moda, figura klepsydry, Marilyn Monroe
Fot. East News
WSPOMNIENIE

Po śmierci Marilyn Monroe nie przypominała siebie z plakatów. Potwierdza to jej ostatnie zdjęcie

Niektóre kulisy tragicznej nocy 1962 roku do dziś są zagadką...

Rafał Kowalski 7 października 2020 20:00
moda, figura klepsydry, Marilyn Monroe
Fot. East News

Dokładnie 58 lat temu w swoim domu w Los Angeles zmarła uwielbiana przez całe Hollywood Marilyn Monroe. Mimo wielu teorii spiskowych, oficjalna wersja wydarzeń głosi, że aktorka odeszła wskutek przedawkowania leków. Ostatnie godziny życia gwiazdy dla wielu nie wskazywały na chęć popełnienia przez nią samobójstwa. Inni zaś zeznawali potem policjantom, że kilka dziwnych rzeczy w zachowaniu legendy przykuło ich uwagę… Do dziś w sieci znajdują się zdjęcia odnalezionego w środku nocy ciała amerykańskiej piękności. Te obrazy jej fani zapamiętają na długo…

Marilyn Monroe – zdjęcia wykonane po śmierci, ostatnie chwile życia

Ostatni dzień życia – 4 sierpnia 1962 roku – modelka, aktorka i piosenkarka spędziła w swojej posiadłości, kupionej zaledwie pół roku wcześniej. Na rano miała zaplanowane spotkanie z jednym z uznanych fotografów, później zaś odbyła sesję terapeutyczną ze swoim lekarzem Ralphem Greensonem. Jeszcze o 19:00 rozmawiała przez telefon z byłym mężem. Joe DiMaggio nie zauważył w jej głosie niczego niecodziennego. Zupełnie odwrotnie do aktora Petera Lawforda, z którym Monroe ucięła sobie pogawędkę godzinę później. Twierdził on, że 36-latka była pod wpływem jakiś środków… Do dziś nie wiadomo, co sprawiło, że Marilyn Monroe połknęła tak dużą dawkę leków zawierających barbiturany. W organizmie gwiazdy stwierdzono jednak ich obecność w dużej dawce.

Kluczową sprawę w tragicznej nocy odegrała gosposia artystki, Eunice Murray. Została ona poinformowana o tym, że z Marilyn może dziać się coś niedobrego. Ta stwierdziła jednak, że aktorka relaksuje się w swojej sypialni i czuje się w porządku. Dopiero koło 3. nad ranem pomoc domową zaniepokoiło, że w pokoju gwiazdy wciąż pali się światło. O tym fakcie Murray nie poinformowała policji, a psychoanalityka Monroe. Ten przyjechał do posiadłości, a ponieważ nie mógł otworzyć zamkniętej na klucz sypialni, wybił okno i tak dostał się do środka…

Aktorka leżała w pościeli całkiem naga, z głową wtuloną w poduszkę. W ręku trzymała słuchawkę. Policja została poinformowana o tym fakcie dopiero po 35 minutach. Gdy przyjechano na miejsce, na uratowanie gwiazdy Hollywood było już za późno. Funkcjonariusze wykonali ich zdaniem niezbędne badania, pobrali liczne próbki (które później zaginęły) i wynieśli okryte materiałem ciało Marilyn Monroe z jej domu.

Wątpliwości co do tego, czy aktorka popełniła (umyślnie lub nie) samobójstwo, do dziś ma wielu jej fanów, Na upozorowane odebranie sobie życia wskazują takie szczegóły jak: brak pośpiechu gosposi w zadzwonieniu na policję; pranie przez gosposię rzeczy Marylin nawet gdy ta już nie żyła, a funkcjonariusze kręcili się po domu; łóżko gwiazdy, które wyglądało, jakby zostało zaścielone na chwilę przed przybyciem śledczych; brak szklanki z wodą, którą aktorka mogła popijać leki oraz świetne samopoczucie piękności, która miała wiele planów i marzeń… Oficjalna wersja przyjęta przez ekspertów mówiła mimo wszystko o samobójstwie.

W agencjach znajdują się fotografie wykonane aktorce po śmierci. W książce Pardon My Hearse Allan Abbott w szczegółowy sposób opisał uchwycony na nich wygląd Monroe: „Przypominała najzwyklejszą kobietę, która w dodatku nie dba o siebie. Miała odrosty, jej włosy były krótkie, rzadkie i zmierzwione. Od kilku tygodni musiała nie golić nóg, miała bardzo zaniedbane paznokcie u stóp i dłoni. Wśród rzeczy aktorki znaleziono wkładki, które wkładała w stanik, ponieważ jej naturalne piersi straciły jędrność”, mogliśmy przeczytać w publikacji.

Gwiazdę Hollywood pożegnano 8 sierpnia 1962 r.  na cmentarzu Westwood Memorial. Dziś obchodzimy 58. rocznicę śmierci blondwłosej legendy. 

Transportowane ciało Marilyn Monroe

Marylin Monroe po śmierci, transport
Fot. Getty Images

Ostatnie zdjęcie Marylin Monroe wykonane po śmierci

Marylin Monroe po śmierci
Fot. Getty Images

Sypialnia gwiazdy

Pokój Marylin Monroe po śmierci
Fot. Getty Images

Zwłoki Marylin Monroe wyprowadzane z jej domu

Marylin Monroe po śmierci
Fot. Getty Images

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.