Film Jeszcze dzień życia
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Polski film ma szanse na Oscara dla najlepszego filmu animowanego?

„Jeszcze dzień życia” powstał na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego

Weronika Kostyra 20 października 2019 07:53
Film Jeszcze dzień życia
Fot. Materiały prasowe

Ogłoszono szeroką listę filmów zakwalifikowanych do Oscara w kategorii najlepszy film animowany. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej wybrała rekordową liczbę 32 produkcji, które będą walczyły o nominacje do Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film animowany. W zestawieniu znajduje się polsko-hiszpańska koprodukcja Jeszcze dzień życia Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente.

Polski film animowany ma szansę na Oscara

Wyreżyserowany przez Damiana Nenowa i Raula de la Fuente film Jeszcze dzień życia to międzynarodowa produkcja oparta na książce Ryszarda Kapuścińskiego wydanej w 1976 roku. Kapuściński (głos: Marcin Dorociński) przebywa spędził tam ostatnie miesiące konfliktu. Mimo że pisarz już wcześniej pracował jako korespondent wojenny, pobyt w Angoli odcisnął trwałe piętno na jego psychice. „Były tam takie sytuacje, że człowiek właściwie wiedział, że nie będzie już żył. I każdego dnia mówiło się z ulgą: - O, jeszcze jeden dzień z życia mam za sobą, jeszcze jeden mnie czeka. Ale już nie więcej”, wspominał później. Ten animowany film został poprzeplatany wywiadami z wciąż żyjącymi bohaterami wydarzeń, które na zawsze zmieniły Angolę. Film „Jeszcze dzień życia” został wyróżniony Europejską Nagrodą Filmową dla najlepszego filmu animowanego roku.

Amerykańska Akademia Filmowa stworzy teraz krótką listę, na którą trafi pięć filmów. Wśród faworytów są produkcje wielkich amerykańskich wytwórni. To tytuły takie jak: Toy Story 4, Jak wytresować smoka 3, Kraina Lodu 2, Rodzina Addamsów czy Sekretne życie zwierzaków domowych 2.

Oficjalne nominacje do Oscarów poznamy 13 stycznia. Gala wręczenia statuetek odbędzie się 9 lutego 2020 roku.  

Plakat filmu Jeszcze dzień roku
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Ciąża Małgosi to ukoronowanie tego, o co walczyliśmy”, mówi RADOSŁAW MAJDAN i nie ukrywa, że z powodu epidemii on i jego żona są pełni obaw. LESZEK MILLER z wnuczką MONIKĄ o tym, jak dziś wygląda ich życie po bolesnej stracie syna i ojca. Legendarny aktor WITOLD SADOWY niedawno skończył sto lat i zdobył się na niezwykle szczere wyznanie. „Widziałam, jak czai się śmierć” – ELISABETH REVOL wspomina ostatnie chwile z TOMKIEM MACKIEWICZEM podczas wspinaczki na Nanga Parbat.