Dekrety, ogłoszone przez władze królewskie Arabii Saudyjskiej, gwarantują kobietom nowe prawa. Będą mogły podróżować bez zgody opiekuna płci męskiej, ubiegać się o paszport bez specjalnego zezwolenia i starać się o pracę. Zmiany zostały wprowadzone kilka dni temu.

Reklama

Arabia Saudyjska zmienia prawa kobiet

Arabia Saudyjska coraz częściej znajduje się w centrum uwagi, jeśli chodzi o traktowanie kobiet. Coraz częściej uciekają i proszą o azyl za granicą. W związku z tym Królestwo pracuje nad zmianą długotrwałych ograniczeń społecznych. Następca tronu, książę koronny Mohammed ibn Salman, od jakiegoś czasu stara się złagodzić zakazy dotyczące kobiet. Już w zeszłym roku zniesiono jeden z nich, dotyczący prowadzenia pojazdów.

Do tej pory kobiety musiały uzyskać zgodę mężczyzny-opiekuna na wyrobienie lub odnowienie paszportu, a także na opuszczenie kraju. Królewskie dekrety przewidują, że saudyjskie paszporty będą wydawane każdemu obywatelowi, który się o to ubiega, i że każda osoba, która ukończy 21 lat, nie będzie potrzebowała pozwolenia na podróż.

Nowe przepisy obejmą również kwestię zatrudnienia. Zgodnie z nową zasadą wszyscy obywatele będą mieli prawo do pracy, bez względu na płeć, wiek lub stopień niepełnosprawności. Co więcej, kobiety będą mogły rejestrować narodziny swoich dzieci, a także małżeństwa oraz rozwody.

Księżniczka Reema bint Bandar Al Saud, ambasador Arabii Saudyjskiej w Stanach Zjednoczonych, skomentowała przyjęte zmiany. Warto wspomnieć, że jest to pierwsza kobieta w historii Królestwa, która otrzymała takie stanowisko.

Zobacz także

„Nowe regulacje tworzą historię. Wzywają do równego zaangażowania kobiet i mężczyzn w naszym społeczeństwie. Jest to kompleksowe podejście do równości płci, które niewątpliwie wprowadzi rzeczywistą zmianę dla saudyjskich kobiet”, napisała.

Reklama

Pomimo ostatnich reform, eksperci twierdzą, że do zmiany pozostało jeszcze wiele. Obrońcy praw kobiet zwracają uwagę na takie regulacje, jak zgoda mężczyzny na zawarcie przez kobietę małżeństwa i samodzielne zamieszkanie, a także zgoda na opuszczenie więzienia, jeśli kobieta odbywa karę.

corbis
Reklama
Reklama
Reklama