Małgorzata Potocka, Dzień Dobry TVN, 22.12.2018 Warszawa
Fot. TOMASZ URBANEK/Dzien Dobry TVN/East News
O tym jest głośno

Małgorzata Potocka szczerze o walce z depresją: „ostatnie lata były dla mnie trudne”

„Mogłam sprzedać dom, kupić mieszkanie dwupokojowe i pierwszej nocy się w nim powiesić”

Marta Nawacka 20 października 2021 12:03
Małgorzata Potocka, Dzień Dobry TVN, 22.12.2018 Warszawa
Fot. TOMASZ URBANEK/Dzien Dobry TVN/East News

Mimo, że na co dzień wygląda na szczęśliwą, pogodną osobę, w środku Małgorzata Potocka przechodziła bardzo trudny, bolesny okres. Artystka opowiedziała o swojej walce z depresją. Kobieta ostrzega, żeby nie lekceważyć tej choroby. Opowiedziała, jak sama nie mogła przez nią wstać z łóżka...

Małgorzata Potocka o depresji

Aktorka opowiedziała kiedyś w Na Żywo o tym, jak wygląda choroba, z którą się mierzyła. „To niesamowita choroba, jest jak sekta, która wciąga i pochłania człowieka. Odbiera zdolność do samodzielnego myślenia, do przeżywania radości. Wszystko staje się niepotrzebne, przestaje nas interesować to, co się dzieje z naszymi bliskimi. Czujemy się nic niewarci i nieprzydatni”. W tej samej rozmowie wspomniała także o tym, jak udało jej się zwalczyć depresję. „Mnie bardzo pomogły rozmowy z psychoterapeutą, czytanie książek na ten temat. Potem aktywność fizyczna - przez lata biegałam codziennie po kilkanaście kilometrów... Na początku brałam też leki przeciwdepresyjne. Proszę, nie lekceważcie depresji!”.

W wywiadzie dla Wysokich Obcasów Małgorzata Potocka wyznała: „Ostatnie lata były dla mnie trudne. Depresja przychodziła, odchodziła, starałam się sobie radzić, ale rozsypałam się na 50-leciu łódzkiej Szkoły Filmowej. Nie mogłam wstać z łóżka w hotelu”. W tym okresie nie wyszło wiele z jej projektów, straciła zatrudnienie w łódzkiej telewizji, a dodatkowo unieważniono konkurs na szefa Instytutu Polskiego w Nowym Jorku. Straciła więc szansę na stanowisko, o które się ubiegała. Aktorce niezbędne było wsparcie psychologa. „Kiedy doczołgałam się na czworaka do toalety, zadzwoniłam do Jacka Santorskiego, psychologa, który przyjechał po mnie i w nocy zawiózł mnie do Warszawy. Uświadomił mi, w jakim jestem stanie”, mówiła w tym samym wywiadzie.

„Finansowa zapaść. Rozważałam przez moment sprzedaż domu, ale kiedy jesteś w depresji, ostatnią rzeczą, na jaką możesz sobie pozwolić, jest zmiana miejsca, w którym czujesz się bezpiecznie, gdzie odprawiasz swoje codzienne rytuały. Mogłam sprzedać dom, kupić mieszkanie dwupokojowe i pierwszej nocy się w nim powiesić”, zwierzała się dalej w rozmowie z Dorotą Wodecką dla Wysokich Obcasów.

Czytaj też: Małgorzata Potocka i Grzegorz Ciechowski przeżyli uczucie, które zmieniło ich na zawsze

Mateusz Banasiuk, Małgorzata Potocka, Powsin, 27.09.2018 rok. Spotkanie na planie serialu „Barwy szczęścia”:

Mateusz Banasiuk, Małgorzata Potocka, Powsin, 27.09.2018 rok. Spotkanie na planie serialu „Barwy szczęścia”
Fot. Jan BIELECKI/East News

Małgorzata Potocka, Viva Photo Awards 2019, 04.12.2019, Warszawa

Małgorzata Potocka, Viva Photo Awards 2019, 04.12.2019, Warszawa
Fot. Mateusz Jagielski/East News

Małgorzata Potocka – jak udało jej się pokonać depresję?

Kobieta wyznała, że wszystko zaczęło zmieniać się na lepsze, kiedy Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi zorganizowało pokaz jej starych filmów o sztuce. „I wtedy mój pierwszy mąż, Józef Robakowski, zapytał mnie: „Dlaczego przestałaś to robić?". Nie umiałam odpowiedzieć na to pytanie”, mówiła w wywiadzie Doroty Wodeckiej dla Wysokich Obcasów. „Dziś to zrozumiałam: nie miałam nikogo, kto by mnie wspierał i we mnie wierzył. W tamtych czasach Józef była taką osobą. Grzegorz Ciechowski mnie nie wspierał. To ja wspierałam wszystkie jego działania – robiłam teledyski, reżyserowałam koncerty, zajmowałam się wizerunkiem”, dodała.

Małgorzata Potocka wróciła do tego, co kochała. „Ożyłam, a z nowym życiem otworzyły się przede mną przestrzenie teatru, filmu i telewizji”, opowiadała w tym samym wywiadzie. Obroniła doktorat. „Kilkudziesięciu profesorów seniorów podniosło się z miejsc i zaczęło klaskać. I ja, dojrzała kobieta, stałam przed nimi i płakałam”, wyznała Dorocie Wodeckiej w wywiadzie dla Wysokich Obcasów. Przez cały czas choroby kobietę wspierały córki, pomagając w codziennych sprawach i płacąc jej rachunki. Małgorzata Potocka została dyrektorką teatru w Radomiu. Podczas pandemii wraz z aktorami przygotowywali internetowy serial.  

Zobacz także: „Byłam w strasznym stanie, potrafiłam jedynie doczołgać się do toalety i tam już leżałam”

Małgorzata Potocka, Warszawa, 05.03.2020 rok, pogrzeb Pawła Królikowskiego:

Małgorzata Potocka, Warszawa, 05.03.2020 rok, pogrzeb Pawła Królikowskiego
Fot. Jan Bielecki/East News

Małgorzata Potocka, premiera albumu Natalii Kukulskiej Czułe struny, 25.08.2020, Warszawa

Małgorzata Potocka, premiera albumu Natalii Kukulskiej Czułe struny, 25.08.2020, Warszawa
Fot. ADAM JANKOWSKI/REPORTER

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

One nas inspirują! Kobiety sukcesu, w wieku od 30 plus do 70 plus: KAMIŃSKA, DERESZOWSKA, SWOROWSKA, KASPRZYK, DUDZIAK w szczerych, zaskakujących rozmowach o dojrzałości, poczuciu atrakcyjności i seksualności. „Wiek nie ogranicza apetytu na seks”, mówi wybitny seksuolog ANDRZEJ DEPKO i przełamuje tabu. IRIS APFEL ikoną stylu została po... osiemdziesiątce. Prowokuje: „Młodość jest przereklamowana!”. 88-letnia JOAN COLLINS i 56-letni PERCY GIBSON burzą stereotypy o związku starszej kobiety z młodszym partnerem. W cyklu PODRÓŻE wyprawa do indyjskich spa i centrów duchowych po młodość.