To jedyny, który należał do Marilyn. To w nim umarła 5 sierpnia 1962 roku…

Barbara Łubko 5 sierpnia 2023 10:27

12305 Fifth Helena Dr., Brentwood, Los Angeles – ten adres przeszedł do historii. To tu 5 sierpnia 1962 roku zmarła Marilyn Monroe. Dom o powierzchni 240 metrów kwadratowych kupiła pół roku wcześniej za 70 000 dolarów (niektóre źródło podają, że było to 90 000 dolarów). To jedyna nieruchomość, którą posiadała, choć w całym swoim życiu wynajmowała podobno aż 43 różne domy. Willa znajduje się w jednej z bardziej eleganckich dzielnic Los Angeles, ale nie należy do najbardziej majestatycznych. Dom wydaje się wręcz być skromny – ma zaledwie cztery sypialnie i trzy łazienki. To nie dużo jak na standardy gwiazd Hollywood. Posiadłość otoczona jest dużym ogrodem, a na jej terenie znajduje się oczywiście basen. Dom został wzniesiony w 1929 roku i przypomina hiszpańską hacjendę – takie budownictwo od dziesięcioleci jest bardzo popularne w Kalifornii. 

ZOBACZ TAKŻE: Porywała tłumy. Cierpiała w milczeniu. Dlaczego Marilyn Monroe nie miała dzieci?

Jak Marilyn Monroe urządziła dom w Brentwood?

Monroe podobno nie czuła się komfortowo, kupując dom jako singielka, ale jego urządzanie sprawiło jej dużą radość. Meble kupiła w Meksyku – korespondowały one idealnie z utrzymaną w stylu hacjendy architekturą. Cały dom prezentował się wewnątrz niezwykle skromnie.

Najbardziej niedopracowanym pokojem była sypialnia. To właśnie tu Marilyn spędzała mnóstwo czasu i tu umarła. W pokoju znajdowało się łóżko i stolik. Rzeczy osobiste aktorki leżały w nieładzie pod ścianami. Tak pokój zastali rankiem 5 sierpnia 1962 roku śledczy, którzy mieli zbadać sprawę śmierci największej chyba gwiazdy Hollywood.

CZYTAJ TEŻ: Starsza siostra Marilyn Monroe nadal żyje?

Jakie były losy willi po śmierci Marilyn Monroe?

Nieruchomość zmieniała właścicieli kilka razy. Na początku lat siedemdziesiątych dom kupiła aktorska para Michael Irving i Veronika Hamel, którzy podczas przebudowy odkryli i usunęli zaawansowany rządowy system podsłuchów, który obejmował wszystkie pomieszczenia w domu! Ponoć Monroe była podsłuchiwana ze względu na rzekomy romans z prezydentem Johnem F. Kennedym. Dalsze losy domu nie są jasne. Wiadomo, że w 2010 roku sprzedano go za 3,85 miliona dolarów, a w listopadzie 2012 ponowie za 5,1 miliona dolarów. W 2017 roku został wystawiony na sprzedaż za 6,9 miliona dolarów. Szybko znalazł kolejnego kupca i to za wyższą kwotę - 7,25 miliona dolarów. Jak wyglądają teraz jego wnętrza? Zupełnie inaczej niż w czasach Marilyn!  

1/5
Ostatni dom Marilyn Monroe
Copyright @East News
1/5

Dom położony jest na końcu wąskiej ślepej uliczki. Znajduje się za wysokim murem, zabezpieczoną bramą i szpalerem drzew.

2/5
Ostatni dom Marilyn Monroe
Copyright @East News
2/5

Odnowiony i rozbudowywany przez lata przez różnych właścicieli, dom zachował wiele oryginalnych detali architektonicznych takich jak sztukaterie na ścianach, okna skrzydłowe, kute kraty w oknach, podłogi z terakoty, gotyckie drzwi czy odsłonięte drewniane sufity.

3/5
Ostatni dom Marilyn Monroe
Copyright @East News
3/5

W salonie połączonym z jadalnią znajdują się wysokie regały i piękne duże okna tarasowe, które prowadzą na dziedziniec z basenem.

4/5
Ostatni dom Marilyn Monroe
Copyright @East News
4/5

Kuchnia została odnowiona w 2010 roku.

5/5
Ostatni dom Marilyn Monroe
Copyright @East News
5/5

Główna sypialnia urządzona jest dziś prosto, ale elegancko w w tradycyjnym stylu.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Odmienił swoje życie i kupił dom we Włoszech. Poznaj Sycylię Piotra Wojtasika 

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o tym, co odmieniło jej życie, kobietach, które dają jej moc, i… festiwalu w Cannes. JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK: pogodziła się z życiem, tylko ze śmiercią męża nie może się uporać do tej pory. JACEK DUBOIS w fascynującej rozmowie o zawodzie adwokata, zbrodni, karze i pisarskiej pasji. ZBIGNIEW WODECKI: Kraków jego śladami.