Arabska księżniczka, Arabia Saudyjska
Fot. AdobeStock
O TYM SIĘ MÓWI

Królestwo Arabii Saudyjskiej zmienia prawo. Teraz kobiety będą mogły znacznie więcej

„Nowe regulacje tworzą historię”

Ksenia Krasko 3 sierpnia 2019 19:53
Arabska księżniczka, Arabia Saudyjska
Fot. AdobeStock

Dekrety, ogłoszone przez władze królewskie Arabii Saudyjskiej, gwarantują kobietom nowe prawa. Będą mogły podróżować bez zgody opiekuna płci męskiej, ubiegać się o paszport bez specjalnego zezwolenia i starać się o pracę. Zmiany zostały wprowadzone kilka dni temu.

Arabia Saudyjska zmienia prawa kobiet

Arabia Saudyjska coraz częściej znajduje się w centrum uwagi, jeśli chodzi o traktowanie kobiet. Coraz częściej uciekają i proszą o azyl za granicą. W związku z tym Królestwo pracuje nad zmianą długotrwałych ograniczeń społecznych. Następca tronu, książę koronny Mohammed ibn Salman, od jakiegoś czasu stara się złagodzić zakazy dotyczące kobiet. Już w zeszłym roku zniesiono jeden z nich, dotyczący prowadzenia pojazdów.

Do tej pory kobiety musiały uzyskać zgodę mężczyzny-opiekuna na wyrobienie lub odnowienie paszportu, a także na opuszczenie kraju. Królewskie dekrety przewidują, że saudyjskie paszporty będą wydawane każdemu obywatelowi, który się o to ubiega, i że każda osoba, która ukończy 21 lat, nie będzie potrzebowała pozwolenia na podróż.

Nowe przepisy obejmą również kwestię zatrudnienia. Zgodnie z nową zasadą wszyscy obywatele będą mieli prawo do pracy, bez względu na płeć, wiek lub stopień niepełnosprawności. Co więcej, kobiety będą mogły rejestrować narodziny swoich dzieci, a także małżeństwa oraz rozwody.

Księżniczka Reema bint Bandar Al Saud, ambasador Arabii Saudyjskiej w Stanach Zjednoczonych, skomentowała przyjęte zmiany. Warto wspomnieć, że jest to pierwsza kobieta w historii Królestwa, która otrzymała takie stanowisko.

„Nowe regulacje tworzą historię. Wzywają do równego zaangażowania kobiet i mężczyzn w naszym społeczeństwie. Jest to kompleksowe podejście do równości płci, które niewątpliwie wprowadzi rzeczywistą zmianę dla saudyjskich kobiet”, napisała.

Pomimo ostatnich reform, eksperci twierdzą, że do zmiany pozostało jeszcze wiele. Obrońcy praw kobiet zwracają uwagę na takie regulacje, jak zgoda mężczyzny na zawarcie przez kobietę małżeństwa i samodzielne zamieszkanie, a także zgoda na opuszczenie więzienia, jeśli kobieta odbywa karę. 

Kobiety w Arabii Saudyjskiej
Fot. corbis

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JOANNA PRZETAKIEWICZ I RINKE ROOYENS Mężczyzna z przeszłością, kobieta po przejściach… Dlaczego zdecydowali się na ślub? KASIA STRUSS Życiowa rewolucja supermodelki. JOE BIDEN – rodzinne tragedie, trudne wybory i droga na szczyt 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. VINCENT ŻUŁAWSKI Co zawdzięcza rodzicom – Andrzejowi Żuławskiemu i Sophie Marceau? Polska „junioromania”, czyli wszystko o EUROWIZJI JUNIOR 2020. W cyklu Extra Elitarne szkoły i uczelnie Wielkiej Brytanii (nie)tylko dla wybranych.