to właśnie tego słowa potrzebował, by opisać lokalizację swojego bólu. 

Przyszły aktor marzył o tym, by zostać rzeźbiarzem. Jego rodzicom nie podobał się jednak ten pomysł i skutecznie namówili go na bardziej praktyczne studia. Tak został studentem inżynierii na Uniwersytecie w Toronto, gdzie po raz pierwszy zetknął się z aktorstwem, które zostało jego miłością od pierwszego wejrzenia, czy raczej — od pierwszej roli. W 1958 roku Donald Sutherland ukończył studia z podwójnym dyplomem: z inżynierii i aktorstwa.

Sprawdź również: Kiedyś czuł się Włochem, obywatelem świata. W Polsce miał zamieszkać na chwilę, został na kilka lat

Donald Sutherland jako kapitan Oddball w komedii wojennej MGM „Kelly's Heroes”, Hollywood, 23 czerwca 1970
Fot. MGM / Entertainment Pictures / Forum
Donald Sutherland jako kapitan Oddball w komedii wojennej MGM „Kelly's Heroes”, Hollywood, 23 czerwca 1970

Donald Sutherland zagrał w ponad 170 produkcjach

Jego pierwszym projektem jako aktor była studencka produkcja „The Male Animal” Edwarda Albee’ego na pierwszym roku studiów, do której wziął udział w przesłuchaniu, ponieważ... został do tego wyzwany! Jego przyjaciele w formie żartu zaproponowali, by się do niego zgłosił, nie sądząc, że się na to zgodzi. Nie wiedzieli, że dzięki temu otworzą mu drzwi do trwającej ponad siedem dekad kariery, niezliczonej ilości ról i nagród oraz bezprecedensowego wpływu na świat kina. 

Czytaj też: Ma 24 lata i poszedł jej śladami. Syn Natalii Kukulskiej jest niemniej utalentowany niż jego sławna mama!

Kariera aktorska Donald Sutherland rozwijała się błyskawicznie. Na przełomie kilku lat zagrał w kilku filmach, które zapewniły mu stabilną pozycję w środowisku aktorskim. „Parszywa dwunastka” (1967 r.), „Złoto dla zuchwałych” (1970 r.), „MASH” (1970 r.) i „Klute” (1971 r.) były niezłym katalizatorem jego kariery. W kolejnych latach przyjął aż 170 różnych ról — od tych poważniejszych w dramatach, do tych zupełnie niepoważnych w komediach. Chociaż był zdecydowanie człowiekiem, który karierze poświęcił całe swoje życie, przez większość życia nie został doceniony żadną nagrodą Oscara. Dopiero w 2017 r. Akademia Filmowa zdecydowała, że ta sytuacja nie może mieć miejsca. Wówczas został wyróżniony wyjątkową statuetką honorowego Oscara za całokształt twórczości aktorskiej. 

Donald Sutherland
Fot. Phil Loftus / Capital Pictures / Forum

Donald Sutherland

Donald Sutherland — rodzina, żony, dzieci. Synowie poszli śladami sławnego ojca

Donald Sutherland żenił się aż trzy razy. Jego pierwszą żoną była nauczycielka i dyrektorka szkoły, Lois May Hardwick. Ich małżeństwo przetrwało zaledwie siedem lat. W 1966 r. zdecydowali się iść innymi ścieżkami. Aktor nie rozpaczał jednak długo: jeszcze w tym samym roku poślubił Shirley Douglas, córkę kanadyjskiego polityka socjaldemokratycznego, Tommy'ego Douglasa. Chociaż i ten związek nie trwał zbyt długo, bo zaledwie cztery lata, para doczekała się dwójki dzieci: bliźniaków Kiefera i Rachel. Po rozstaniu z drugą żoną aktor pocieszenia szukał u boku koleżanki, którą poznał na planie „Klute”, Jane Fonda, jednak nie łączyło ich nic więcej niż przelotny romans.

Trzecią i ostatnią żoną Donalda Sutherlanda została francusko-kanadyjska aktorka Francine Racette. Poznali się w 1972 r. na planie dramatu „Alien Thunder” i od razu między nimi zaiskrzyło. Jeszcze w tym samym roku zdecydowali się pobrać, a wkrótce później ich rodzina składała się już z pięciu osób: na świecie przywitali trójkę synów, Rossifa, Angusa Redforda i Roega.

