miasto przyszłości, Dubaj, ZEA, Arabia Saudyjska
Fot. stock.adobe.com
O TYM SIĘ MÓWI

Sztuczny księżyc, latające taksówki... W Arabii Saudyjskiej powstaje miasto przyszłości!

Neom może przekroczyć najśmielsze oczekiwania

Ksenia Krasko 5 sierpnia 2019 16:44
miasto przyszłości, Dubaj, ZEA, Arabia Saudyjska
Fot. stock.adobe.com

Neom, czyli miasto przyszłości, jest najnowocześniejszym i najdroższym projektem saudyjskich władz królewskich. Projekt ma na celu przekształcenie Arabii Saudyjskiej w państwo XXI wieku, które posłuży jako wzór dla innych krajów, w różnych aspektach postępu.

Neom: miasto przyszłości w Arabii Saudyjskiej

Książę koronny Muhammad Ibn Salman przedstawił wizję megamiasta Neom podczas konferencji Investment Initiative of the Future w 2017 roku. Stwierdził, że będzie funkcjonować niezależnie od „istniejącego systemu państwowego” – ma mieć własne przepisy podatkowe, odrębne prawo pracy oraz „autonomiczne sądownictwo”. Państwowy fundusz inwestycyjny Arabii Saudyjskiej wsparł projekt, przyznając dofinansowanie w wysokości 500 miliardów dolarów.

Inicjatywa stworzenia miasta Neom wiąże się z ambitnym planem Vision 2030, który ma na celu zmniejszenie zależności od ropy, dywersyfikację gospodarki i rozwój sektorów usług publicznych. Ponieważ miasto będzie projektowane i budowane od podstaw, zaproponowano liczne innowacje w zakresie infrastruktury oraz mobilności.

Według doniesień The Wall Street Journal, założenia w dokumentach planistycznych obejmują nawet takie technologie, które jeszcze nie istnieją! W tym latające taksówki, które mają służyć nie tylko poruszaniu się po mieście, ale przede wszystkim rozrywce. Co jeszcze?

Sztuczne chmury, które wywołują deszcz w potrzebnym momencie, a także gigantyczny sztuczny księżyc, zapalany każdej nocy. Jedna z propozycji sugeruje, że mógłby on przesyłać strumieniowo obrazy z kosmosu, będąc jednocześnie punktem orientacyjnym. Książę koronny marzy również o plaży, która przypomina tarczę zegarka, stąd pomysł na świecący w ciemności piasek.

Miasto przyszłości nie może obejść się bez robotów! Niektóre zajmą się obowiązkami domowymi, inne będą uczyć w szkołach, a jeszcze inne uprawiać sztuki walki. Projekt zakłada nawet... roboty-dinozaury.

W mieście nie zabraknie najnowocześniejszych placówek medycznych i restauracji światowej klasy. Co ciekawe, w planach znajduje się też sprzedaż i spożywanie alkoholu, zakazanego w pozostałej części Arabii Saudyjskiej. Jednak eksperci twierdzą, że prawdopodobnie jest to jedyna rzecz, która może się nie udać.

Sporną kwestią pozostaje też bezpieczeństwo. Aparaty, drony i technologia rozpoznawania twarzy mają być skupione przede wszystkim na śledzeniu wszystkich mieszkańców, przez cały czas.

Miasto przyszłości ma przyciągnąć „największe umysły i talenty tego świata”. O ile rzeczywiście powstanie, ponieważ The Wall Street Journal wskazuje na ograniczenia, związane przede wszystkim z finansowaniem wszystkich założonych innowacji. Nieznane są też szczegóły, jeśli chodzi o wygląd miasta Neom, ale jedną z inspiracji projektu jest Singapur. Pierwszy etap prac ma być ukończony do 2025 roku. 

miasto przyszłości, Dubaj, ZEA, Arabia Saudyjska
Fot. stock.adobe.com

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…