Agata Mayer, Nordic-Noir
Fot. Materiały promocyjne
ZE ŚWIATA KULTURY

Wystawa fotografii My Nordic Noir Agaty Mayer przenosi w świat ze skandynawskich powieści

Prace można oglądać do 24 kwietnia!

Redakcja VIVA! 1 kwietnia 2019 11:20
Agata Mayer, Nordic-Noir
Fot. Materiały promocyjne

Wystawa My Nordic Noir przedstawia świat rodem ze skandynawskich powieści czy scenerii filmów Bergmana, Hallströma i Finchera. Wszystko dzięki zdjęciom Agaty Mayer, która po raz pierwszy w Polsce współczesny skandynawski nurt powieści i filmów kryminalnych – Nordic Noir – przenosi na fotografie.

Wystawa fotografii „My Nordic Noir” Agaty Mayer

Zabytkowa kamienica w samym centrum miasta. Do galerii prowadzi przeszklone, modernistyczne wejście, odcinające się nowoczesnym sznytem w fasadzie budynku. Za jego progiem rozpościera się zupełnie obca, choć znajoma kraina. Wszystko dzięki tajemniczym, pełnym kontrastów i melancholii fotografiom, jakby żywcem wyjętym ze skandynawskiego kryminału czy filmu z gatunku Nordic Noir.

Na wystawę My Nordic Noir składają się 23 wyjątkowe prace, nawiązujące swoim charakterem, formą oraz stylem do gatunku znanego ze skandynawskich powieści kryminalnych i czerpiących z niego filmów. Wyróżnia je pełna kontrastów natura, melancholijne ujęcia i odczuwalna aura tajemnicy oraz niedopowiedzenia. Jak mówi o swojej wystawie Agata Mayer „moim celem jest pokazanie, że Nordic Noir to metafizyczna, ciekawa przygoda, a nie tylko zimne i depresyjne gatunkowe klisze”.

Agata Mayer od 2013 roku mieszka i tworzy w Sztokholmie. Artystka, fotografka, felietonistka i recenzentka. Swoją karierę rozpoczęła jako fotograf modowy i reklamowy, pracując dla uznanych marek i projektantów. Jej prace można było oglądać na łamach ponad 30 polskich i zagranicznych magazynów, a także na wystawach w Warszawie, Krakowie, Londynie, Paryżu czy w Stanach Zjednoczonych (Grand Rapids). Mayer jest również felietonistką i recenzentką. Przez lata współprowadziła agencję reklamową. Dzięki doświadczeniu zawodowemu, wyjątkowemu wyczuciu estetyki i pisarskiej kreatywności jest regularnie publikowana w magazynach polskich i zagranicznych. Pisze głównie o rynku sztuki, skandynawskim stylu życia, modzie i fotografii.

Wystawa będzie czynna od 21 marca do 24 kwietnia w przestrzeniach Fundacji im. Bolesława Biegasa przy al. Jerozolimskich 51. Wstęp wolny. 

Agata Mayer, Nordic-Noir
Fot. Agata Mayer

Agata Mayer, Nordic-Noir
Fot. Materiały promocyjne

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Mama przy stole jest szczęśliwa”, mówią o MAGDZIE GESSLER jej dzieci – LARA GESSLER i TADEUSZ MULLER. „Ta tęsknota jest jeszcze gorsza niż na początku…”, wyznaje MAGDALENA ADAMOWICZ, żona tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska PAWŁA ADAMOWICZA. OLGA TOKARCZUK, noblistka z dredami. RAFAŁ i GRZEGORZ ZAWIERUCHA. Aktor i uczestnik „MasterChef” – na czym polega siła braci? EWA PACUŁA i NICOLE SALETA - jak nieuleczalna choroba determinuje ich życie.