To jedyny dom, który należał do Marilyn. To w nim umarła

Barbara Łubko 9 listopada 2019 14:48

12305 Fifth Helena Dr., Brentwood, Los Angeles – ten adres przeszedł do historii. To tu 5 sierpnia 1962 roku zmarła Marilyn Monroe. Dom o powierzchni 240 metrów kwadratowych kupiła pół roku wcześniej za 70 000 dolarów (niektóre źródło podają, że było to 90 000 dolarów). To jedyna nieruchomość, którą posiadała, choć w całym swoim życiu wynajmowała podobno aż 43 różne domy. Willa znajduje się w jednej z bardziej eleganckich dzielnic Los Angeles, ale nie należy do najbardziej majestatycznych. Dom wydaje się wręcz być skromny – ma zaledwie cztery sypialnie i trzy łazienki. To nie dużo jak na standardy gwiazd Hollywood. Posiadłość otoczona jest dużym ogrodem, a na jej terenie znajduje się oczywiście basen. Dom został wzniesiony w 1929 roku i przypomina hiszpańską hacjendę – takie budownictwo od dziesięcioleci jest bardzo popularne w Kalifornii. 

Jak Marilyn urządziła dom w Brentwood?

Monroe podobno nie czuła się komfortowo, kupując dom jako singielka, ale jego urządzanie sprawiło jej dużą radość. Meble kupiła w Meksyku – korespondowały one idealnie z utrzymaną w stylu hacjendy architekturą. Cały dom prezentował się wewnątrz niezwykle skromnie.

Najbardziej niedopracowanym pokojem była sypialnia. To właśnie tu Marilyn spędzała mnóstwo czasu i tu umarła. W pokoju znajdowało się łóżko i stolik. Rzeczy osobiste aktorki leżały w nieładzie pod ścianami. Tak pokój zastali rankiem 5 sierpnia 1962 roku śledczy, którzy mieli zbadać sprawę śmierci największej chyba gwiazdy Hollywood.

Jakie były losy willi po śmierci Marilyn?

Nieruchomość zmieniała właścicieli kilka razy. Na początku lat siedemdziesiątych dom kupiła aktorska para Michael Irving i Veronika Hamel, którzy podczas przebudowy odkryli i usunęli zaawansowany rządowy system podsłuchów, który obejmował wszystkie pomieszczenia w domu! Ponoć Monroe była podsłuchiwana ze względu na rzekomy romans z prezydentem Johnem F. Kennedym. Dalsze losy domu nie są jasne. Wiadomo, że w 2010 roku sprzedano go za 3,85 miliona dolarów, a w listopadzie 2012 ponowie za 5,1 miliona dolarów. W 2017 roku został wystawiony na sprzedaż za 6,9 miliona dolarów. Szybko znalazł kolejnego kupca i to za wyższą kwotę - 7,25 miliona dolarów. Jak wyglądają teraz jego wnętrza? Zupełnie inaczej niż w czasach Marilyn!  

1/5
Ostatni dom Marilyn Monroe
Copyright @East News
1/5

Dom położony jest na końcu wąskiej ślepej uliczki. Znajduje się za wysokim murem, zabezpieczoną bramą i szpalerem drzew.

2/5
Ostatni dom Marilyn Monroe
Copyright @East News
2/5

Odnowiony i rozbudowywany przez lata przez różnych właścicieli, dom zachował wiele oryginalnych detali architektonicznych takich jak sztukaterie na ścianach, okna skrzydłowe, kute kraty w oknach, podłogi z terakoty, gotyckie drzwi czy odsłonięte drewniane sufity.

3/5
Ostatni dom Marilyn Monroe
Copyright @East News
3/5

W salonie połączonym z jadalnią znajdują się wysokie regały i piękne duże okna tarasowe, które prowadzą na dziedziniec z basenem.

4/5
Ostatni dom Marilyn Monroe
Copyright @East News
4/5

Kuchnia została odnowiona w 2010 roku.

5/5
Ostatni dom Marilyn Monroe
Copyright @East News
5/5

Główna sypialnia urządzona jest dziś prosto, ale elegancko w w tradycyjnym stylu.

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BEATA TADLA: „Obiecaliśmy sobie z Rafałem, że nie będziemy opowiadać o naszym związku w mediach. Rafał nie jest osobą publiczną”. Dlaczego SZYMON MAJEWSKI mówi o sobie: „dożywotni maminsynek”? Aneta Hickinbotham produkowała głośną „Ostatnią rodzinę”, nominowane do Oscara „Boże Ciało” i pracowała przy filmie „Troja”. Dlaczego została producentką, a nie… lekarzem? A także oscarowe zaskoczenia i karnawałowe szaleństwo w Rio.