miasto przyszłości, Dubaj, ZEA, Arabia Saudyjska
Fot. stock.adobe.com
O TYM SIĘ MÓWI

Sztuczny księżyc, latające taksówki... W Arabii Saudyjskiej powstaje miasto przyszłości!

Neom może przekroczyć najśmielsze oczekiwania

Ksenia Krasko 5 sierpnia 2019 16:44
miasto przyszłości, Dubaj, ZEA, Arabia Saudyjska
Fot. stock.adobe.com

Neom, czyli miasto przyszłości, jest najnowocześniejszym i najdroższym projektem saudyjskich władz królewskich. Projekt ma na celu przekształcenie Arabii Saudyjskiej w państwo XXI wieku, które posłuży jako wzór dla innych krajów, w różnych aspektach postępu.

Neom: miasto przyszłości w Arabii Saudyjskiej

Książę koronny Muhammad Ibn Salman przedstawił wizję megamiasta Neom podczas konferencji Investment Initiative of the Future w 2017 roku. Stwierdził, że będzie funkcjonować niezależnie od „istniejącego systemu państwowego” – ma mieć własne przepisy podatkowe, odrębne prawo pracy oraz „autonomiczne sądownictwo”. Państwowy fundusz inwestycyjny Arabii Saudyjskiej wsparł projekt, przyznając dofinansowanie w wysokości 500 miliardów dolarów.

Inicjatywa stworzenia miasta Neom wiąże się z ambitnym planem Vision 2030, który ma na celu zmniejszenie zależności od ropy, dywersyfikację gospodarki i rozwój sektorów usług publicznych. Ponieważ miasto będzie projektowane i budowane od podstaw, zaproponowano liczne innowacje w zakresie infrastruktury oraz mobilności.

Według doniesień The Wall Street Journal, założenia w dokumentach planistycznych obejmują nawet takie technologie, które jeszcze nie istnieją! W tym latające taksówki, które mają służyć nie tylko poruszaniu się po mieście, ale przede wszystkim rozrywce. Co jeszcze?

Sztuczne chmury, które wywołują deszcz w potrzebnym momencie, a także gigantyczny sztuczny księżyc, zapalany każdej nocy. Jedna z propozycji sugeruje, że mógłby on przesyłać strumieniowo obrazy z kosmosu, będąc jednocześnie punktem orientacyjnym. Książę koronny marzy również o plaży, która przypomina tarczę zegarka, stąd pomysł na świecący w ciemności piasek.

Miasto przyszłości nie może obejść się bez robotów! Niektóre zajmą się obowiązkami domowymi, inne będą uczyć w szkołach, a jeszcze inne uprawiać sztuki walki. Projekt zakłada nawet... roboty-dinozaury.

W mieście nie zabraknie najnowocześniejszych placówek medycznych i restauracji światowej klasy. Co ciekawe, w planach znajduje się też sprzedaż i spożywanie alkoholu, zakazanego w pozostałej części Arabii Saudyjskiej. Jednak eksperci twierdzą, że prawdopodobnie jest to jedyna rzecz, która może się nie udać.

Sporną kwestią pozostaje też bezpieczeństwo. Aparaty, drony i technologia rozpoznawania twarzy mają być skupione przede wszystkim na śledzeniu wszystkich mieszkańców, przez cały czas.

Miasto przyszłości ma przyciągnąć „największe umysły i talenty tego świata”. O ile rzeczywiście powstanie, ponieważ The Wall Street Journal wskazuje na ograniczenia, związane przede wszystkim z finansowaniem wszystkich założonych innowacji. Nieznane są też szczegóły, jeśli chodzi o wygląd miasta Neom, ale jedną z inspiracji projektu jest Singapur. Pierwszy etap prac ma być ukończony do 2025 roku. 

miasto przyszłości, Dubaj, ZEA, Arabia Saudyjska
Fot. stock.adobe.com

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANJA RUBIK przed czterdziestką robi podsumowanie. Jakie ma marzenia, co jeszcze pragnie osiągnąć? Czy chce założyć rodzinę? Muzyk BARTEK KRÓLIK zdradza, jak przetrwał trudne momenty i odnalazł szczęście. MANUELA GRETKOWSKA w wyjątkowej rozmowie o AGNIESZCE OSIECKIEJ. Specjalnie na lato: sztuka gotowania blogerki DARII ŁADOCHY, w czym tkwi magia ZAKOPANEGO oraz aktorka KATARZYNA ZAWADZKA w kreacjach od ZIENIA w sesji nad polskim morzem.