księżniczka Basma
Fot. GETTY
O TYM SIĘ MÓWI

„Moja sytuacja jest krytyczna”. Księżniczka Basma z Arabii Saudyjskiej apeluje o pomoc

Wcześniej uznana była za zaginioną

Ksenia Krasko 22 kwietnia 2020 13:45
księżniczka Basma
Fot. GETTY

W listopadzie zeszłego roku światowe media poinformowały o tajemniczym zaginięciu 56-letniej saudyjskiej księżniczki – Basma bint Saud Al Saud, córka króla Sauda, nie pojawia się publicznie od wielu miesięcy. Niemiecka stacja Deutsche Welle informowała, że kobieta prawdopodobnie przetrzymywana jest w Arabii Saudyjskiej, a najnowsze informacje wskazują, że próbuje walczyć o wolność.

Księżniczka Basma w więzieniu

W sprawie zaginionej księżniczki wypowiedział się jej prawnik, Leonard Bennett. „Po prostu zniknęła ze wszystkich radarów. Nikt nie wiedział, gdzie ona jest. Obawialiśmy się najgorszego”, wyznał kilka miesięcy temu. Kiedy już udało mu się skontaktować z Basmą, nie dowiedział się zbyt wiele.

Jak donoszą media, kilka dni temu księżniczka nagle opublikowała wpis na swoim Twitterze. Zwróciła się księcia koronnego i następcy tronu Arabii Saudyjskiej, Muhammada ibn Salmana. Poprosiła go o pomoc, informując, że wraz z córką znajduje się w więzieniu w Rijadzie. Zaapelowała również o opiekę medyczną, i dodała, że wciąż nie zna prawdziwych powodów aresztowania, chociaż wielokrotnie prosiła o wyjaśnienia.

Według portalu The New Arab, księżniczka Basma przebywa w najbardziej strzeżonym i największym więzieniu w kraju, położonym na pustyni w pobliżu stolicy. Tweet szybko zniknął z jej profilu, ale światowe media zdołały go zauważyć. „Moje zdrowie bardzo się pogorszyło, sytuacja jest już tak krytyczna, że może skończyć się śmiercią”, cytują jej słowa zagraniczne portale.

Kim jest księżniczka Basma?

Basma bint Saud Al Saud jest najmłodszą córką króla Sauda, który rządził Arabią Saudyjską w latach 1953–1964. Przed zniknięciem aktywnie opowiadała się za reformą społeczną w kraju, szczególnie jeśli chodzi o prawa kobiet. Współpracowała z międzynarodowymi organizacjami praw człowieka.

„Mamy ministrów, którzy nie są w stanie robić tego, co im nakazano z góry. Nie ponoszą za to żadnych konsekwencji. Jeśli biedny popełnia kradzież, po trzeciej zbrodni traci rękę. Ale jeśli bogacz uczyni to samo, nikt mu nic nie powie”, mówiła w wywiadzie dla Independent w 2012 roku. Media sugerują, że zniknięcie księżniczki Basmy wiąże się z jej działalnością. 

księżniczka Basma
Fot. GETTY

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Pandemia nie zmieniła mojego życia, to ja sama je zmieniłam…”, mówi AGNIESZKA MACIĄG. Kraśko, Olejnik, Rodowicz, Rusinek, Szczygieł, Wojciechowska… o emocjach i rodzinnych relacjach w izolacji domowej. JACEK SANTORSKI radzi, jak nie zwariować w czasie pandemii. Zmierzch zachodniej cywilizacji? Beata Pawlikowska w egzystencjalnych rozważaniach w dobie koronawirusa.