PODRÓŻE

Zabytki, delfinaria, restauracje… Rosyjskie miasta mundialowe oferują niezwykłe atrakcje!

Co oprócz stadionów?

10 czerwca 2018 12:30

Do Mundialu coraz bliżej. 12 stadionów w 11 rosyjskich miastach czeka na piłkarzy i widzów z całego świata. Tysiące turystów odwiedzi miasta, w których rozegrają się 64 mecze. Co oprócz sportowych emocji tam na nich czeka? Rosja kryje wiele tajemnic i niespodzianek. Postanowiliśmy odkryć je dla Was. Zobacz, co ciekawego może Cię spotkać w Soczi lub dalekim Jekaterynburgu. Pierwszym i najważniejszym miastem jest oczywiście...

Moskwa

Długość murów Kremla wynosi grubo ponad dwa kilometry. A do tego są bardzo grube – w najszerszym miejscu sześć i pół metra! Nic dziwnego, że UNESCO wpisało Kreml, siedzibę carów i władców Rosji, na listę dziedzictwa światowego. W Moskwie, która liczy ponad 15,3 mln. i jest jednym z najdroższych miast świata, turyści na pewno będą usatysfakcjonowani. Niedaleko Kremla stoi okazały, odbudowany w 1990 roku Sobór Chrystusa Zbawiciela z zachwycającymi malowidłami sakralnymi. Nie warto również przegapić w Moskwie okazałego i wielobarwnego Soboru Wasyla.

Na miłośników sztuki czeka muzeum Puszkina, w którym olbrzymie kolekcje najsławniejszych artystów, Picassa, Van Gogha czy Mattis’e. Nie brakuje w nim również dziel sztuki zrabowanych z Polski podczas II wojny światowej – jednym z nich jest arcydzieło pędzla Łukasza Cranacha Starszego z 1518 r., Madonna Głogowska.

Wspaniałym zabytkiem w Moskwie jest klasycystyczny Teatr Wielki, centrum sztuki baletowej świata.

Ci fani piłki, którzy nie mogą żyć bez dobrej książki, mogą odwiedzić dom Michaiła Bułhakowa, autora słynnego Mistrza i Małgorzaty, mieszczący się przy ulicy Bolaszaja Sadowaja 10. Urządzono tam muzeum pisarza.

A na koniec zwiedzania oczywiście tradycyjne rosyjskie bliny – okrągłe naleśniki serwowane z konfiturami czy kawiorem. Albo pielmieni – pierożki z mięsem. Na przykład w Cafe Puszkin przy Twierskoj Bulwar 26А. Nie jest tanio, ale przecież Moskwa zobowiązuje!

Właśnie w Moskwie 19 czerwca polska drużyna rozegra swój pierwszy mecz w mistrzostwach świata z drużyną Senegalu na stadionie Odkrytije Ariena, sfinansowanym przez rosyjskiego biznesmena Leonida Fieduna, wiceprezesa przedsiębiorstwa Łukoil.

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA stara się żyć eko, ale mówi: „Popełnianie błędów to historia mojego życia. Słynny himalaista PIOTR PUSTELNIK długo wierzył, że zmiany klimatyczne są dziełem natury. Mylił się. EWA ZGRABCZYŃSKA, uratowała tygrysy, teraz ma nową misję. GRETA THUNBERG – świat wreszcie uwierzył młodej aktywistce.