emir Dubaju, Muhammad Ibn Raszid Al Maktuma
Fot. East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Córka emira Dubaju wolała zostać zastrzelona, niż wrócić do domu...

Czy księżniczka Latifa jeszcze żyje?

Gabriela Czernecka 10 października 2019 11:44
emir Dubaju, Muhammad Ibn Raszid Al Maktuma
Fot. East News

Zanim została porwana w ubiegłym roku powiedziała, że woli zostać zastrzelona niż powrócić do domu. Księżniczka Latifa próbowała uciec z Dubaju w marcu 2018 roku, ale została złapana przez uzbrojonych oficerów, którzy uniemożliwili jej ucieczkę. Od tamtej pory nie widziano jej publicznie. Przyjaciółka księżniczki, Tiina Jauhiainen, która próbowała pomóc jej w ucieczce w rozmowie z BBC mówi wprost, że ma nadzieję, że Latifa żyje: „Myślę, że w tej chwili jest w bardzo złym miejscu, gdzieś zamknięta”.

Czy księżniczka Latifa żyje?

Lafita dwukrotnie próbowała uciec z domu, lecz za każdym razem odnajdywały ją tajne służby i sprowadzały do domu. Ostatni raz widziano ją w marcu 2018 roku, kiedy służby ojca porwały ją z łodzi, którą próbowała uciec. Latifa swoją ucieczkę planowała od kilku miesięcy. Z pomocą przyszły przyjaciółka, Finka Tiina Jauhainem (instruktorka sztuk walki) i Francuz Herre Jaubert (komandos francuskich służb specjalnych). Niestety ich plany zostały udaremnione. 4 marca, zostali otoczeni przez motorówki, na pokładzie których byli zamaskowani mężczyźni.

Wkrótce w sieci pojawiło się nagranie, które miało być polisą na życie Latify ibn Muhammad Al Maktum. Nagrała je przed ucieczką, ponieważ miała przeczucie, co może się wydarzyć. Chciała przedstawić swoją wersję wydarzeń, a także prawdziwą tożsamość. Opowiada w nim o swojej wcześniejszej próbie ucieczki, po której była torturowana i więziona przez cztery lata. Podobny los spotkał jej siostrę, która do tej pory jest odseparowana od rodziny: „Jest najgorszą osobą, jaką kiedykolwiek spotkałam w moim życiu. Jest samym złem. Nie ma w sobie nic dobrego. Odpowiada za śmierć tak wielu osób. Tak wielu osobom zrujnował życie”, mówiła o swoim ojcu, emirze Dubaju. Przypomnijmy, że jedną z żon emira Dubaju jest księżniczka Haya, która kilka miesięcy temu uciekła od męża, poprosiła o azyl i teraz walczy o opiekę nad dwójką dzieci. Wcześniej na ten desperacki krok zdecydowały się dwie córki emira. W 2000 roku 19-letnia Szamsa uciekła w Wielkiej Brytanii. Po kilku tygodniach została porwana i przewieziona do Dubaju. Trafiła do więzienia na osiem lat. Rok temu 33-letnia Latifa opublikowała w internecie przerażające nagranie, w którym opowiada o swoim przerażającym życiu. Latifa dwukrotnie próbowała uciec z domu, lecz za każdym razem odnajdywały ją tajne służby i sprowadzały do domu.

Po ostatnim porwaniu słuch o księżniczce zaginął i światowe media dopytywały o córkę szejka. W grudniu na stronie ministerstwa spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich ukazały się jej zdjęcia. Oprócz 32-letniej Latify znajduje się na nich Mary Robinson, była prezydent Irlandii i była Komisarz ONZ do spraw Praw Człowieka. Władze ZEA zapewniają, że księżniczka przez cały czas była bezpieczna i przebywała z rodziną. Publikacja jest odpowiedzią na zarzuty, że Latifa jest więziona lub nawet nie żyje, ale od tamtej pory księżniczka nie była widziana publicznie...

Przyjaciółka księżniczki, Tiina Jauhiainen, która próbowała pomóc jej w ucieczce, ropoczęła kampanię #FreeLatifa, w której wzywa do sprawiedliwości w sprawie porwania Latify i dąży do wprowadzenia reform w zakresie praw kobiet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W rozmowie z dziennikarką Victorią Derbyshire z BBC wyznała, że księżniczka wolała zostać zastrzelona niż wrócić do domu: „Jej ostatnie słowa brzmiały: Nie zabieraj mnie z powrotem do Dubaju, po prostu zastrzel mnie tutaj”. W lipcu w rozmowie z CBS News 60 minutes, kuzyn Latify, Marcus Essabri, wyznał, że sam nie ma pojęcia, jak traktowana jest Latifa: „Próbowaliśmy się z nią skontaktować, ale nikt nam nie odpowiedział”.

„Wierzę, że żyje”, mówi Tiina Jauhiainen, choć nie ma pewności, czy jest bezpieczna: „Myślę, że w tej chwili jest w bardzo złym miejscu, jest gdzieś zamknięta”. Zagraniczne media co jakiś czas publikują informacje na temat Latify, choć niewiele na jej temat wiadomo, ale nagłaśnianie sprawy ma zapobiec zamiataniu jej pod dywan.  

dubajska księżniczka Latifa Ibn Muhammad Al Maktum
Fot. screen YouTube

księżniczka Zjednoczonych Emiratów Arabskich, księżniczka Latifa, arabskie księżniczki
Fot. East News

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.