huragan Dorian, USA, Floryda
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Huragan Dorian pustoszy Wyspy Bahama. Są ofiary śmiertelne

„Jesteśmy świadkami historycznej tragedii”

Redakcja VIVA! 3 września 2019 09:54
huragan Dorian, USA, Floryda
Fot. Getty Images

Kilka dni temu huragan Dorian uderzył w Bahamy, powodując ogromne straty. Zjawisku towarzyszy silny wiatr i opady deszczu, prowadzące do gigantycznych powodzi. Są również ofiary śmiertelne. Według amerykańskich meteorologów, Dorian może być czwartym z kolei huraganem, któremu przyznano piątą – bardzo niebezpieczną – kategorię.

Huragan Dorian pustoszy Bahamy i Florydę

„Co najmniej pięć osób zginęło, a ponad dwadzieścia zostało rannych na wyspie Wielkie Abaco na Bahamach w wyniku potężnego huraganu Dorian”, poinformował premier wyspiarskiego państwa Hubert Minnis, cytowany przez portal tvn24.pl. „Jesteśmy świadkami historycznej tragedii”.

Wiatr wiał z prędkością 290 km/godzinę, a w porywach nawet 350 km/h. Fale sztormowe przekroczyły wysokość siedmiu metrów. Jak podają media, dziesiątki tysięcy domów jest uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych. Według wyliczeń meteorologów, huragan kontynuuje swoją drogę w stronę Florydy, dotrze również do Georgii.

Zgodnie z komunikatem Amerykańskiego Czerwonego Krzyża, nawet 19 milionów mieszkańców Florydy, Georgii i Karoliny Południowej może odczuć skutki niebezpiecznego zjawiska, jakim jest Dorian. Piąta kategoria huraganu zwiastuje bowiem całkowite zniszczenie budynków mieszkalnych, spowodowane silnym wiatrem i powodzią. „To najbardziej gwałtowny huragan we współczesnej historii na północno-zachodnich Bahamach. To wyjątkowo niebezpieczna sytuacja”, powiedział Ken Graham, dyrektor Narodowego Centrum Huraganów.

Z powodu huraganu Donald Trump odwołał przyjazd do Polski i nie wziął udziału w obchodach 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Prezydent USA poprosił Amerykanów o zachowanie szczególnej ostrożności. „Wygląda na to, że [huragan] może być większy niż te notowane dotychczas”, powiedział Trump podczas posiedzenia Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego. 

huragan Dorian, USA, Floryda
Fot. East News

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.