Donald Sutherland z żoną świętują Chiński Nowy Rok, restauracja Mr. Chow's, Beverly Hills, 1983 r.
Fot. Globe Photos / Zuma Press / Forum
Donald Sutherland z żoną Francine Racette świętują Chiński Nowy Rok, restauracja Mr. Chow's, Beverly Hills, 1983 r.

Co ciekawe, te nietypowe imiona zostały nadane im na cześć różnych reżyserów, z którymi Donald Sutherland wcześniej współpracował. Byli to odpowiednio Frédéric Rossif, Robert Redford i Nicolas Roeg. Dodatkowo syn z drugiego małżeństwa, Kiefer, również nosi imię po reżyserze i pisarzu Warrenie Kieferze. 

Rossif, Angus, Roeg, oraz ich przyrodni brat Kiefer wszyscy zostali aktorami. Jedyna córka aktora, Rachel także pracuje w świecie kina i telewizji: jest dziś kierowniczką produkcji i producentką, a później w tym zajęciu dołączył do niej także jej przyrodni brat, Angus. 

Zobacz także: Miała być chirurgiem albo weterynarzem. Ostatecznie córka Doroty Kolak poszła w ślady mamy

Donald Sutherland z rodziną
Fot. Valerie Macon/Getty Images

Donald Sutherland z rodziną, ceremonia uhonorowania Donalda Sutherlanda gwiazdą w Hollywood Walk of Fame, 26 stycznia 2011 r.

Donald Sutherland i syn Kiefer Sutherland na rozdaniu nagród Emmy, 27 sierpnia 2006
Fot. Mathew Imaging/FilmMagic
Donald Sutherland i syn Kiefer Sutherland na rozdaniu nagród Emmy, 27 sierpnia 2006

Donald Sutherland zostanie zapamiętany nie tylko jako aktor

Poza swoim wkładem w świat kina, Donald Sutherland bardzo ochoczo udzielał się jako działacz antywojenny. Wraz z innymi aktorami stworzył roadshow FTA (F**k The Army, ang. Pie****ć Armię), które przekazywało wartości sprzeciwiające się wojnie w Wietnamie. Chociaż był Kanadyjczykiem, jego udział w działaniach politycznych w USA sprawił, że trafił na listę obserwacyjną CIA. Aktor sprzeciwiał się także działaniom wojennym Stanów Zjednoczonych w Iraku. 

Jego ogromna empatia i zaangażowanie wywarły ogromne wrażenie na wielu osobach. Tak wspominała go Jane Fonda: „Donald był genialnym aktorem i skomplikowanym człowiekiem, który przeżył ze mną sporo przygód, takich jak FTA Show, tournée przeciwko wojnie w Wietnamie, w którym wzięło udział 60 000 żołnierzy, marynarzy i marines w czynnej służbie na Hawajach, Okinawie i Filipinach i Japonię w 1971 r. Jestem załamana” czytamy. 

Sprawdź też: Nie potrzebuje ciągle być na świeczniku. "Żyję swoim życiem, nikomu nic nie udowadniając", mówi Marina Łuczenko-Szczęsna

Inni zapamiętali go także jako wspaniałego, niezastąpionego aktora, który na zawsze zmienił kino. „Nieżyjący już Donald Sutherland przez prawie 50 lat rzucał cień, dosłownie i w przenośni, na swoją branżę” pisało BBC. W swoim pożegnaniu Peter Bradshaw z The Guardian nazwał zmarłego „niezastąpioną gwiazdą” oraz „arystokratą aktorów ekranowych”.  

Donald Sutherland na ceremonii otwarcia 11. Festiwalu Lumiere w Halle Tony Garnier w Lyonie, Francja, 12 października 2019 r.
Fot. Reynaud Julien/APS-Medias/ABACA / Abaca Press / Forum

Donald Sutherland na ceremonii otwarcia 11. Festiwalu Lumiere w Halle Tony Garnier w Lyonie, Francja, 12 października 2019 r.

Donald Sutherland
Fot. BACKGRID USA 20 JUNE 2024

Donald Sutherland

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.