Książę Harry, księżna Meghan, Harry i Meghan
Fot. PA Wire/PA Images/EAST NEWS
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Mieli dobre zamiary, ale wywołali skandal. Brytyjska prasa krytykuje Meghan i Harry’ego

„To bezczelne lekceważenie zasad”, twierdzą dziennikarze

Ksenia Krasko 25 września 2020 09:46
Książę Harry, księżna Meghan, Harry i Meghan
Fot. PA Wire/PA Images/EAST NEWS

Nie milkną komentarze po pierwszym publicznym wystąpieniu księżnej Meghan i księcia Harry’ego. Przypomnijmy, że para wzięła udział w specjalnym wydarzeniu, zorganizowanym przez magazyn TIME, który co roku ogłasza listę stu najbardziej wpływowych osób. Wypowiedzieli się na temat nadchodzących wyborów w Stanach Zjednoczonych – zachęcili do głosowania i zaapelowali o ostrożność względem tego, co pisze się i czyta w sieci. Zaangażowanie polityczne pary nie spodobało się brytyjskiej prasie.

Brytyjczycy krytykują Meghan i Harry’ego po przemówieniu dla TIME

Nagranie, udostępnione na antenie stacji ABC, sprowokowało oskarżenia, że ​​księżna Meghan i książę Harry złamali wieloletni protokół, zgodnie z którym członkowie rodziny królewskiej zawsze pozostają neutralni politycznie. Jak wskazują eksperci, przemówienie małżeństwa Sussex do takich nie należało.

Meghan stanowczo zasugerowała, że listopadowe wybory w Stanach Zjednoczonych są niezwykle istotne, aby dokonać zmian, a nie jest tajemnicą, że była aktorka nie popiera Donalda Trumpa. Oburzenie brytyjskiej prasy wzbudziło też wyznanie księcia Harry’ego, który nie tylko przyznał, że nie może głosować w USA, ale także dodał, że „przez całe życie nie mógł głosować w Wielkiej Brytanii”.

Zgodnie z protokołem, członkowie rodziny królewskiej nie głosują w wyborach, nie angażują się w żadne działania z nimi związane, i ogólnie unikają wszelkich spraw i wypowiedzi politycznych. Chociaż para nie poparła żadnego kandydata, wydaje się jasne, że stoją po stronie Joe Bidena, największego rywala Trumpa.

Dziennikarz Piers Morgan, znany z miażdżącej krytyki Meghan i Harry’ego, stwierdził, że para dopuściła się „bezczelnego lekceważenia zasad neutralności politycznej”. Jak wskazują brytyjskie dzienniki, takie zachowanie „może zaszkodzić relacjom Wielkiej Brytanii ze Stanami Zjednoczonymi”. Internauci komentują, że książę zdecydowanie „powinien być politycznie neutralny” i oskarżają jego żonę o manipulację.

Pałac Buckingham zdystansował się od przemówienia małżeństwa. „Książę nie pełni obowiązków członka rodziny królewskiej, a wszelkie komentarze, które wygłasza, są w jego własnym imieniu”, oświadczono. 

Książę Harry, księżna Meghan, przemowa dla TIME 2020
Fot. Screen TIME

Księżna Meghan, książę Harry
Fot. Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.